Dnes je 25.05.2024, meniny má Urban
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePartnerské mestá > Havlíčkův Brod / Česká republika

Havlíčkův Brod / Česká republika

Poloha: Východočeský kraj
Počet obyvateľov: 25 000

Partnerské mestá:

  • Brielle (Holandsko), 1985
  • Brixen (Taliansko), 1992
  • Spišská Nová Ves (Slovensko), 1995

Príťažlivé staroveké mesto, ktorého história siaha až k začiatku 13. storočia, ležiace na dôležitej stredovekej obchodnej ceste nazvanej Haberská stezka. Založené bolo Smilom z Lichtenburka, jedným z najsilnejších pánov z doby vlády kráľa Prěmysla Otakara II. Príliv nemeckých baníkov bol príčinou, prečo toto mesto nieslo od r. 1310 po niekoľko storočí názov Nemecký Brod.

Mestské hradby s baštami, historické centrum s barokovým námestím, bohaté kostoly, kašna s Tritonem, povesťami známy symbol zrady na novoradničnej veži alebo jeden z najvzácnejších zvonov v českých krajinách sú iba náznakom historického bohatstva. Jednou z najvýznamnejších pamiatok je Havlíčkův pomník. Zaujímavé je tiež brodské gymnázium, nazvané Carolinum, otvorené roku 1735, kde študovala rada osobností ako sú Josef Dobrovský, Bedřich Smetana, Ján Václav Stamic, Jan Zrzavý i Karel Havlíček Borovský, ktorého meno nesie Brod od roku 1945.

Blízkosť diaľnice spolu s dôležitým dopravným uzlom železničnej trate Praha-Brno umocňuje obchodnú perspektívu mesta. HB dnes nadväzuje na svoje bohaté tradície. V súčasnosti má Havlíčkův Brod 25 tisíc obyvateľov, veľké podniky nadväzujúce na tradície, ako sú Pleas, Pivovar Rebel, Mlyn, Pekárne, Mliekareň, ale tiež novší Plastimat, Zetor, Motorpal, Rico atd. Nemenej významné sú ďalšie firmy, inštitúcie a stovky drobných podnikateľov. Havlíčkův Brod pestuje živé zahraničné vzťahy s holandským Brielle, Brixenom v Taliansku a so Spišskou Novou Vsí. Vzťahy medzi partnerskými mestami prebiehajú ako na oficiálnej úrovni, tak na úrovni občianskej, predovšetkým vo sfére kultúry a športu. Bežné sú tiež výmenné pobyty študentov stredných škôl. Poriada i neobyčajné športové akcie, napr. Handball Help, organizované postihnutými občanmi.


Slávnostné podpísanie partnerskej listiny:
14. júla 1995 v Spišskej Novej Vsi a 14. októbra 1995 v Havlíčkovom Brode

Partnerská spolupráca: Študentské výmenné pobyty - školstvo, kultúra, šport, sociálna oblasť, cestovný ruch.

Ďalšie info o meste na internete: www.muhb.cz

Propagačné materiály: TU


Turistické informačné centrum:

Městské informační centrum
Havlíčkovo náměstí 57
580 01 Havlíčkův Brod 1
Tel: +420 569 497 353, 357
E-mail: icentrum(at)muhb.cz
Web