Dnes je 29.03.2024, meniny má Miroslav
Mesto Spišská Nová Ves

Rok 2017

Ocenenie si športovci a športové osobnosti mesta prevzali v športovej hale v Spišskej Novej Vsi 15. 2. 2018 na vyhlásení výsledkov ankety - v kategóriách Zaslúžilý funkcionár, tréner a športovec, Jednotlivci do 19 rokov, Jednotlivci nad 19 rokov, Kolektívy, Tréner roka a Osobitná cena primátora.
Spolu bolo 54 nominácií a 30 ocenení.

KOLEKTÍV

1. Florbalový klub Kométa
sa v minulom ročník stal majstrom Slovenskej republiky v extralige žien. Navyše, v rovnakej sezóne sa  majsterkami Slovenska stali aj juniorky a dorastenky. Za úspech rozhodne môžeme považovať aj tretie miesto starších žiačok či druhú priečku chlapcov staršej prípravky. Hráčky Kométy robia výborné meno klubu a mestu aj v slovenskej reprezentácii: v juniorskej reprezentácii sú dve, v ženskej reprezentácii až štyri odchovankyne klubu.

2. BK 97 Stova – volejbal ženy
Družstvo novovzniknutého oddielu ženského volejbalu s piatimi hráčkami z pôvodného volejbalového klubu pod vedením Radovana Žigraja začalo predošlú sezónu v 1. lige.  Medzi 17 tímami sa našim volejbalistkám podaril doslova husársky kúsok – postúpili do extraligy. Vyhrali všetkých 28 stretnutí s impozantným pomerov setov 84 : 5.

3. FK NOVES Spišská Nová Ves, dospelí
Futbalisti pôsobia v sezóne 2017/2018 v celoslovenskej II. lige. Po jesennej časti zimujú na skvelom 6. mieste, čo sa spišskonovoveským futbalistom naposledy podarilo ešte v sezóne 1979/1980, teda pred 38 rokmi. V 17 zápasoch jesennej časti družstvo 8-krát zvíťazilo, 5-krát remizovalo a 4-krát prehralo. Naši chlapci majú 29 bodov, pozitívne skóre 27 : 24. Čo je možno ešte dôležitejšie, svojimi výkonmi postupne získavajú čoraz väčšiu dôveru divákov, keď majú najvyšší priemer diváckej návštevnosti spomedzi všetkých mužstiev II. ligy.

JEDNOTLIVCI DO 19 ROKOV

1. Zoja Zimnikovalová – karate
Karate klub IGLOW
Súťaží a úspechy získava v disciplíne kumite kadetky v kategórii 54 kilogramov. Je víťazkou Slovenského pohára. Na majstrovstvách republiky získala zlatú medailu. V súťaži  Croatia Open bola druhá. Na najvyšší stupeň sa postavila v Záhrebe na Karate Cup.  Z 10. ročníka MMB si priniesla zlatú medailu. Vyvrcholením tohtoročnej sezóny boli majstrovstvá sveta v Tenerife a krásne tretie miesto. Vo svetovom rankingu sa umiestnila na fantastickom na 3. mieste.

2. Petra Rusnáková - short track
ŠK STEZ
V juniorskej kategórii na majstrovstvách sveta na 500 metrov obsadila pekné 14. miesto zo 65 účastníkov. V Európskom pohári juniorov vo východnej skupine Danubia a v západnej  skupine StarClass v konkurencii 78 pretekárov skončila vo viacboji na výborom 3. mieste, na 1000 metrov bola dokonca druhá, rovnako na 500 metrov. V Európskom pohári juniorov v skupine Danubia získali v seriáli troch pretekov vo viacboji zlatú medailu. Vyhrala aj medzinárodné majstrovstvá Slovenska vo viacboji.

3. Šimon Lörinc - aquatlon
Š
K Iglovia
Vlani sa kvalifikoval na zimné a letné majstrovstvá Slovenska v plávaní v krátkom a dlhom bazéne, prepracoval sa do Útvaru talentovanej mládeže. Postúpil na majstrovstvá Európy v akvatlone. V plávaní získal 18 zlatých, 7 strieborných a 9 bronzových medailí. V akvatlone, ktorý pozostáva s plávania a behu, trikrát zvíťazil a stal sa  majstrom Slovenska. Na otvorenej vode v žiackej kategórii v akvatlone vybojoval titul vicemajstra Európy.

4. Patrícia Garčárová - atletika
TJ Tatran
Vyhrala halové majstrovstvá Slovenska juniorov na 60 metrov, na 200 metrov bola druhá. Zvíťazila v behu na 100 metrov na majstrovstvách juniorov v konkurencii 30 pretekárok. V medzinárodnej  súťaži pre pretekárov do 20 rokov skončila na 100 metroch piata, na 200 metrov štvrtá. Je zaradená v zozname  talentovaných športovcov vo svojej kategórii.

5. Nora Jenčušová - triatlon
CEA SCHWABIK CYCLING
Na majstrovstvách republiky v triatlone skončila druhá. V celkovom hodnotení  Slovenského triatlonového pohára bola prvá, vyhrala aj preteky Olympijských nádejí, získala zlato. Darí sa jej aj v atletike: vo farbách TJ Tatran získala na halových majstrovstvách Slovensko na 1 500 m zlato, na 2 000 metrov a 2 000 metrov cez prekážky bola druhá. A úspešná je aj v cyklistike. Na slovenských majstrovstvách v časovke jednotlivcov skončila tretia, rovnako ako v pretekoch s hromadným štartom. Je tiež členkou ŠK Iglovia.

JEDNOTLIVCI NAD 19 ROKOV

1. Dominik Imrich – karate
K
arate klub Iglow
Súťaží v disciplíne kumite – do 21 rokov, 60 kilogramov. Vyhral nielen Slovenský pohár, ale aj majstrovstvá Slovenska juniorov, kde zvíťazil aj v disciplíne kumite open. Premožiteľa nenašiel ani na majstrovstvách Slovenska medzi seniormi. Na európskom šampionáte  juniorov v Bulharsku skončil deviaty, na majstrovstvách Európy seniorov v Turecku dokonca tretí. V minulom kalendárnom roku bol ocenený Národným športovým centrom. Je štipendistom Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru smerom k olympijským hrám 2020 v Tokiu.

2. Tomáš Kamas - vytrvalostný beh
TJ TATRAN
Za TJ Tatran odbehol 49 behov. Striebornú medailu prebral 23-krát a 18-krát zvíťazil. Na majstrovstvách sveta veteránov v behu do vrchu získal delené 2. miesto. Stal šampiónom vo svojej kategórii na medzinárodnom maratónu mieru v Košiciach v konkurencii 668 bežcov. Vyhral Bežeckú ligu okresu Spišská Nová Ves, ako aj Východoslovenskú Veľkú cenu vytrvalcov v konkurencii 584 bežcov.

3. Ján Koťuha - raketové modelárstvo
Modelársky klub
Súťaží v disciplíne raketové modelárstvo. Zaslúžilý majster športu, 4-násobný majster sveta. Vlani získal titul majstra sveta v konkurencii 27 pretekárov a stal sa aj európskym šampiónom v kategórii modelov rakiet – maketa/výška. To znamená, že modelár vyhotoví podľa skutočnej rakety zmenšený model, ktorý je schopný vyletieť. Zlatú medailu si doniesol aj z majstrovstiev Slovenska si v kategórii raketové modelárstvo.

4. Adam Antoni – basketbal
BK 04 AC LB
Odchovanec spišskonovoveského basketbalu si našiel stabilné miesto v zostave BK 04 AC LB. Mladý, ctižiadostivý a talentovaný basketbalista hosťoval aj v Krompachoch, s ktorým sa v druhej najvyššej súťaži prepracoval do Final Four. Zahral si aj prestížny zápas hviezd extraligy mužov.

5. Peter Mlynarčík - športová streľba
Športovo strelecký klub Rušňové depo
Zvíťazil na majstrovstvách Slovenska v štandardnej vzduchovej pištoli. V streľbe z rýchlopalnej pištole bol druhý. V domácej extralige v konkurencii 31 strelcov získal bronzovú medailu v disciplíne rýchlopalná pištoľ, guľové zbrane. V streľbe  zo štandardnej pištole, guľové zbrane mu patrila 3. priečka spomedzi 31 pretekárov. Vyhral Veľkú cenu Polície Ostrava v kategórii rýchlopalná vzduchová pištoľ.