Dnes je 25.05.2024, meniny má Urban
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePartnerské mestá > Clausthal - Zellerfeld / Nemecko

Clausthal - Zellerfeld / Nemecko

Poloha: Dolné Sasko
Počet obyvateľov: 15 400
Dátum vzniku:
Zellerfeld - r. 1532, Clausthal - r. 1554

Partnerské mestá:

  • Altenbrak (SRN)
  • Freiberg (SRN)
  • L'Aigle (Francúzsko) - r. 1972
  • Spišská Nová Ves (Slovensko) - r. 1992

Banícke mesto Clausthal-Zellerfeld vzniklo spojením miest Clausthal a Zellerfeld a je centrom Horného Harzu (Oberharz).

Počas stáročí formovala celkový život v baníckom meste ťažba strieborných rúd a hutníctvo. Ešte dnes svedčia o tejto minulosti početné národné a medzinárodné pamiatky banského priemyslu. K týmto patrí napríklad na celom svete ojedinelý systém vodného hospodárstva, dve v Nemecku najstaršie ešte zachovalé oceľové šachtové lešenia, ako aj dávno vybudovaný banícky kostol - najväčší drevený kostol Nemecka. Baníctvo v meste už od roku 1930 nie je v činnosti.

Dnes je Clausthal-Zellerfeld univerzitným mestom, mestom úradov so sídlom hlavného banského krajského úradu a so vzdelávacími zariadeniami od materskej školy až po gymnázium a odborné školy.

Je štátom uznaným liečebno-klimatickým kúpeľným mestom a miestom zimných športov. Zatiaľ čo v mestskej časti Clausthal prevažuje univerzitný život, ako aj obchodná činnosť, v mestskej časti Zellerfeld nájdeme zariadenia cestovného ruchu. Tajomným prekvapením je miestna časť Buntenbock s nádherným okolím a možnosťou oddychu v krásnej prírode obklopenej lesmi, ktorá je charakteristická pre mestá v okolí pohoria Harz. Neďaleko Clausthal-Zellerfeldu sa nachádza aj najvyšší vrch harzského pohoria Brocken s nadmorskou výškou 1142 m. K najväčším zaujímavostiam mesta patrí Banícke múzeum, kde sú v rámci prehliadok zahrnuté aj programy na tému "techniky a kultúry dejín" regiónu a kde sa nachádza aj významná zbierka minerálov, ďalej Imaginárne múzeum maliarstva a grafiky „Güntera Dietza”, kde je okolo 500 majstrovských replík známych svetových maliarov a grafikov. Zvláštnosťou je, že tieto duplikáty sú navlas podobné originálom. Aby sa však zabránilo prípadnému zneužitiu Dietzových kópií, je na každom takomto obraze skrytý kovový nápis. 

Školstvo: 3 základné školy, gymnázium, odborné učilište, Technická univerzita.

Slávnostné podpísanie partnerskej listiny: 19. septembra 1992 na radnici v nemeckom meste Clausthal-Zellerfeld a následne 27. marca 1993 v koncertnej sále Reduty v Spišskej Novej Vsi

Partnerská spolupráca: Študentské výmenné pobyty a cestovný ruch.

Ďalšie info o meste na internete: www.clausthal-zellerfeld.de
                                                      www.oberharz.de/clausthal-zellerfeld


Turistické informačné centrum:

Tourist-Information Clausthal-Zellerfeld
Bergstraße 31 (Dietzelhaus)
38678 Clausthal-Zellerfeld
Tel.: +49 (0) 5323 81024
E-mail: info(at)oberharz.de
Web

Fotografie mesta