Dnes je 15.04.2024, meniny má Fedor
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Spišská Nová VesKultúra a voľný časDivadlo KontraRepertoár > Mark O’Rowe: HOWIE A ROOKIE

Mark O’Rowe: HOWIE A ROOKIE

Réžia: Klaudyna Rozhin
Obsadenie: HOWIE LEE – Peter Čižmár, ROOKIE LEE – Peter Olejár

Cena DOSKY 2007 „Objav sezóny 2006/2007”
Cena “PREKVAPENIE NOVEJ DRÁMY’ na festivale Nová dráma 2007 v Bratislave.

"10% špiny a 90% poézie."  (What's On Stage)

"Tarantino v zrážke s Homérom. (Evening Standard)

“Elektrizujúci večer.  (The Times)

“Autenticita, dynamika, vynikajúce herectvo.”  (Kod)

"Divadlo, ako má byt’.  (Týždeň)

---------------------------------------------------------------------------------------

Howie a Rookie Marka O’Roweho je divokou dublinskou odyseou, v ktorej udalosti s nasvrabeným matracom naberú mýtický význam a brutálne spoja osudy dvoch hlavných hrdinov...

Howie Lee a Rookie Lee nie sú príbuzní. Spája ich len rovnaké priezvisko a Dublin.

Pripravte sa na divokú jazdu temnými zákutiami. Nasvrabený matrac. Dve mŕtve bojovné exotické ryby. Krv a sex. Humor a horor. Pomsta a obeta.

Howie, ktorý rozpráva prvú polovicu príbehu, ide dostať Rookieho. Dôvodom je, že Howieho kámoš Peaches chytil svrab a škriabajúci sa až do krvi Rookie je jediný možný zdroj nákazy. Pomsta visí vo vzduchu. Howieho gang sa ženie naprieč dublinskými barmi a pisoármi, lenže sa im pripletie do cesty karma.

Rookie, známy tým, že “láme srdcia a deraví blany” sa ujíma rozprávania v druhej časti príbehu, keď sa obaja muži opäť stretnú za krvavých okolností, po náhodnej smrti dvoch exotických bojových rybiek miestneho gangstra, Babochlapa.

Ani jedného z týchto hrdinov si nemusíte obľúbiť, ale s nadšením strávite 80 minút v ich spoločnosti. Ak sa dokážete na tento silný príbeh napojiť, budete odmenení neopakovateľným zážitkom. Howie a Rookie je príbeh komický a smutný zároveň. Brutálny a nekompromisný. Ale krásny.

Hra na Vás zaútočí v tom najlepšom slova zmysle. 

Premiéra Howie a Rookie bola s obrovským úspechom uvedená v Londýne v Bush Theatre 12. 2. 1999 a stala sa fenomenálnym hitom po oboch stranách Atlantiku. Získala všetky prestížne divadelné ocenenia v sezóne 1999-2000, medzi inými: Irish Times New Play Award, George Devine Award, Rooney Prize for Irish Literature a Herald Angel Award for Best Production na festivale v Edinburghu. 

Inscenácia Divadla Kontra bola prezentovaná na festivale Edinburgh Fringe 2007 na základe pozvania nadácie Richarda Demarco, Demarco European Arts Foundation, a tiež v Bristole, v Prahe a vo Varšave.

Po 10 rokoch sa Divadlo Kontra vracia k svojmu najväčšiemu hitu. V novom obsadení a v novom šate.