Dnes je 24.07.2024, meniny má Vladimír
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesO mestePamiatky > Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána

Gréckokatolícky chrám Premenenia Pána

Chrám patrí k najmladším sakrálnym stavbám v Spišskej Novej Vsi. Začal sa stavať v roku 1991, veriacim tu sídliacej gréckokatolíckej farnosti slúži od roku 1997. Architektonicky je postavený tak, aby symbolicky zvýraznil niektoré tradičné byzantské prvky, hoci navonok pôsobí moderne. Veľmi pozoruhodná je sakrálna výzdoba interiéru.

Typické pre byzantské chrámy je predelenie lode a svätyne obrazovou stenou, tzv. ikonostásom - ide o Sväté písmo v obrazoch, resp. na prekrásnych ikonách. V chráme sa nachádza ikonostás trojstupňový - tvoria ho 3 rady ikon, ktoré napísali ukrajinskí majstri z Ľvova tradičnou technikou podľa prepísaných kánonov.

Je to tiež jediný chrám na Slovensku, ktorého sakrálnu výzdobu tvorí aj novodobá impozantná mozaika podľa školy otca Marka Rupnika z Centro Aletti v Ríme, ktorého diela možno obdivovať v Lurdoch, Fatime či Vatikáne. Autorom spišskonovoveskej mozaiky z prírodných materiálov, ktorá sa nachádza v oltárnej časti a na chóre, je otec Kamil Dráb. Posvätili ju v roku 2009.

Pozrite si panoramatické zábery z chrámu »

Adresa:
Letná ulica 79, Spišská Nová Ves