Dnes je 22.03.2023, meniny má Beňadik
Mesto Spišská Nová Ves
 
   ObčanKultúra a voľný časGaléria umelcov Spiša > Jozef Hanula - stála expozícia

Jozef Hanula - stála expozícia

V Galérii umelcov Spiša sú prezentované formou stálej expozície diela Jozefa Hanulu, ktorý sa do dejín slovenského výtvarného umenia zapísal ako významný predstaviteľ umeleckej generácie, ktorá nastúpila a rozvíjala sa v závere 19. storočia.

Dominujú v nej najmä rozmerné figurálne kresby v životnej veľkosti a portrétne diela objednávkové i rodinné. Je tu aj niekoľko portrétov žánrového charakteru a zastúpenie tu majú aj návrhy na monumentálne maľby, hlavne sakrálnych interiérov.

V zbierkach galérie sa nachádza vyše sedemdesiat Hanulových prác, ktoré reprezentujú aj keď v nerovnomernom zastúpení a kvalite všetky obdobia jeho tvorby. Najpočetnejšie sú zastúpené študijné kresby z obdobia budapeštianskych a najmä mníchovských štúdií.

Hanulova expozícia v Galérii umelcov Spiša prispieva k poznávaniu jeho tvorby, ktorá svojím významom ďaleko presahuje regionálne hranice. Expozícia Hanulovej tvorby sa stretáva s pozitívnym ohlasom vo verejnosti, stala sa aj zdrojom poznatkov jeho diela pre mladú generáciu študentov umeleckých škôl.

Fotogaléria expozície >>

 

Jozef Hanula (1863 - 1944)

Je označovaný za priekopníka slovenského ľudového žánru, či „národne - umeleckého výtvarného prejavu na Slovensku".

Pochádzal z Liptova - narodil sa 6. 4. 1863 v Troch Sliačoch v rodine roľníka a ľudového rezbára. Vzdelanie získal na budapeštianskej škole pre profesorov kreslenia a zavŕšil ho v Mníchove na mníchovskej Akadémii (1892 - 1896). Takmer celý život po návrate zo štúdií prežil na Spiši. Priamo v Spišskej Novej Vsi sa usadil v roku 1919. Tu žil a tvoril do svojej smrti (zomrel 28. 8. 1944).

Patrí ku kmeňovým autorom Galérie umelcov Spiša.