Dnes je 22.03.2023, meniny má Beňadik
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesKultúra a voľný časDivadlo KontraRepertoár > William Shakespeare: MACBETH

William Shakespeare: MACBETH

William Shakespeare: MACBETH

Adaptácia a réžia: Klaudyna Rozhin
Hrá: Peter Čižmár

Vzrušujúca divadelná hra a realizácia. Pozývame na Macbetha, akého ste ešte nevideli... Hypnotizujúce predstavenie, ohromujúce svojou silou. Ocenené na festivale WROSTJA 2015  cenou mesta Wroclaw. Macbeth bol hosťom na mnohých zahraničných festivaloch: v Turecku, Litve, Poľsku, Maďarsku, Čechách, Arménsku, Macedónsku, Ukrajine, Grécku, tiež sa hral v svetoznámych Gardzieniciach. Cena za najlepší herecký výkon na Albamono festivale v Albánsku.

Macbeth – štúdia zločinu, Macbeth alebo túžba po moci, Macbeth - účel svätí prostriedky, Macbeth – tragédia svedomia... Macbeth je jednou z najznámejších tragédií najväčšieho dramatika všetkých čias. Je príbehom statočného vojaka a skutočného vlastenca, oddaného svojmu kráľovi, ktorý sa pod vplyvom lákavých vízií postupu v spoločenskom rebríčku, nahovorený bezohľadnou manželkou, rozhodne zavraždiť svojho vládcu, Duncana. V súlade s veštbami čarodejníc prevezme po ňom trón.

Od momentu prvej vraždy žije Macbeth v neustálom strachu. Z nekalých úmyslov podozrieva dokonca aj svojho najbližšieho priateľa Banqua. To vyústi do ďalšej vraždy. Ruleta zločinu sa roztáča, mŕtvoly sa kopia...

Od ega k tao – cesta k osvieteniu

V našom predstavení niet Duncana, Banqua, Macduffa, dokonca ani Lady Macbeth. Je len hlavný hrdina. Človek, ktorý trpí. Trpí, lebo sa stotožňuje s vlastnými myšlienkami. Identifikuje sa s falošným egom a ním vykonštruovaným príbehom. Je skutočne vrahom? Alebo udalosti, ktoré rozohráva, sú len projekciami jeho mysle? Egoickej mysle, ktorá mu spôsobuje bolesť. Utrpenie jednako vytvára možnosť prebudenia.

Podarí sa mu to? Pretne meč ilúziu? Prebudí sa Macbeth do stavu vedomia? Vyslobodí sa z nadvlády mysle, prestane vytvárať čas a nájde svoju istotu tu a teraz? Zmení vzdor na akceptáciu? Pochopí, že to, čo vnímame, myslíme a cítime, nie sme v skutočnosti my? Zmení sa oheň bolesti na svetlo vedomia? Objaví Macbeth svoje skutočné ja – bytie?

Inšpiráciou adaptácie bolo dielo Eckarta Tolleho, najmä jeho kultová kniha Sila prítomného okamihu.