Dnes je 24.07.2024, meniny má Vladimír
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePartnerské mestá > Grójec / Poľsko

Grójec / Poľsko

Poloha: Mazowiecke vojvodstvo
Počet obyvateľov: 23 000
Dátum vzniku:

Partnerské mestá:

  • Canosa di Puglia (Taliansko)
  • Strumica (Macedónsko)
  • Spišská Nová Ves (Slovensko)
  • Vetka (Bielorusko)

Grójec sa nachádza uprostred Poľska, v Mazowieckom vojvodstve, vo vzdialenosti 45 km od Varšavy. Grójec má rozlohu 120,64 km2, má štatút mesta, ktorého súčasťou je 10 obcí, s celkovým počtom 24 400 obyvateľov, priamo v meste žije cca 16 000 obyvateľov. 

Primátorom obcí a mesta Grójec je Jacek Stolarski.

Grójec je centrom najväčšieho sadovníckeho regiónu v Európe, hlavne pestovateľom jabĺk. Má zároveň rozvinutý priemysel, je otvorený pre investorov s dobrým úmyslom.

Grójec do začiatku deväťdesiatych rokov vykazuje dynamický rozvoj, vznikli nové firmy, sídli tam aj medzinárodný koncern Faurecia.

V posledných rokoch sa v meste podarilo zrealizovať mnoho dôležitých investícií, obnovila sa infraštruktúra ciest, realizuje sa obnova centra, ale aj vybudovanie športovísk a skateparku pre mladých. Mesto sa venuje ekologickým programom - hospodárneho spracovania komunálnych odpadov, zabezpečovania vody. Má výhodnú polohu, rozprestiera sa v blízkosti cesty medzinárodného významu E-7 Gdaňsk - Varšava - Krakov, v blízkosti medzinárodného letiska a preto sa usiluje umiestniť v meste aj inštitúcie a efektívnu bankovú a colnú administratívu.

Školstvo: 3 predškolské zariadenia, 6 škôl základných, 2 gymnázia, 8 stredných škôl a jedna vyššia škola.    

Mesto je centrom nielen mestskej, ale aj regionálnej kultúry a športu. Okrem knižníc, kina, strediska športov je v meste množstvo kultúrnych a športových podujatí - k najdôležitejším patrí „Sviatok kvitnúcich jabloní".


Slávnostné podpísanie partnerskej listiny: 13. júla 2007

Partnerská spolupráca: Kultúra a cestovný ruch.

Ďalšie info o meste na internete: www.grojecmiasto.pl