Dnes je 25.05.2024, meniny má Urban
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePartnerské mestá > L'Aigle / Francúzsko

L'Aigle / Francúzsko

Poloha: 130 km západne od Paríža
Počet obyvateľov: 10.000


Dátum vzniku: 1 000

Partnerské mestá:

Clausthal-Zellerfeld: 1972
Aigle (Švajčiarsko): 1964
Spišská Nová Ves: 2000

Školstvo: 3 materské školy, 3 základné školy, 3 kolégiá, 1 lýceum

Partnerské mesto L´Aigle je situované v oblasti nazvanej Normandia, ktorá sa nachádza na severozápade Francúzska v okolí kanálu La Manche. V súčasnosti je to jedna z najľudnatejších a najbohatších oblastí celého Francúzska. Regionálne sa rozlišuje Dolná Normandia na západe, ktorá má svoje centrum v Caen, v meste sto veží, ako sa mu hovorí pre veľké množstvo kostolov, chrámov a katedrál, a Horná Normandia na východe po obidvoch stranách dolnej Seiny s centrom v Rouene. Normandia samotná je administratívne rozdelená do 5 departmentov. Hornú Normandiu tvoria 2 departmenty : Seine-Maritime a Eure, Dolná Normandia ich má tri : Calvados, Manche a Orne, do územia ktorého patrí aj L´Aigle.

Mesto L´Aigle nachádzajúce sa v Normandii, v krajine známej výrobou syra Camembert a takisto krajinou Calvadosu, je centrom Spoločenstva obcí, ktoré tvorí približne 20.000 obyvateľov. Priemysel tejto oblasti je hlavne zameraný na metalurgiu (neželezné kovy), v rámci poľnohospodárskej výroby má primát chov dobytka V rámci firiem hrá v meste a okolí významnú úlohu hlinikáreň a fabrika pre umelú insemináciu, ktorá exportuje svoju produkciu do celého sveta. Unikátnym príkladom starodávnej architektúry Normandie je Mont-Saint Michel, ktorý je jednou z najväčších turistických atrakcií Francúzska. Celé mesto i s kláštorom je monumentálna stavba predstavujúca historicky najpamätnejšie miesto Francúzska a celej západnej Európy. Navštevuje ho obrovské množstvo turistov z celého sveta. Po Paríži a Versailles je to tretie najnavštevovanejšie miesto vo Francúzsku.

Prvé kroky spolupráce a partnerských kontaktov s mestom L´Aigle začali prostredníctvom partnerského mesta Clausthal-Zellerfeld, ktoré bolo dlhoročným partnerom francúzskeho mesta ešte pred podpisom našej zmluvy s mestom L´Aigle dňa 1. júna 2000 v L´Aigli. Týmto dňom sa tak spečatilo tzv. trojpartnerstvo miest - Spišská Nová Ves - L´Aigle - Clausthal-Zellerfeld. Partnerská spolupráca s mestom L´Aigle je v súčasnosti zameraná hlavne do oblasti školstva (študentské výmenné pobyty), cestovného ruchu, samosprávneho riadenia a i.

Ďalšie informácie o meste na internete: www.ville-laigle.fr

Fotogaléria