Ron Hutchinson: MESIAC A MAGNÓLIE
Ron Hutchinson: Mesiac a magnólie alebo ako získať 10 Oscarov
Réžia: Klaudyna Rozhin
Hrajú: František Balog, Peter Čižmár, Martin Juríček a Antónia Kurimský- Oľšavská
Brilantná komédia o zákulisí vzniku “Odviate vetrom”, jedného z najslávnejších filmov všetkých čias.
Čo si počať, ak čas neúprosne beží a scenárista nečítal predlohu? Legendárny hollywoodsky producent David O. Selznick zamyká režiséra a scenáristu vo svojej kancelárii a prinúti ich k nadľudskému výkonu…
Výborné obsadenie, duchaplný humor, briskné dialógy, závratné tempo a neskutočná zábava!
Ron Hutchinson vysvetľuje, prečo zákulisie vzniku „Odviate vetrom“ inšpirovalo jeho hru: „Odviate vetrom je nesporne najúspešnejší film všetkých čias, ale keď v roku 1936 popredný hollywoodsky producent David O. Selznick kúpil práva na román Margaret Mitchell, kúpil si tým aj svoju nočnú moru.
Vtedajšia verejnosť odchádzala z kín pri filmoch, ktoré zobrazovali občiansku vojnu; Selznickov svokor Louis B. Mayer využil situáciu a na pôžičku pre začatie produkcie uvalil pre Selznicka paralyzujúce podmienky. Navyše pre problémy s obsadením titulnej roly Scarlett O’Hara sa stal terčom kabaretných vtipov a najstrašnejšie zo všetkého bolo, že 17 spisovateľov-scenáristov, vrátane F. Scotta Fitzgeralda, nedokázalo dodať taký scenár, aký by si želal.
Selznick sa však v súlade s dobrodružnou tradíciou Hollywoodu nevzdával. Tri týždne pred začiatkom nakrúcania vyhodil režiséra Georgea Cukora a zastavil celú produkciu, čo sa stalo známym ako šialenstvo 39-ročného génia.
Keďže potreboval prepísať celý scenár, najal ostrieľaného, bývalého chicagskeho novinára Bena Hechta – muža, ktorý stál za úspechmi filmov „The Front Page“ a „Scarface“. Problémom bolo, že keď sa Hecht objavil u Selznicka o šiestej ráno, mal prečítanú len prvú stranu z Mitchellovej románu – a vôbec sa mu nepáčila. Neúnavný Selznick vytiahol Stevena Spielberga tej doby - Victora Fleminga rovno z natáčania Čarodejníka z krajiny Oz a podľa Hechtovej autobiografie ich všetkých zamkol vo svojej kancelárii, kde Selznick a Fleming predvádzali hlavné scény vyše tisícstranového románu Hechtovi.
Ku koncu týždňa už Hecht napísal dosť scenára na to, aby sa výroba mohla obnoviť. Okamžite sa vrátil na východné pobrežie, presvedčený, že Odviate vetrom zničí kariéru všetkým, ktorí s tým filmom majú niečo do činenia. Bol tak šťastný, že dovolil Sidneymu Howardovi, úplne prvému scenáristovi, aby bol uvedený v titulkoch, keďže si nechcel poškodiť reputáciu. To len dokazuje výrok Williama Goldmana: keď sa snažíte predpovedať osud filmu - „Nobody knows anything.“
Ako človek, ktorý v Hollywode prepisujem scenáre za posledných viac ako 20 rokov (filmy ako The Island of Doctor Moreau, Jakob the Liar, The Flight of the Phoenix), inštinktívne ma to ťahalo k tejto téme. Navyše, ak je témou scenár ikonického filmu. Sám som často trčal v izbách v rôznych interiéroch: v Namíbii, Maroku či Číne, píšuc v časovom strese, so zúfalými producentmi a režisérmi, ktorí trhali ešte horúce stránky s dialógmi a niesli ich na pľac.
Nič zásadné sa rokmi od čias Odviate vetrom nezmenilo – scenár sa často vníma len ako otravné nevlastné dieťa produkcie a dostane sa mu pozornosti až vtedy, keď už je obsadenie, rozpočet, sú vybraté lokácie a spustený marketing.
Pri premene tohto historického materiálu na divadelnú hru som si pomyslel, že diváci by sa radi pozreli na to, ako funguje hollywoodska výroba, obzvlášť, ak traja muži v komédii reprezentujú mocnú spojitosť, ktorá stále existuje.
Producent je v rukách scenáristu, pokiaľ nedostane scenár a nezačne vyrábať film – ale hneď ako scenárista odovzdá scenár, stáva sa z neho „vred na zadku“ produkcie. Režisér nemá žiadnu kariéru, pokiaľ ho nenajme producent – ale kým sa nespustí kamera, producent je v rukách režiséra. Ak to pokazí, pochová to nielen film, ale možno aj štúdio. Ak sa producent snaží zasahovať, riskuje, že stratí režiséra a bude musieť začať odznova. Čo vysvetľuje, prečo nikto nechce točiť zlý film, ale často to tak končí.
Odviate vetrom začal písať novú históriu. Bol to práve Selznickov prekvapivý trhák, najväčší a najúspešnejší film všetkých čias, ktorý zmenil filmový priemysel od základov a prispel k tomu, čím je Hollywood dnes.
Túto divadelnú hru podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.