Dnes je 29.03.2024, meniny má Miroslav
Mesto Spišská Nová Ves

Rok 2019

Poslanci mestského zastupiteľstva na decembrovom zasadnutí v roku 2019 schválili nový Štatút vyhlasovania najúspešnejších športovcov a  športových kolektívov mesta Sp. Nová Ves. K zmene oproti minulosti došlo v kategórii jednotlivci – dospelí, kde bol počet oceňovaných znížený z piatich na troch. Ocenení športovci tejto kategórie okrem plakety primátora mesta získali finančnú odmenu, a to 500 € za 1. miesto, 400 € za 2. a 300 € za 3. miesto.

Za rok 2019 boli v tejto kategórii nominovaní siedmi športovci, ocenenie získali:

1. miesto: Dominik Imrich, KK IGLOW, člen Národného športového centra a Top tímu pri ministerstve školstva. Na Akademických majstrovstvách Európy disciplíne kumite 60 kg  v Zagrebe sa medzi 22 súťažiacimi umiestnil na 3. mieste. Na Majstrovstvách Slovenska v tej istej disciplíne vybojoval 3. miesto.

2. miesto: Adam Žiak, HK SNV, talentovaný obranca pôsobil vo Fínsku v juniorskej súťaži a vďaka výkonom si zahral aj v 2. najvyššej fínskej seniorskej lige. Svoje skúsenosti zúročil v reprezentácii Slovenska U 18, v kádri mužstva na Memoriáli Ivana Hlinku, v roku 2017/2018 hral v U20-ke na Summer challenge. V roku 2018/2019 bol nominovaný  v reprezentačnom družstve na Majstrovstvách sveta juniorov.

3. miesto: Tomáš Kamas - vytrvalostný beh. V roku 2019 sa mu darilo na Medzinárodnom maratóne mieru, keď v  polmaratóne skončil na 4. mieste a za sebou nechal 812 súperov. Na Majstrovstvách Slovenska v behu do vrchu bol druhý, tretí skončil na Majstrovstvách  Slovenska na ceste. V konkurencii 778 pretekárov sa umiestnil na 2. mieste na Východoslovenskej veľkej cene vytrvalcov, v slovenských vytrvalostných tabuľkách 35 – 44-ročných získal druhé miesto medzi 4 203 účastníkmi. V Bežeckej lige okresu Spišská Nová Ves  bol 27-krát prvý, 11-krát druhý a 5-krát skončil ako tretí. V celkovom hodnotení získal prvé miesto.

V kategórii Jednotlivci - mládež do 19 rokov došlo k zmene vo výške odmien, a to navýšenie o 100 € vo všetkých umiestneniach, ocenení tak získajú odmeny vo výške 400 – 350 – 300 – 250 a 200 €. Za rok 2019 boli z 18-tich nominovaných ocenení:

1. miesto: Matej Baluch, AŠK Slávia, atlét - beh cez prekážky, zverenec Edmunda Kováča. Na Majstrovstvách Európy v kategórii mužov vybojoval 3. a 14. miesto z 30 účastníkov. Na Majstrovstvách Slovenska v kategórii mužov bol prvý, rovnako v kategórii U 23  získal dvakrát prvé miesto. Vo vekovej kategórii U20 bol trikrát prvý. Na halových majstrovstvách Slovenska sa mu darilo aj v seniorskej kategórii, kde získal zlatú medailu a v kategórii U20 vytvoril nový slovenský rekord.

2. miesto: Petra Rusnáková, ŠK STEZ – šortrek. Na Zimnom Európskom olympijskom festivale mládeže získala dvakrát prvé miesto a raz druhé v kategórii 500, 1 000, 1500 metrov. Vo Finále Junior ISU Callenge/ Danubia series, zo 16 súťažiacich bola tretia. Z Majstrovstiev Európy v ženskej kategórii skončila na 16. mieste z 33 účastníčok. Aktuálnou informáciou vytvorenie slovenského rekordu v rýchlokorčuľovaní na 1 500 m časom 2:22,739.

3. miesto: Nora Jenčušová, Cykloklub Schwabik, juniorská reprezentantka v cestnej cyklistike zvíťazila v Slovenskom pohári. Rovnaké umiestnenie vybojovala ma Majstrovstvách SR i na Majstrovstvách Slovenska a Čiech. Na Majstrovstvách Európy v Holandsku bola 20. a 37. spomedzi 98 účastníkov, na NCUP v juniorskej kategórii svetového pohára získala 19. miesto, na Majstrovstvách sveta obsadila 23. miesto. V zimnom triatlone, šprinte vybojovala medzi 15 pretekárkami 5. miesto.

4. miesto: Zoja Zimnikovalová, Karate klub IGLOW, členka juniorského olympijského družstva a Národného športového centra získala 1. miesto vo Svetovom pohári mládeže, keď za sebou nechala 97 účastníkov. V  Slovenskom pohári, kategórii U 21, bola tiež prvá, na Majstrovstvách Slovenska získala 2. miesto a v Slovenskom pohári mladších kadetov si vybojovala tiež zlato. Darilo sa jej aj na Hungarien Open (3. miesto), Austrian Open (1. miesto), Harasuto Cup v Poľksu (7. miesto), Youth League Cyprus (9. miesto).

5. miesto: Maroš Janovčík, Karateklub IGLOW, vo svetovom rebríčku svetovej federácie obsadil medzi kadetmi 1. miesto v konkurencii 120 účastníkov a medzi juniormi 7. miesto. Na Majstrovstvách sveta v Čile skončil ako piaty zo 45 účastníkov, na Svetovom pohári v Chorvátsku získal deviate miesto medzi 65 účastníkmi. Zlatú medailu získal vo viacerých súťažiach: Grand Prix Slovakia, Austrian Junior Open, Budapest Open, Croatia Open, Harastuo Cup Lodz, Majstrovstvá Slovenska. Dvakrát získal striebro v Slovenskom pohári, na Hungarian Open bol tretí.

Po novom je kategória kolektív rozdelené na dve samostatné tiedy. V kategórii kolektív -  dospelí sa prideľuje iba prvé miesto, za rok 2019 však športové kluby nenominovali ani jedno družstvo. V kategórii - mládež sú oceňované prvé tri miesta. Zo siedmych nominovaných kolektívov prvý post získalo družstvo HK SNV za získanie 2. miesta v extralige dorastu.
Na druhom mieste skončilo družstvo atlétov AŠK Slávia, ktorému sa darilo na halových majstrovstvách v atletike v zložení S. Lazar, M. Baluch, L.  Jančár a E.  Revaj v behu na 4 x 200 m v kategórii juniorov, keď získalo prvenstvo a ako družstvo mužov na tom istom preteku získalo v behu na 4 x 400 m bronzové medaily. Z Majstrovstiev Slovenska ako družstvo mužov v behu na 4 x 100 m dosialo 2. miesto a ako družstvo juniorov v behu na 4 x 400 m tretie.
Ako tretie skončili basketbalistky Juniorky U19 ŠKBD, ktoré si v ročníku 2018/2019 vybojovali 3. miesto z 18 družstiev.

Športovci novej kategórie Talent roka získajú odmenu vo výške 400 €, pričom poradie nie je určené. Talentami roka 2019 sa stali:

Vanda Kračúnová, plavkyňa 100 a 200 m prsia, prvá na Špeciálnych svetových olympijských hrách, na Majstrovstvách Slovenska špeciálnych olympiád získala prvé a druhé miesto.

Gabriel Olejník, člen HK SNV zaradený do nominácie hráčov do 18 rokov na Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 18-ročných, ktoré sa uskutočnia v apríli t. r. v Spišskej Novej Vsi.

Tomáš Suslov, odchovanec novoveského futbalového klubu, kapitán slovenskej reprezentácie do 18 rokov.

V  kategórii zaslúžilí funkcionári, tréneri a  športovci je počet ocenených limitovaný na osem osobností. Laureátmi sa stali: Mgr. František Bajtoš (futbal), Juraj Benček (stolný tenis), Ladislav Fabián (alpské lyžovanie), Mgr. Ľubomír Jetš (hokej), Ing. Igor Murko (volejbal), Anton Rusnák (cyklistika), Jozef Surgent (turistika). Trénerom roka 2019 sa stal Edmund Kováč - AŠK Slávia, ktorý vedie Mateja Balucha. Cena primátora bola udelená jaskyniarovi Jánovi Tulisovi.