Dnes je 28.03.2024, meniny má Soňa
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesSamosprávaMestská políciaPrevencia > Prevencia drogy a alkohol

Prevencia drogy a alkohol

Nezanedbateľnú úlohu v prevencii detí a mládeže má rodina a škola. Rodina je v našej spoločnosti považovaná za základnú bunku našej spoločnosti, a preto by mala prevencia vychádzať aj odtiaľto. Výchova detí je jedným zo spôsobov naplnenia života človeka. V rodinnom prostredí sa formuje charakter, postoje k ľudom, práci, spoločnosti. Je to miesto, kde dieťa trávi väčšinu svojho času. Prvé informácie o alkohole, drogách a závislostiach získava dieťa od svojich rodičov. 

J. Melgosa uvádza niekoľko podnetov, ako postupne pripraviť deti na možný kontakt s alkoholom a vystríhať ich pred jeho následkami: 

1. Dôležité je hovoriť s deťmi o alkohole už od útleho veku. Deti a mladiství by mali mať určité informácie o alkoholických nápojoch a ich vplyve na ľudský organizmus. Mali by poznať následky, ktoré pitie alkoholu prináša nielen tým, čo ho konzumujú, ale aj ich najbližším. Dôležité je hovoriť s deťmi o tejto téme reálne a nezastrašovať ich.

2. Je podstatné venovať deťom čas a pozornosť.  To je najlepší a najjednoduchší spôsob, ako predchádzať nielen konzumácii alkoholu, ale aj mnohým ďalším problémom. Rodičia by mali so svojimi deťmi pravidelne komunikovať, organizovať s nimi rôzne akcie ponúkať im alternatívne vzrušujúce zážitky.

3. Rodičia sú pre deti osobným príkladom a vzorom. Preto je vhodné, aby sa príklad neobmedzil len na nekonzumáciu návykových látok, ale veľmi dôležite je aj vytváranie rodinnej pohody. Často rodinná kríza priviedla dieťa k tomu, že siaha po alkohole, alebo inej droge.

4. Výchovné metódy je nutné prispôsobiť vývinovým osobitostiam deti v puberte. Je oveľa jednoduchšie založiť vzťah na priateľstve a dôvere a doterajšiu autoritu nahradiť prívetivým dialógom, v ktorom si rodič skôr môže s deťmi pohovoriť a najmä vypočuť si ich.

5. Rodičia by sa mali zaujímať o dôvody, ktoré dieťa nabádajú, aby siahalo po alkohole.

6. Je vhodné, aby rodičia boli priateľmi nielen vlastných deti, ale aj ich kamarátov.

7. Rodičia by sa mali snažiť o posilňovanie sebadôvery detí. Niektorý adolescenti konzumujú alkohol preto, aby vyzerali dospelo, alebo sa chcú vyrovnať ostatným, či upútať na seba pozornosť. V rámci pedagogickej osvety je možné vykonávať prevenciu a to tým, že pri odovzdávaní vedomostí by mala u deti vytvárať pozitívne spoločenské normy ako prekážky asociálneho správania. Mala by posilňovať  normy ako prekážky asociálneho správania.

Predstavte si bežný deň vo svojom meste: Skupinky detí sa bezstarostne hrajú na detských ihriskách a parkoch bez toho, aby sa rodičia obávali drogových dílerov, ženy sa večer prechádzajú bez strachu z prepadu alebo znásilnenia, mládež ide do školy bez strachu zo šikanovania, gangov alebo lúpeží, ich starí rodičia na sídlisku žijú bez obáv z prepadu, nedajú sa nachytať rôznymi podvodníkmi, policajtovi, ktorý ide okolo školy, mávajú z okien deti a zdravia ho, členovia rodín riešia svoje spory slovami a nie päsťami alebo zbraňami, občania si navzájom pomáhajú pri strážení detí alebo majetku...

Zdá sa Vám to celé ako utópia? Ako sci-fi? Alebo je to prinajmenej značne naivné? Možno máte pravdu. Ale keď budete sami a v kľude, opýtajte sa v duchu sami seba:  „... naozaj sa nič z toho nedá dosiahnuť? Aspoň niečo z toho?“

Prevencia je silná zbraň proti zlu. A stále nabitá. Záleží len na nás, čo o nej vieme, ako jej budeme rozumieť a ako sa naučíme s tou zbraňou narábať tak, aby nám všetkým pomohla.

A keby chcel niekto oponovať, či je výsledok viacročnej práce iba jedno zachránené dieťa adekvátny, odpoviem každému: „Milý priateľ. Ak sa Vám zdá iba jedno zachránené dieťa málo, tak si predstavte, že to iba jedno zachránené dieťa bude práve to Vaše...“