Kronika 2012
Kronika činnosti BSS v roku 2012 na stiahnutie vo formáte PDF: Kronika 2012
* * *
Barborské slávnosti 2012
Banícky spolok Spiš zorganizoval 7. decembra 2012 Barborské slávnosti so skokom cez kožu. Súčasťou slávností bol i krst knihy Technické pamiatky spojené s baníckou a hutníckou činnosťou na Spiši - Gelnica. Akcia sa uskutočnila v Multifunkčnom baníckom a energetickom centre v Spišskej Novej Vsi (Nábrežie Hornádu 14). fotogaléria
* * *
Spišské zborové dni 2012
Regionálna prehliadka svetských, cirkevných a baníckych speváckych zborov sa uskutočnila v dňoch 6. a 9. decembra 2012 v Koncertnej sieni Reduty a v Gréckokatolíckom chráme. Víťazom súťažnej prehliadky sa stal Miešaný spevácky zbor Chorus Minor (ZUŠ Levoča) a držiteľom putovnej baníckej karbidky Dievčenský spevácky zbor Iuventus Paedagogica (SPgŠ Levoča). fotogaléria
* * *
Výstava Soľ nad zlato
Slovenské technické múzeum, Banícky spolok Spiš, Múzeum Im. Prof. Stanislawa Fischera Bochnia, Ľubovnianske múzeum a mesto Spišská Nová Ves pripravili výstavu SOĽ NAD ZLATO ktorá bude trvať v čase 20. 11. 2012 – 31. 1. 2013.
Význam soli spočíva v tom, že je to nenahraditeľná potravina a ako sa neskôr ukázalo aj prepotrebná druhotná surovina. Len málokto vie, že sa soľ celé storočia považovala za biele zlato, fungovala dokonca ako platidlo (donedávna sa soľou platilo v Etiópii a kusy soli dodnes slúžia ako platidlo v niektorých častiach Bornea a Tibetu), a preto bola pre Poľsko mimoriadne dôležitým exportným artiklom. Soľná baňa v Bochni (často nazývaná staršia sestra Wieliczki), bola zložená v roku 1248 a produkovala soľ až do roku 1990. Soľ ťažená v týchto baniach bola vyvážaná do mnohých krajín, ako i na Slovensko. Na Spiši tak vznikli soľné sklady a to v Starej Ľubovni, Smižanoch a v Spišskej Novej Vsi.
Slávnostná vernisáž sa uskutočnila 20.11.2012. Komisárkou výstavy je p. Danka Rosová. S jednotlivými exponátmi oboznámila účastníkov vernisáže Mgr. Františka Marcinová zo starej Lubovne. Dobrý priebeh vernisáže podfarbil svojim učinkovaním Banícky spevokol, ale i ing. Vladimír Klaučo, ktorý uvádzal vernisáž, ako i zástupcova mesta Spišská Nová Ves a STM Košice, svojimi príhovormi.
Výstava, ktorá je pre širokú verejnosť prístupná v Multifunkčnom energeticko-baníckom centre Barbora, Nábrežie Hornádu 14, Spišská Nová Ves. fotogaléria
* * *
Prednáška L. Pateru Banské úzkokoľajné železničky Hnilčíka a Markušoviec
Banícky spolok SPIŠ dáva príležitosť i mladým, aby predniesli svoje poznatky z výskumov histórie baníctva. Potvrdzuje to i prednáška gymnazistu zo Spišskej Novej Vsi Lukáša Pateru. Vo svojej prednáške poukázal na unikátne železničky v oblasti Markušoviec, Bindtu a Hnilčíka. Železnička medzi Markušovcami a Bintom bola prvou elektrifikovanou úzkokoľajnou železničkou v Rakúsko–Uhorsku. Veľa pracovníkov Železorudných baní doplnilo prednášku z vlastných skúseností a poznatkov o týchto železničkách. Účastníci ocenili vysokú odbornosť a zanietenosť pre históriu Lukáša Pateru. Prednáška sa konala 6.11.2012 v Multifunkčnom centre Barbora. fotogaléria Článok v Korzári
* * *
Prednáška B. Bartalského Uránová mineralizácia medzi Košicami a SNV ... a čo ďalej?
Prednáška sa konala 23.10.2012 v Multifunkčnom centre Barbora. Skúsení pracovníci firmy Ludovika Energy s.r.o. Spišská Nová Ves zhodnotili výsledky geologických prác v severogemerickom perme, s dôrazom na ložiská Spišská Nová Ves – Novoveská Huta a Košice I (Kurišková). Vo svojej prednáške poukázali i na problematiku súvisiacu so súčasnou legislatívou v oblasti geologického prieskumu a ťažby nerastných surovín. Prednáška vyvolala širokú diskusiu a množstvo otázok zúčastnených poslucháčov. fotogaléria
* * *
Vernisáž výstavy Miloša Greisela a Jirka Čepila v Kežmarku
Dňa 4. októbra 2012 sa konala vo Výstavnej sieni múzea v Kežmarku vernisáž výstavy Miloša Greisela a Jirka Čepila:„Podzemná gotika a čaro nepoznané“.
Informácia o vernisáži fotogaléria
* * *
Banícky deň 2012
Deň geológov, baníkov, hutníkov, energetikov a naftárov 2012 sa uskutočnil v termíne 29. septembra 2012 a bol spojený s viacerými aktivitami.
Informácia o priebehu Výsledky šachového turnaja fotogaléria
* * *
Salamandrové dni Banská Štiavnica 2012
Doplnené fotografie z účasti členov BSS a speváckeho zboru na oslavách Dňa baníkov, geológov, hutníkov a naftárov (7.-8. september 2012).
Informácia o účasti BSS fotogaléria
* * *
Dni mesta Spišská Nová Ves 2012
V dňoch 31.8 – 8.9.2012 sa v Spišskej Novej Vsi konali Dni mesta Spišská Nová Ves 2012. Tohtoročné Dni mesta sa niesli ako spomienka na zálohu XIII. Spišských miest Poľsku.
Písal sa rok 1412, keď uhorský kráľ Žigmund Luxemburský dal poľskému kráľovi Vladislavovi II. Jagelovskému do zálohu 16 spišských miest. Mestá Poprad, Ľubica, Matejovce, Spišská Sobota, Veľká, Stráže pod Tatrami, Ruskinovce (zaniknutá obec vo Vojenskom výcvikovom priestore Javorina pri Kežmarku), Spišská Belá, Spišské Podhradie, Spišské Vlachy, Tvarožná a Vrbov, vrátane Spišskej Novej Vsi, ako i panstvo Ľubovnianskeho hradu s mestom Stará Ľubovňa a Hniezdne a panstvo mesta Podolínec, založil za 37-tisíc kôp českých grošov. Žigmund si od Vladislava požičal peniaze, aby porazil Benátky a obnovil uhorský vplyv v oblasti Dalmácie. V tom čase nikto nepočítal s tým, že tento záloh bude trvať neuveritelných 360 rokov. Ukončiť záloh sa podarilo až v čase, keď Poľsko stratilo svoje niekdajšie silné postavenie. Stalo sa tak za panovania Márie Terézie počas prvého delenia Poľska medzi Pruskom, Ruskom a Rakúskom v roku 1772. Zálohované mestá mali veľmi špecifické postavenie. Nepatrili celkom ani Poľsku, ani Uhorsku. Mali práva a výhody ako domáci aj v jednej aj v druhej krajine. Z tejto zvláštnej pozície vedeli tieto mestá často veľa využiť. Ekonomicky mestá zo zálohu ťažili, čo sa prejavovalo aj ich rozsiahlou remeselnou produkciou, ale i rozvojom baníctva.
Do programu Dni mesta Spišská Nová Ves sa aktívne zapojil i Banícky spolok SPIŠ. Okrem slávnostnej vernisáže „Rožňavská Metercia" sa 31. 8. 2012 traja členovia spolku zúčastnili historickej kompozície o vzniku zálohu XIII. Spišských miest „Príchod Žigmunda Luxemburského a Vladislava II. Jagelovského na Spiš“.
Dňa 1.9.2012 sa 50 členov spolku (najpočetnejšia skupina) zúčastnilo historického sprievodu mestom s príchodom Márie Terézie.
Po ukončení sprievodu sa 6 členovia spolku zúčastnili historickej kompozície „Prinavrátenie poľského zálohu“, kde v mene všetkých cechov Spiša prisahali vernosť Márií Terézií, čo ukazuje na dôležitosť spišského baníctva v histórií Spiša. fotogaléria
* * *
Rožňavská Metercia v Spišskej Novej Vsi
Energeticko–banícke centrum BARBORKA v Spišskej Novej Vsi sa stalo dočasným domovom putovnej výstavy „Rožňavská metercia“. Jadrom výstavy je unikátny oltárny obraz sv. Anny Samotretej z roku 1513, ktorého originál sa nachádza v biskupskom kostole v Rožňave. Jeho kópia, ktorej súčasťou sú aj viaceré panely znázorňujúce jednotlivé detaily obrazu známeho aj ako Rožňavská Metercia, vystavovali na výstavách takmer po celom Slovensku.
Slávnostnej vernisáže sa zúčastnili popredné osobností mesta Spišská Nová Ves, predstavitelia Slovenského technického múzea, ako i priaznivci a členovia Baníckeho spolku SPIŠ. Spevokol SPIŠ baníckou piesňou, baníckou hymnou, ako i na záver hymnickou piesňou dotvárali slávnostný rámec vernisáže. Postupne sa ku zhromaždeniu prihovoril Ing. Klaučo, predseda Baníckeho spolku SPIŠ, Ing. Karol Tomány, za Banícke múzeum v Rožňave, Ing. Labanič, generálny riaditeľ STM, PhDr. Ján Volný, PhD., primátor mesta. Vernisáže sa zúčastnila i Mgr. Lea Grečková, poslankyňa SNR a zástupca primátora SNV.
Aby návštevníci, najmä žiaci a študenti, vnímali aj atmosféru samotného obrazu, bola banerová výstava doplnená o exponáty náboženského a baníckeho charakteru (zbierky zapožičali Banícke múzeum v Rožňave, Múzeum Spiša v Spišskej Novej Vsi a Farnosť Iliašovce). Ing. Jančura CSc., člen BSS, doplnil výstavu o baner histórie obce Čučma pri Rožňave, obrázok a banskú mapu z miest, kde bola Rožňavská metercia tvorená. Tí pozornejší si môžu prečítať správu zo záverečnej Dokumentácie vykonaných prác a pozrieť si fotografie postupu vzniku kópie obrazu metercie, ktorú namaľovala reštaurátorka akad. maliarka Anna Svetková.
Pri zrode výstavy „Rožňavská metercia“ stáli Mgr. Jozef Csobády, riaditeľ Baníckeho múzea v Rožňave, Ing. Karol Tomány a ďalší pracovníci. Vo vysunutej expozícii STM – História baníctva na Spiši v Multifunkčnom energeticko-baníckom centre Barbora v Spišskej Novej Vsi bola komisárkou Dana Rosová. Spoluorganizátormi boli Banícky spolok Spiš a Mesto Spišská Nová Ves. Na inštalácii výstavy sa podieľali Ing. Vladimír Klaučo, Miloš Greisel, Ing. Ján Osif, Ing. Marián Jančura, CSc., Mgr. Jozef Rerko a Ivan Solar.
BSS, ako i STM pozývajú širokú verejnosť, ale najmä školy do budovy Barborky na prehliadku tejto unikátnej výstavy. fotogaléria
* * *
Spolupráca BSS s Poľskom
V dňoch 5. a 6. júla 2012 uskutočnila delegácia BSS SNV v zložení Ing. Klaučo, Ing. Osif, M. Greisel a Ing. Daniel služobnú cestu do Poľska. K delegácii sa pridal dňa 6.7. generálny riaditeľ Slovenského technického múzea z Košíc Ing. Labanič.
Ciele služobnej cesty:
- návšteva banského múzea „Kopalnia soli-Wieliczka“,
- návšteva a jednanie o spolupráci pri výstavách v múzeu v Bochnii a v multifunkčnom centre Barbora v SNV, v roku 2012 a 2013,
- fáranie do bývalej ťažobnej soľnej bane „Kopalnia soli v Bochnia“, banská expozícia.
Výsledky služobnej cesty:
- v priestoroch multifunkčného centra Barborka v Spišskej Novej Vsi bude inštalovaná výstava „Soľ nad zlato“. Panely budú doplnené o exponáty a fotografie baníctva mesta Bochnia a predmety z vyťaženej soli. O spôsobe organizovania výstavy a určenia priestorov sa rozhodne počas návštevy riaditeľa múzea z Bochnie p. Jana Flasza v Spišskej Novej Vsi, ktorá sa uskutoční ešte v mesiaci júl 2012.
- v Múzeu v Bochni bude v prvom štvrťroku 2013 inštalovaná výstava fotografií autora, M. Greisela doplnená o ďalšie banské exponáty. Trvanie výstavy je určené na dva až tri mesiace. Príprava a doprava exponátov sa uskutočnia v decembri 2012. Pri vernisáži výstavy v Bochni sa uvažuje s kultúrnym vystúpením Baníckeho spevokolu pri BSS.
- počas návštevy riaditeľa múzea v Bochni, ktorá sa uskutoční na Slovensku, budú prejednané možnosti spolupráce v roku 2013 a to v múzeách STM Košice, Múzea soli v Solivare - Prešove a v Multifunkčnom centre Barborka v Spišskej Novej Vsi.
fotogaléria
* * *
Deň múzeí 2012 – expozícia STM Košice v Spišskej Novej Vsi
Medzinárodný deň múzeí (18.5.) sa stal sviatkom všetkých múzejníkov a ich priaznivcov v roku 1977. Na tento deň v roku 2012 sa pripravilo i STM Košice, ktoré v spolupráci s Baníckym spolkom SPIŠ zorganizovali program v novej expozícii zo zbierok Slovenského technického múzea v Multifunkčnom banícko-energetickom centre Barborka v Spišskej Novej Vsi.
Program bol situovaný do celého priestoru prvého poschodia v MEBC - Barborka a do priestorov baníckej chodby "Michal štôlňa", ktorá je pod budovou bývalej SPŠ na Štefánikovom námestí č.21 v Spišskej Novej Vsi. Začiatok akcie bol 18.5.2012 o 8:00 hod. a ukončenie o 16:30. Prijímanie účastníkov v jednotlivých skupinách sa uskutočnilo vo vstupnej hale pred expozíciou baníctva. Lektori Ing. Jozef Daniel a historik Mgr. Jozef Rerko privítali jednotivé skupiny a v prednáškovej miestnosti si účastníci vypočuli prednášku o baníckej histórii Spiša. Počas prednášok vybraní účastníci skupín boli naaranžovaní na rozprávkové banícke postavičky - permoníkov. Úpravu, maľovanie postavičiek realizovali žiačky Stredného odborného učilištia zo Spišskej Novej Vsi pod pedagogickým vedením.
Ďalším programom bola prehliadka expozície STM, s odborným výkladom Ing. Jozefa Košťála, zameraná na banské exponáty, umelecké fotografie autora Miloša Greisela. Návštevníci si mohli pozrieť aj umelecky spracované erby banských obcí a miest Spiša od autora Ondreja Frankoviča. V ďalšej časti budovy si návštevníci pozreli kamenné exponáty absolventov SPŠ v Spišskej Novej Vsi. Po prednáškach nasledovala návšteva školskej baníckej chodby, ktorá sa nachádza v podzemí pod budovami bývalej Strednej priemyselnej školy baníckej a geologickej. Odborný výklad o štôlni Michal predniesol stredoškolský profesor SPŠ Ing. Ján Osif a geológ, bývalý absolvent SPŠ GB pán Viktor Daniel. Výklad bol zameraný na spôsob vyrazenia banskej chodby a na vybavenie pracovísk ako i na obsahové poslanie chodby pre školské účely. Exkluzívnou postavou v štôlni Michal bol baník vo fáračkách a v záchranárskom výstroji, pán Ochmír, baník z bývalého závodu Banských stavieb v Spišskej Novej Vsi, ktorý predstavoval a odborne popisoval poslanie banského záchranára v hlbinných baniach. video fotogaléria
* * *
20.4.–22.4.2012 Chomutovské krušení 2012
Chomutov privítal asi šesťdesiat delegácií z 31 miest z Českej republiky, ale i zo Slovenska, Poľska a Nemecka. Konali sa tu 17. chomutovské slávnosti, tzv. Chomutovské krušení 2012. Stretnutie trvalo celý víkend a bezpochyby najimpozantnejším zážitkom pre malých i veľkých bol sprievod viac než 700 baníkov s malými permoníkmi a alegorickými vozmi. Diváci mohli v piatok vidieť i svetelnú show a po celý víkend vždy vo večerných hodinách tiež ohňostroj. Chomutovské krušenie boli slávnostne otvorené stretnutím priaznivcov baníckeho remesla v kostole sv. Ignaca. Pri tomto otvorení nechýbal ani Banícky spevokol pri BSS Spišská Nová Ves, ktorý pod vedením Mgr art. Igora Gregu predniesol hymnickú pieseň „Zdar boh hore“.
Chomutov má nielen bohatú banícku históriu, ale tiež veľké množstvo historických pamiatok, ktoré si účastníci stretnutia prezreli. Akcia bola pomenovaná podľa starej ťažiarskej technológie tzv. krušeníe (drobenie) rudy, podľa čoho boli pomenované i Krušné hory, bohaté na rudy.
Týchto slávností sa zúčastnila i 50 členná delegácia zo Spiša a to zo Sloviniek, Gelnice, ale najpočetnejšia zo Spišskej Novej Vsi, ktorú reprezentoval i Banícky spevokol, ktorý okrem účinkovania v kostole sv. Ignaca vystúpil i na ďalších miestach Chomutova, kde predniesol banícke, ale i ďalšie piesne. Konferovania na námestiach sa úspešne zhostil JuDr. Dušan Vilim, z Výkonného výboru ZBSC, za čo mu patrí úprimné poďakovanie BSS. Ďakujeme speváckemu zboru, ich dirigentovi, ako i ďalším účastníkom tohto stretnutia v Chomutove, ktorí po namáhavej ceste vzorne reprezentovali BSS, ako i mesto Spišská Nová Ves. Na záver odovzdal primátor Chomutova požehnané svetlo sv. Barbory, ktoré na radnici horelo od minuloročných slávností, primátorovi ďalšieho mesta,kde sa uskutoční 18. stretnutia baníckych miest a obcí Čiech, „Kladenské fedrovanie“. ZDAR BOH ! fotogaléria
* * *
15. marec 2012 Prednáška Slovenská banská cesta - možnosti využitia montánnych pamiatok v turistickom ruchu (J. Daniel)
Multifunkčné banícko-energetické centrum Barborka v Spišskej Novej Vsi bolo dané do užívania slávnostným otvorením 14. novembra 2011. Slovenské technické múzeum Košice (STM) spolu s Baníckym spolkom SPIŠ (BSS) postupne dopĺňajú zbierkové materiály, umiestnené v múzejnej časti centra, ktoré je otvorené aj pre širokú verejnosť.
Ďalšou úlohou je využitie prednáškovej sály. V rámci BSS bol ustanovený lektorský zbor, ktorého úlohou je pripraviť prednášky s tématikou baníctva, geológie, prírodných vied nielen z územia Slovenska, ale i zo zahraničia. Lektorský zbor má v súčasností 10 členov s vedúcim lektorskej skupiny Ing. Jozefom Danielom. Pripravených je 14 prednášok. Prvé prednášky sa uskutočnili 15. marca 2012 dopoludnia pre žiakov Základnej školy na Levočskej ulici, odpoludnia pre verejnosť. Prednáška sa uskutočnila za účasti mestskej televízie REDUTA.
Reportáž si môžte pozrieť tu: video fotogaléria
* * *
14. marec 2012 V multifunkčnom centre Barborka v Spišskej Novej Vsi sa uskutočnilo valné zhromaždenie Baníckeho spolku Spiš. fotogaléria
Podrobnosti tu: Správa z Valného zhromaždenia 14.3.2012.
* * *
23. február 2012 Cechovácia Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi
Hoci sa z názvu Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi stratil názov „banícka a geologická“, vyučujú sa tu naďalej i predmety spojené s baníckym povolaním. S tým súvisí i tradícia školy súvisiaca s prijímaním študentov 3 ročníkov do jednotlivých cechov. Robí sa to starým baníckym spôsobom „skokom cez kožu“. Nebolo to inak ani tohto roku, keď 23. februára v priestoroch Spišského divadla sa zišli študenti, pedagógovia školy, ako i ďalší hostia, aby boli prítomní pri prijímaní študentov do cechu baníckeho, stavebného, geodetického, dopravného a polytechnického. Pre prijatie nových členov do jednotlivých cechov platili v minulosti prísne regule. Rovnako prísne pravidlá platia aj na slávnostnej „cechovácií“ tretiakov Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi. Skok cez kožu, vypitie pohára piva, prednesenie životného kréda a ďalšie úlohy poukazujú na banícke tradície tejto školy, ktorá 26. októbra 2010 oslávila 60 rokov svojej činnosti. Počas 60 rokov existencie ukončilo štúdium 7 100 žiakov a maturantov v 30 študijných odboroch, ktorí sa uplatnili a šírili dobré meno školy v banských, ale i ďalších podnikoch, mnohí úspešne pokračovali štúdiom na vysokých školách. Slávnostný príhovor na cechovácií predniesla riaditeľka školy Ing. Gabriela Pramuková. Zdôraznila snahu školy pripraviť absolventov školy v rôznych profesiách pre potreby trhu, ako i pre ďalšie štúdium. Vyjadrila presvedčenie, že škola i v nových, zmenených podmienkach bude patriť medzi úspešné školy na Slovensku. Na priebeh a regulárnosť cechovácie dozeralo slávne, najvyššie a neomylné prezídium, do ktorého prijali účasť predstavitelia firiem a spolkov, ktorých činnosť súvisí so študijným zameraním školy. Za odbor baníctva to bol Ing. Klaučo a Ing. Daniel z Baníckeho spolku SPIŠ. Študenti si už tradične pripravili životné kréda, ktoré boli vtipné i zábavné a odpovedali na otázky, ktoré si pripravili triedni učitelia a členovia prezídia. Na tie si študenti často krát vymysleli svojrázne, ale i humorné odpovede. Nechýbali ani kultúrne vložky a študentské scénky, ktoré pobavili účastníkov cechovácie, ako i slávnostný sľub cechovaných študentov. Záverečné slova predniesla za prítomných členov jednotlivých cechov Ing. Zuzana Krempaská, riaditeľka Spišského múzea, absolventka školy, ktorá zaželala študentom mnoho úspechov v štúdiu, ako i ďalšie úspešné uplatnenia v podmienkach trhovej spoločností. Pre mnohých študentov, ktorí boli prijatí do jednotlivých cechov, je to zážitok na celý život. Veríme, že v ďalšom štúdiu i praxi budú šíriť dobre meno SPŠ v Spišskej Novej Vsi. fotogaléria
* * *
Február 2012 Návšteva predstaviteľa firmy Tournigan Energy Ltd z Kanady
V mesiaci február 2012 navštívil Banícky spolok SPIŠ čelný predstaviteľ kanadskej spoločnosti Tournigan Energy Ltd, jej viceprezident pre ižiniering a environmentalistiku Alva L. Kuestermeyer, BSc., MS. A. Kuestermeyer má viac ako 35-ročné skúsenosti v oblasti úpravy nerastných surovín. Zaoberá sa metalurgiou, trhovými a finančnými analýzami, ako i ekonomikou projektov. A. Kuestermeyer sa počas návštevy zaujímal o činnosť BSS zameranú na zachovanie baníckych pamiatok a tradícií, ako aj rozvoj banskej činnosti na Slovensku. Pri svojej návšteve navštívil i pobočku Slovenského technického múzea Košice v Multifunkčnom centre Barbora, ako aj Strednú priemyselnú školu v Spišskej Novej Vsi, kde sa zúčastnil vyučovacieho procesu na hodinách angličtiny.
Firma Tournigan Energy Ltd je sponzorom baníckeho miešaného speváckeho zboru pri BSS, čo umožňuje spevokolu rozvíjať svoju činnosť, organizovať súťaže a zúčastňovať sa vystúpeniach doma i v zahraničí. fotogaléria