Kronika 2011
11.1.2011 Stretnutie s prezidentom SR
Prezident SR Ivan Gašparovič privítal 11. 1. 2011 v Prezidentskom paláci predstaviteľov Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska. Za Banícky spolok SPIŠ sa stretnutia zúčastnil jeho predseda Ing. Vladimír Klaučo a Ing. Vladimír Čech. Jaroslav Malchárek, predseda Združenia baníckych spolkov a cechov Slovenska poďakoval hlave štátu za pozornosť, ktorú venoval a venuje baníckej profesii, okrem iného aj svojou osobnou účasťou na 3. stretnutí baníckych miest a obcí Slovenska v Spišskej Novej Vsi. Ivan Gašparovič na stretnutí vyjadril úprimnú radosť z opätovného stretnutia s baníkmi, zaželal im veľa zdravia, solidarity, vzájomného pochopenia a šťastia v novom roku 2011.
23.2.2011 Vernisáž výstavy tajomstvá baní na Spiši
Zástupcovia občianskeho združenia Banícky spolok Spiš sa zúčastnili na vernisáži výstavy TAJOMSTVÁ BANÍ NA SPIŠI (história banských miest a obcí Spiša), ktorá sa uskutočnila vo výstavných priestoroch Slovenského technického múzea v Košiciach. Výstava v priestoroch Slovenského technického múzea trvala do 27. 3. 2011 a následne bola postupne inštalovaná v mestách: Prešov (Solivár), Banská Štiavnica, Bratislava a Rožňava. Tématicky bola výstava riešená v 5. rovinách: 1. rovina - história banských miest a obcí Spiša, 2. rovina – zbierkové predmety z histórie baníctva na Spiši, 3. rovina – minerály a rudné vzorky spišských ložísk, 4. rovina - fotografie p. Miloša Greisela z banských diel a 5. rovina – rezbárske dielo umelca zo Žakaroviec p. Jána Vargu.
24.2.2011 Slávnostná „CECHOVÁCIA 2011“ Strednej priemyselnej školy
v Spišskej Novej Vsi
V časoch rozkvetu cechov platili prísne regule pre prijímanie nových členov. Rovnako prísne pravidlá platili aj na slávnostnej cechovácií tretiakov Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi. Hoci skok cez kožu, vypitie pohára piva a ďalšie úlohy poukazujú na banícke tradície tejto školy, ktorá 26. októbra 2010 oslávila 60 rokov svojej činností, študenti bolo 24. februára prijatí do cechu baníckeho, staviteľského, elektrotechnického, informaticko–ekonomického a geodetického.
Na priebeh a regulárnosť cechovácie dozeralo slávne, najvyššie a neomylné prezídium, do ktorého prijali účasť predstavitelia firiem a spolkov, ktorých činnosť súvisí so študijným zameraním školy. Za Banícky spolok SPIŠ to bol Ing. Klaučo, Ing. Daniel a Ing. Tomko. Slávnostný príhovor predniesla riaditeľka školy Ing. Gabriela Pramuková. Finančný dar pre SPŠ odovzdal prezident Tournigan Energy (Kanada), Ing. Dorian L. (Dusty) Nicol.
Cechovácia 2011 ukázala na zrelosť, duchaplnosť a vtipnosť študentov SPŠ v Spišskej Novej Vsi, ale i na kultúrnu a spoločenskú všestrannosť nových členov jednotlivých cechov.
Apríl 2011 V prednáškovej sieni Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi sa uskutočnilo valné zhromaždenie Baníckeho spolku Spiš.
14.11.2011 Otvorenie multifunkčného centra
14. novembra 2011 sa uskutočnilo slávnostné otvorenie troch ukončených stavieb financovaných z fondov Európskej únie v celkovom objeme 3 865 019 €. Jednou z významných stavieb, i pre Banícky spolok SPIŠ, bolo otvorenie novej energeticky nenáročnej budovy s pracovným názvom Multicentrum na pripravovanom Baníckom námestí. Banícke signály zo symbolickej banskej veže Klopp Orth boli signálom pre slávnostné otvorenie Multifunkčného energetického a baníckeho centra. Po baníckej hymne v podaní Baníckeho spevokolu pri BSS nasledovalo slávnostné prestrihnutie pásky podpredsedom NR SR Robertom Ficom a zástupkyňou primátora Leou Grečkovou. Pozvaní hostia mali možnosť absolvovať prehliadku tohto nového objektu.
8.-9. december 2011 Konferencia Baníctvo a geológia na Spiši - história, súčasnosť a perspektívy
Banícky spolok SPIŠ so spoluorganizátormi s cieľom zapojiť širokú obec baníkov, geológov, ekonómov a predstaviteľov ďalších súvisiacich profesií, ako aj zástupcov obcí a miest na Spiši do diskusie o banskej a geologickej problematike v regióne Spiša a širšieho okolia, pripravil v dňoch 8. a 9. decembra 2011 konferenciu BANÍCTVO A GEOLÓGIA NA SPIŠI - HISTÓRIA, SÚČASNOSŤ A PERSPEKTÍVY.
Na konferencií odznelo 20 prednášok na témy:
- história a súčasnosť ťažby a úpravy rúd na Spiši
- vplyv baníctva na vývoj miest a obcí regiónu a banská legislatíva
- ložiská nerastných surovín, ich zásoby a ekonomické hodnotenie
- environmentálne hodnotenie ťažby a úpravy, vplyvy po ťažbe
- sanačné a rekultivačné práce po útlme banskej činnosti
- banské pamiatky, ich zachovanie a integrácia do programov rozvoja obcí
Konferencie sa okrem účastníkov zo Slovenska, zúčastnili i českí odborníci. Celkove sa konferencie zúčastnilo 111 odborníkov. Súčasťou konferencie bola i slávnostná schôdza k 50. výročiu založenia Uránového prieskumu a následníckej organizácie Uranpres, s. r. o., v Spišskej Novej Vsi, ako i Slávnostný Šachtág so skokom cez kožu. Konferencia, ako i sprievodné akcie, splnili svoj cieľ a prispeli k lepšiemu poznaniu problematiky geológie, baníctva, ekológie, baníckych pamiatok a histórie, ktoré zostalo v útrobách zeme Spiša, ale i problémov, ktoré trápia jej obyvateľov, obce a mestá. Zo záverov konferencie bolo vydané a rozoslané na príslušné miesta Uznesenie účastníkov konferencie, v ktorom sú zohľadnené poznatky prednášateľov, ako i účastníkov konferencie. Zdar Boh !