Dnes je 02.12.2023, meniny má Bibiána
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePamiatky > Radnica

Radnica

  • Radnica
  • Radnica
  • Radnica
  • Radnica

Mesto Spišská Nová Ves si po predaji svojej stredovekej radnice (dnes označovanej ako Provinčný dom) postavilo v rokoch 1777 - 1779 novú (terajšiu) budovu radnice. Je postavená v klasicistickom slohu. Jej výstavba stála 11 569 zlatých a 51 grajciarov. Je to voľne stojaca trojpodlažná bloková, šesťosová stavba, na severnej a južnej strane sedemosová, s monumentálnym rizalitom. Kým hlavný vchod je zo severnej strany, hlavná fasáda je orientovaná na juh.

V čase od jej postavenia až do 50-tych rokov nášho storočia bola centrom všetkého mestského života. V nej a okolo nej sa odohrávali najdôle­žitejšie udalosti, činy, rozhodnutia, ktoré sa týkali Spišskej Novej Vsi. Pred ňou sa konali zhromaždenia občanov a z jej balkóna sa k zástupom ľudí, obyvateľom, prihovárali predstavitelia mesta. Preto medzi obyvateľmi Spišskej Novej Vsi radnica si stále zachovala svoje familiárne pomenovanie, ktoré dostala pri svojom vzniku - mestský dom.

Najvýznamnejším miestom radnice bola zasadacia, dnes nazývaná obradná sieň. Je umiestnená uprostred budovy a siahajúca cez dve poschodia. Zvonku je z oboch strán mohutne dekoratívne vyzdvihnutá. Keďže smerovala na juh, vyniká dekoratívne najmä stred južnej fasády od prvého poschodia až navrch. Spodnú časť dekorácie tvorí mohutný balkón s kužeľovitou balustrádou podopieraný šiestimi bohato zdobenými kamennými krakorcami.

Medzi štyrmi polostĺpmi, z ktorých dva vnútorné majú iónske hlavice, sú tri vysoké okná s oblúkovitým lúčovým zakončením. Priestor nad nimi je ozdobený vavrínovými girlandami a medailónmi. Stred celej fasády ústí do mohutného tympanónu, uprostred ktorého sa nachádza erb mesta, podopieraný z oboch strán grifmi. Obradná sieň je bohato zdobená pilastrami a sgrafitom.

Radnica bola niekoľkokrát renovovaná. Posledné rekonštrukčné práce boli vykonávané v roku 1992, kedy prebehla 1. etapa prác, pričom vlastné stavebné práce boli zrealizované za 24 mesiacov v dobe od 1. 1. 1994 do 31. 12. 1995.

Rekonštruovaná mestská Radnica má toto dispozičné usporiadanie: v suteréne sú banketné a spoločenské priestory, na prízemí sú kancelárske miestnosti predstaviteľov mesta, na prvom poschodí sú obradné a reprezentačné miestnosti a na druhom poschodí sú kancelárske miestnosti.

Pozrite si panoramatické zábery (zvoľte Radnica, Zimná ulica) »

Adresa:
Radničné námestie 7, Spišská Nová Ves