Dnes je 08.09.2024, meniny má Miriama
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Vybrané odkazyBanícky spolok SpišKronika > Kronika 2013

Kronika 2013

Kronika činnosti BSS v roku 2013 na stiahnutie vo formáte PDF: Kronika 2013

* * *

Prednáška Suroviny morského dna

Poslednou prednáškou, ktorou sa Banícky spolok Spiš a STM Košice lúčili s rokom 2013, bola prednáška splnomocnenca vlády SR v Spoločnej organizácii Interoceanmetal Ing. Petra Baláža, PhD. Prednáška sa uskutočnila 17. decembra v priestoroch Banícko – energetického centra Barborka.

* * *

Vernisáž výstavy Banícka tradícia v umeleckých prejavoch

Dňa 10. decembra 2013 sa konala vo veľkej sále Banícko – energetického centra Barborka vernisáž výstavy Baníckeho spolku Spiš „Banícka tradícia v umeleckých prejavoch“. Realizátormi výstavy sú Ing. M. Jančura, M. Greisel, D. Rosová (komisárka výstavy) a Ing. V. Klaučo, ktorí si dali za cieľ predstaviť umeleckú tvorbu z baníckeho prostredia na území Spiša. Výstava potrvá do 31. marca 2014.

informácia  fotogaléria

* * *

Barborské slávnosti 2013

Barborské slávnosti 2013 sa niesli v slávnostnej atmosfére založenia 400. výročia Spolku sv. Barbory. Program slávností pozostával z dvoch častí:
I. Súťažná prehliadka speváckych zborov o najlepšiu interpretáciu baníckej piesne.
II. Šachtág so sprievodnými akciami.

Súťažná prehliadka speváckych zborov sa uskutočnila 20.11.2013, Šachtág BSS 4.12.2013. Obe akcie sa konali v Koncertnej sále Reduty.

informácia  fotogaléria

* * *

Odhalenie pamätnej tabule PhDr. Deziderovi Háberovi

15. októbra 2013 zorganizoval BSS slávnostné odhalenie pamätnej tabule osobnosti, ktorá sa nebývalým spôsobom podpísala pod vznik stredného baníckeho školstva na Slovensku. Bol ňou prvý riaditeľ Baníckej školy v Spišskej Novej Vsi, Dezider Háber.

Pred samotným aktom odhalenia portrétu PhDr. Dezidera Hábera predniesol Mgr. Michal Mucha prednášku na tému vzniku a histórie tejto školy. Slávnostného aktu sa okrem členov BSS zúčastnili i zástupcovia ďalších baníckych spolkov, zástupcovia škôl, predstavitelia mesta Spišská Nová Ves, ako i rodinní príslušníci PhDr. Dezidera Hábera.    

informácia  fotogaléria

* * *

Pozvánka na výstavu Podzemná gotika

Obecné kultúrne centrum Smižany pozýva na výstavu fotografií Podzemná gotika autora Miloša Greisela. Výstava je umiestnená v Kaštieli Smižany a trvá od 14. 10. 2013 do 30. 11. 2013.

pozvánka

* * *

Pozvánka na výstavu Kamenný herbár

Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi a Hornonitrianske múzeum v Prievidzi pozývajú na výstavu Kamenný herbár. Vystavené sú fosílie listov drevín treťohorného hornonitrianskeho pralesa, doplnené o paleobotanické zbierky z regiónu Spiša. Výstava prebieha v priestoroch Múzea Spiša na Letnej 50 a trvá od 3. 10. 2013 do 15. 1. 2014.

pozvánka

* * *

Otvorenie náučného chodníka v Novoveskej Hute

Za účasti významných hostí bol 14. 9. 2013 slávnostne odhalený v Medvedej dolke banský náučný chodník v Spišskej Novej Vsi – Novoveskej Hute. Historické záznamy o Novoveskej Hute sú spájané s baníctvom a hutníctvom. Je raritou, že tu v jedinej osade existovalo baníctvo až troch významných nerastných surovín:
- rudné baníctvo medenej a železnej rudy, ako i molybdénu,
- nerudných surovín sadrovca-anhydritu, ako i stavebných surovín - vápencov,
- energetických surovín - uránového zrudnenia.

Z historického pohľadu dominantné bolo však baníctvo a hutníctvo medenej rudy. Náučný chodník približuje význam jednotlivých etáp miestnej montánnej histórie a ďalšie zaujímavosti, súvisiace s miestnym osídlením a životom tunajších ľudí.
Banícky náučný chodník v Novoveskej Hute má celkovú dĺžku 18 km a je situovaný prevažne v úbočiach Muráňa, dominantného a rozložitého kopca, týčiaceho sa nad mestom Spišská Nová Ves. Vyznačené sú 3 trasy (mapa).

Osadené náučné tabule:
- Tab. č. 1 „Medenorudné baníctvo“. Je umiestnená na námestí v Novoveskej Hute. Jej obsahom je história Novoveskej Huty, hlavne z pohľadu medenorudného baníctva, ako i zlatého veku Novoveských kúpelov.
- Tab. č. 2  „Železorudné baníctvo“. Tabula je umiestnená pri  Kráľovskom prameni a je na nej história ťažby železných rúd, ale i dobývanie vápenca, ako i hútnictva a hámorníctva v tjto oblastí.
- Tab. č. 3 „Uránový lom Muráň“. Je severne od lomu Muráň, ktorý je jediným U lomom na Slovensku. Na tabuli je i informácia o prírodnej rezervácií Muráň.
- Tab. č. 4 „Banské pole Peter a Pavol“. Tabula je umiestnená v banskom poli Peter a Pavol, pri ústi štôlne č. 35. Je tu zaznamenaná história ďalších banských polí, štôlne č. 35, ako i historický otčenáš v hutianskom nárečí.
- Tab. č. 5 „Rybníky“. Sú tu popísané vodotechnické diela Novoveskej Huty, železničky a lanovky, ale i nálezy organických zvyškov vo vrstvách vrchného permu v oblastí Novoveskej Huty.
- Tab. č. 6 „Štôlňa Horná Bartolomej“. Je to najznámejšie nálezisko minerálov v tejto oblastí. Na tabuli je okrem minerálov i popis nerastných surovín Novoveskej Huty, baníctva medených rúd na západ od poľa Ján, ako i informácia o známom v minulostí často navštevovanom Ilonkinom prameni.
- Tab. č. 7 „Prieskum a ťažba uránu“. Je na západnom okraji areálu Jamy č.3. Predstavuje históriu prieskumu a ťažby U-Mo zrudnenia, mineralogické asociácie a vek zrudnenia.
- Tab. č. 8 „Sadrovec“. Na tabuli je história dobývania sadrovca a anhydritu, minerály ložiska síranov a informácia o továrni na majoliku. Tabula je umiestnená v blízkostí areálu VSK a.s.

Nový náučný chodník vedie krásnou prírodou masívu Muráň s krásnymi výhľadmi na Slovenský raj, Spišskú Novú Ves a okolité obce, ale i na Vysoké Tatry. Pri  tabuli č. 2 a 8, ako i na Vojtechovej samote sú turistické prístrešky, pri ostatných budú v krátkej dobe osadené lavičky. Všetci, ktorí sa zúčastnili na tvorbe tohto jedinečného diela zasadeného do prekrásnej prírody Muráňa veria, že tento chodník si nájde priazeň celoročne, pretože trasa je vedená tak, aby vyhovovala nielen peším turistom, ale i cyklistom a v zime lyžiarom.

obálka brožúry  fotogaléria  mapa

Ing. Jozef Daniel

* * *

Banícky deň 2013

Za prítomností predstaviteľov mesta Spišská Nová Ves, členov Baníckeho spolku SPIŠ, ako i za účastí delegátov Baníckeho cechu Slovinky, pozvaných  baníkov z Novoveskej Huty a ďalších hostí, uskutočnil sa 14.9.2013, po otvorení Náučného banského chodníka  Slávnostný banícky deň 2013, v priestoroch kultúrneho domu v Novoveskej Hute. Na tomto baníckom dni vystúpil s hudobným vystúpením Banícky spevokol, ktorý na úvod zaspieval banícku hymnu a následne po privítaní odzneli príhovory hostí. Hlavným bodom programu bolo vystúpenie predsedu BSS Ing. Vladimíra Klauča, ktorý predniesol Správu o činnosti BSS za banícky roky 2012 – 2013.

V ďalšej častí príhovoru Ing. Klaučo načrtol plán činností na ďalší banícky rok, kedy by mala byť zhotovená publikácia „Technické banícke pamiatky SZ Spiša a obrázková publikácia spišských baní. Na slávností boli odovzdané ďakovné listy jubilujúcim členom spolku p. Alžbete Jenčušovej a Ing. Františkovi Kučmovi. Po vysvätení piva, v zmysle Pivného zákona, a speváckej vložke, bol podaný guláš a následne bola otvorená diskusia medzi členmi spolku a baníkmi z Novoveskej Huty.

Informácie o činnosti BSS sú zverejňované na informačnej tabuli na Štefánikovom námestí, na webovej stránke mesta a ZBSC, v časopise Montanrevue, v regionálnej tlači, ako aj v televízii Reduta.

fotogaléria

* * *

Prednášky

Po letných prázdninách pokračoval 10. septembra 2013 pravidelný cyklus prednášok v Multifunkčnom banícko – energetickom centre prednáškami:

Ing. Jozef Slavkovský CSc. : Smolník, jeho sláva a súčasná realita

Ing. Ján Fritsch : História mincovníctva v Smolníku

Podrobne o histórií baníctva, ako i mincovníctva a numizmatických artefaktoch, ktoré pripomínajú vzostup a slávu Smolníka predniesli renomovaní prednášatelia, ktorí celú svoju pracovnú aktivitu zasvätili baníctvu. Do diskusie sa zapojili i ďalší účastníci prednášok (Ing. Číško, Ing. Novotný, Ing. Klaučo a ďalší), ktorí osobnými spomienkami doplnili ďalšie informácie.

Najbližšia prednáška sa uskutoční 15. 10. 2013 a bude venovaná Strednej priemyselnej škole geologicko – baníckej v Spišskej Novej Vsi. Súčasťou prednášky bude i odhalenie portrétu prvého riaditeľa tejto školy PhDr. Dezidera Hábera.

informácia o prednáškach   ukážka razby   fotogaléria

* * *

Otvorenie baníckeho skanzenu v Hnilčíku

Slávnostné otvorenie skanzenu sa uskutočnilo dňa 25.5.2013 za účastí starostu Hnilčíka, zástupcu mesta Spišská Nová Ves, Ing. Lívie Brovkovej, riaditeľky Karpatskej nadácie p. Laury Dittel, zástupcov Baníckeho spolku Spiš, ako i za účastí ďalších hostí a občanov obce Hnilčík. 

informácia  fotogaléria

* * *

Prednáška URÁN – SKUTOČNOSŤ A MÝTUS

Prednášková činnosť Baníckeho spolku SPIŠ pokračovala prednáškou Ing. Jozefa Badára, ktorú si vyžiadali účastníci predošlých prednášok. Ing. Jozef Badár je známy odborník v obore uránu, veď v tomto obore pracoval 45 rokov a to na Slovensku postupne ako geológ, hlavný geológ, hlavný inžinier a riaditeľ závodu Uránového prieskumu, v Čechách ako riaditeľ koncernového podniku Uránový prieskum v Liberci,  vedúci odboru uránu na Generálnom riaditeľstve Československého uránového priemyslu v Příbrami, námestník riaditeľa pre výrobu a 1. štatutárny zástupca štátneho podniku Československého uránového priemyslu a následníckej organizácie DIAMO.
V prvej časti prednášky autor prednášky hovoril o objavení uránu, vývoji znalostí o uráne, jeho výskyte v prírode, s názornými obrázkami minerálov, rozpadovými radmi, základné metódy určovania uránu, až k jeho pozitívnemu, ale i negatívnemu využitiu.
V ďalšej častí prednášky Ing. Badár porovnal mýty, ktoré sa objavujú v tlači a v argumentácií niektorých neziskových organizácií.
V závere prednášky prednášateľ rozobral úpravu a spracovanie uránu až po kovový urán, ako i dozimetriu a ochranu pred rádioaktívnym žiarením. Určitým prekvapením boli výsledky výskumu Zdravotného ústavu v Brne, ktorý zistil, že najväčší postih na zdraví z titulu rádioaktivity nemajú pracovníci uránových baní, ale pracovníci v lesnom hospodárstve. V bohatej diskúsií účastníkov prednášky a prednašajúceho boli zodpovedané otázky laické i odborné účastníkov prednášky, nielen zo Slovenska. Ing. Jozef Daniel.  fotogaléria

* * *

Účasť na zasadaní MZ Košice k otázke uránového ložiska Kurišková

Po zasadnutí zastupiteľstva mestskej častí Košice-sever (4.4.2013), sa dňa 15. apríla 2013 konalo zasadnutie mestského zastupiteľstva Košíc. Jedným z bodov rokovania bola otázka uránového ložiska Kurišková.   postrehy zo zasadnutia

foto1  foto2

* * *

Pozvánka na prednášku

Slovenské technické múzeum a Banícky spolok Spiš pozývajú svojich členov, priaznivcov a priateľov na prednášku: Ing. Vladimír Dugas a Ing. Marián Jančura, CSc. - Baníctvo mangánových rúd v Kišovciach a Švábovciach. Prednáška sa uskutoční 9. apríla 2013 (utorok) o 16.00 hod. v Multifunkčnom energeticko-baníckom centre Barbora v Spišskej Novej Vsi, Nábrežie Hornádu 14.

* * *

Pozvánka na prednášku

Slovenské technické múzeum a Technická univerzita v Košiciach, fakulta BERG, Vás pozývajú na prednášku Dr.h.c. prof. Ing. Pavla Rybára, PhD. "Hornouhorské banské mestá a úloha Košíc v historickom baníctve", ktorá sa uskutoční 12. marca 2013 (utorok) o 16,00 hod. v Multicentre Barborka, Nábrežie Hornádu 14 v Spišskej Novej Vsi. Tešíme sa na Vašu návštevu !

* * *

Valné zhromaždenie BSS

Banícky spolok Spiš bol založený na 1. Valnom zhromaždení dňa 11. 6. 2008 v Spišskej Novej Vsi, ako občianske združenie. Do vienka si toto združenie dalo obnovu baníckych pamiatok a oživenie baníckych tradícií na Spiši. Za necelých 6 rokov činností sa podarilo uskutočniť celý rad akcií, akým bolo napr. 3. Stretnutie baníckych miest a obcí, spolupráca pri vydaní 4 knižných publikácií, ale i mnoho ďalších akcií v súlade s kalendáriom, na ten ktorý rok. Dňa 26. 2. 2013 sa na Valnom zhromaždení stretli členovia BSS už po šiestykrát, aby vyhodnotili rok 2012 a schválili plán činnosti na rok 2013.

Začiatok Valného zhromaždenia 2013 tvorila Banícka hymna v podaní Baníckeho  spevokolu pod dirigentským vedením Mgr. art. Igora Gregu. Nasledovalo privítanie účastníkov, hostí z orgánov mesta a inštitúcií, ale i z Baníckeho cechu Rudňany a Mlynky, ako i zo Slovenskej baníckej spoločnosti. Zvolená bola mandátová a návrhová komisia (predseda Jozef Slamený, členovia Samončík, Ing. Munzner). Správu o činnosti BSS za rok 2012, predniesol predseda BSS Ing. Vladimír Klaučo. Podrobne rozobral činnosť spolku, so všetkými pozitívami, ale i negatívmi v činností. Správu o hospodárení za rok 2012 predniesol z poverenia výkonného výboru Ing. Ján Osif, následne správu revíznej komisie jej predseda Ing. Pavol Regec. Návrh plánu činnosti (kalendárium) na rok 2013 a rozpočtu na rok 2013 predniesol Ing. Marián Jančura, výkonný tajomník spolku. Následná diskusia bola bohatá. Diskutovalo sa o potrebe spolkov a cechov neorientovať sa len na historickú minulosť, ale i na súčasnú situáciu v baníctve a geológii najmä na Spiši (Ing. Bartalský, Ing. Král, Ing. Lučivjanský, Ing. Klaučo). P. Kaleta diskutoval o dobrej práci spišských baníkov pri práci na razení tunelov nielen na Slovensku, ale i v zahraničí. Hovorilo sa o perspektíve vydania nových publikácií („Baníctvo Spiša v obrazoch“ a „Technické pamiatky spojené s banskou a hutníckou činnosťou na Spiši, časť III. Severozápad Spiša). Diskusia bola i o pripravovanom náučno - banskom chodníku v Novoveskej Hute (Ing. Daniel), kde je stanovený termín realizácie na máj 2013, ale i o mnohých ďalších problémov baníctva Spiša a BSS.

Návrh Uznesenia bol po jeho doplnení odsúhlasený, vrátane Kalendária a rozpočtu na rok 2013. Záverečné slovo patrilo predsedovi BSS Ing. Klaučovi a Baníckemu spevokolu, ktorý zaspieval zúčastneným ešte tri banícke piesne.

Ing. Jozef Daniel  fotogaléria

* * *

Výstava Želiezkom a kladivkom

Trvanie výstavy: 12.2.2013 – 31.3.2013
Miesto: Pobočka Slovenského technického múzea v Spišskej Novej Vsi, Multicentrum Barborka, Nábrežie Hornádu 14

Výstava „Želiezkom a kladivkom“ prezentuje problematiku baníctva na Spiši cez charakteristický banícky znak, prekrížené kladivko a želiezko. Grafické vyjadrenie tohto baníckeho znaku je možné vidieť na uniformách, fokošoch, baníckych zástavách, ošliadroch, náradí, svietnikoch, kahancoch, v ľudovom výtvarnom umení, ale historicky i na erboch a pečatiach mnohých baníckych miest a obcí Spiša, v znakoch banských závodov, na klopačkách, v baníckych pozdravoch a obyčajoch.
V takomto baníckom duchu sa konala 12.2.2013 i vernisáž výstavy „Želiezkom a kladivkom“ v Pobočke STM v Spišskej Novej Vsi.
Vernisáž sa už tradične otvoril Baníckou hymnou spevácky zbor pri BSS a baníckou básňou v podaní študentky SPŠ. Nasledovalo vystúpenie Ing. Eugena Labaniča, gen. riaditeľa STM v Košiciach a PhDr. Jána Volného, PhD., primátora mesta Spišská Nová Ves. Samotnú výstavu predstavil a priblížil  autor projektu „Želiezkom a kladivkom“  Dr. h. c. Prof. Ing. Pavol Rybár, PhD., riaditeľ ústavu Geoturizmu pri FBERG TÚ Košice.
Samotná výstava pozostáva z prezentácie 7 Hornouhorských banských miest a to Gelnica, Smolník, Jasov, Spišská Nová Ves, Rožňava a Telkybánya a Rudabánya z Maďarskej republiky, ktoré sa v decembri 1487 dohodli, že sa v banských záležitostiach budú riadiť gelnickým banským právom. Baníctvo týchto miest je zobrazené na fotografiách a paneloch, ale i pomocou interaktívnych počítačových a svetelných prvkov. Samostatný panel tvorí Nižná Myšľa, kde boli objavené bronzové predmety staršej doby bronzovej (1 700-1 400 rokov p. n. l.), čo svedčí o rozvinutom baníctve, ťažbe medi, ako i vysokom stupni kovolejárstva už v tomto období. Ďalším exponátom je model hlbinnej bane, ako i predmety a pomôcky používané pri banskej činností, akými sú meračské pomôcky, svietidlá, ale i historické banské mapy. Zaujímavým exponátom je zvon baníckej klopačky z Gelnice. Samostatný panel tvorí „Úloha Košíc v histórií baníctva“, ako i panel „Banský turizmus“, ktorý je doplnený i počítačovým zobrazením jednotlivých banských miest. Stred vystavného priestoru tvorí mapa, kde svetelne je si možné nájsť jednotlivé trasy existujúcich ciest na východnom Slovensku (banská, železná, gotická). Okrem toho sú tu i „Dejiny baníctva v kocke“ a to Gelnice a Spišskej Novej Vsi.
Výstava je ďalším bodom dobrej spolupráce medzi STM Košice, BSS a ďalšími inštitútciami. Ing. Jozef Daniel.  fotogaléria

* * *

Prednáška Zelené Grónsko

Dňa 5.2.2013 sa uskutočnila v Banícko-energetickom centre BARBORKA ďalšia z plánovaných pravidelných prednášok: Zelené Grónsko.    
Prednášajúcim bol RNDr. Slavomír Daniel, absolvent Katedry geofyziky PFUK, dnes pracovník geofyzikálnej firmy Koral v Spišskej Novej Vsi. Počas profesionálnej praxe pracoval pre Geocomplex a.s., ŠGÚDŠ, McPhar Geosurveys Ltd. (Kanada), Geologickú službu Iránu a SkyTEM ApS (Dánsko). Má 24 ročné skúsenosti s geofyzikálnym prieskumom. Okrem mnohých Europských krajín zúčastnil sa na geofyzikálnych leteckých expedíciách do Indie, Malajzie, Columbie, Kanady, Iránu a v poslednom období 2x do Grónska, ku ktorému sa viazala i prednáška.
Grónsko je najväčším ostrovom sveta. Patrí geograficky k severnej Amerike a politicky k Európe, pretože je súčasťou Dánskeho kráľovstva. Je to krajina na drsnom severe, kde teplota počas najteplejšieho mesiaca len výnimočne presahuje 10 °C.  81 % jeho rozlohy pokrýva ľadovec, ktorý je hrubý na niektorých miestach až 3 kilometre a predstavuje 10 % svetových zásob sladkej vody. Ak by sa celý grónsky ľadovec roztopil, hladina svetového oceánu by stúpla o 7 metrov. Hoci obyvatelia Grónska vedia o negatívnych dôsledkoch roztápajúceho sa ľadu, pozerajú sa na vec aj z pozitívnej stránky – nastáva rozvoj poľnohospodárstva, ťažby nerastných surovín a tým aj celej grónskej ekonomiky. Pod morským dnom v okolí Grónska sa ukrýva viac ropy, ako sa doteraz vyťažilo v celom Severnom mori. Na pevnine sa pod roztápajúcim ľadom objavujú nové ložiská olova, zinku, zlata a diamantov. A práve k diamantom sa viaže i geofyzikálna expedícia, ktorej cieľom bolo pomocou merania leteckej magnetiky zistiť prítomnosť a rozsah hornín – kimberlitov, ktoré sú nositeľmi diamantov.
Prednášajúci vo svojej prednáške ukázal na premietaných obrázkoch históriu Grónska od doby jeho objavu, život obyvateľov, ich reč, zvyky, prírodné pomery, ale hlavne spôsob merania a výsledky práce pri leteckom mapovaní rozsahu a uloženia kimberlitov.
Prednáška bola pútavá, o čom svedčí množstvo otázok, cca 60 prítomných účastníkov, ktorí vysoko ohodnotili odbornosť a zaujímavosť témy.  fotogaléria

* * *

Prednáška História soli

Stalo sa zvykom, že pri príležitosti výstav v pobočke Slovenského technického múzea v Spišskej Novej Vsi, kde je stála expozícia „História baníctva na Spiši“ si pracovníci STM v spolupráci s BSS pripravia súvisiacu prednášku.
K výstave „Soľ nad zlato“ si pripravili prednášku p. Danka Rosová a p. Miloš Greisel s názvom „História soli“. Vo svojej prednáške prezentovanej 15. januára 2013 poukázali na históriu využitia soli v celej šírke jej využitia tak v minulostí, ako i v súčasnosti. Poukázali na ložiska kamennej soli, na ich vznik, ťažbu, ako i na ich súčasné využitie. Zvlášť poukázali na ložiská kamennej soli v Poľsku (Vielička, Bochňa), ako i v Rakúsku (Hallstatt). Zastúpenie v prednáške mala i história soli na Slovensku, konkrétne v oblastí Spiša (soľné sklady v Starej Ľubovni, Smižanoch a v Spišskej Novej Vsi), ako i ložiska kamennej soli na východnom Slovensku v Solivare pri Prešove a Zbudzi.
Prednáška p. Rosovej bola spestrená kvalitnými a pútavými fotografiami Miloša Greisela. Do diskusie počas prednášky, ako i po nej sa zapojil veľký počet účastníkov, ktorí sa zhodli na vysokej kvalite prípravy i prednesu prednášky.

Ing. Jozef Daniel.  fotogaléria