Kronika 2019
December 2019
Rozlúčka s rokom 2019
Dňa 30. decembra 2019 sa zišlo vedenie Baníckeho spolku Spiš spolu so speváckym zborom Šachtár, aby sa rozlúčili s rokom 2019 a pripravili sa na úlohy, ktoré spolok čakajú v roku 2020.
Rok 2019 je možné považovať za úspešný i z hľadiska, že sa podarilo splniť skoro všetky úlohy, ktoré si spolok naplánoval pre rok 2019.
V roku 2020 je potrebné pokračovať v úlohách, ktoré si spolok naplánoval pre Banícky rok 2019 – 2020. Je potrebné doriešiť banícku mapu Spiša, ukončiť práce na inštalácií vonkajšej baníckej expozície, dať do života publikáciu „Technické pamiatky Spiša, V. časť“. Žiada sa zvýšiť úroveň speváckeho zboru, aby sa mohli zúčastňovať regionálnych prehliadok speváckych zborov.
Čestný predseda spolku Ing. Vladimír Čech sa poďakoval všetkým, ktorí prispeli k dobým výsledkom spolku, zaželal všetkým pevné zdravie a úspechy v súkromnom živote, ale i v činností spolku. Šachtár prispel k dobrej nálade spevom a Ing. Pavol Regec vedením celého posedenia. Poďakovať sa je potrebné i členkám spolku a speváckeho zboru, ktoré pripravili slávnostnú miestnosť a postarali sa o pohostenie.
BARBORSKÉ SLÁVNOSTÍ 2019
Dňa 4. decembra 2019 v Koncertnej sieni Reduta v Spišskej Novej Vsi sa zišlo 120 členov Baníckeho spolku Spiš, priateľov, ako i pozvaných hostí, aby si v rámci 12. Barborských slávností pripomenuli 552 výročie založenia prvého baníckeho spolu, Spolku sv. Barbory, a aby v rámci „Slávnostného šachtágu“, v súlade s „Pivným zákonom“ prijali do spolku nových členov. Dôležitosť tohto stretnutia podčiarkla prítomnosť zástupcov mesta Spišská Nová Ves, okresného úradu SNV, Slovenského technického múzea Košice, zástupcov baníckych spolkov s predsedom Združenia BSC Slovenska na čele s Erikom Sombathym, ako i 7 člennej delegácie z Poľska.
Už od stredoveku sa v baníctve traduje kult jednotlivých svätcov. Tradície sa prenášali z jednej baníckej oblasti do druhej. Sv. Barbora je patrónkou baníkov, hutníkov, detí, delostrelcov, architektov, a tiež ďalších povolaní, pri ktorých hrozí riziko náhlej či násilnej smrti. Na Slovensku je sv. Barbora uctievaná baníkmi v oblasti Handlovej, Kremnice, Banskej Štiavnice a Slovenského rudohoria, a ako svoju patrónku si ju uctieva i Banícky spolok Spiš.
Skoku cez kožu sa zúčastnili : Pavel Tabáček, Maltézsky rytier Peter Máriássy a vedúci poľskej delegácie primátor mesta Rzeszów Jozef Jedlovský.
V ďalšej častí bolo odovzdanie ocenení, pozdravných a ďakovných listov jubilantom. Súčasťou programu bol i pivný súboj mužov a žien.
Celé stretnutie sprevádzali svojim spevom členovia baníckeho spevokolu.
Záverečné slovo mal Ing. Vladimír Klaučo, ktorý zhodnotil podujatie a poďakoval sa všetkým, ktorí pripravili Barborské slávností 2019, ale i všetkým, ktorí sa ho zúčastnili, a pozval všetkých na ďalšie akcie Baníckeho spolku Spiš.
ZDAR BOH !
Jozef a Ľudovít Trangous na stene baníckej slávy.
Banícky spolok Spiš si dal v roku 2011, ako jednu z dlhodobých úloh, zmapovať nielen históriu baníctva, ale aj osobnosti, ktoré sa o rozvoj baníctva na Spiši zaslúžili, s tým, že ich portrét dáme na Banícku stenu slávy. Prvým bol v roku 2012 Prof. Ing. Emil Nevyjel, prvý dekan Baníckej fakulty v Košiciach a prvý riaditeľ Železorudných baní v Spišskej Novej Vsi. V roku 2013 PhDr. Dezider Háber, korý bol prvým riaditeľom strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi. V roku 2014 Ing. Ján Bartalský CSc., dlhoročný riaditeľ Geologického prieskumu v Spišskej Novej Vsi, v roku 2015 to bol Ing. Eduard Müncner, predseda Obvodného banského úradu v Spišskej Novej Vsi a v roku 2017 sme siahli do staršej baníckej histórie, a boli to významní podnikatelia v baníctve, otec a syn Adolf a Koloman Münichovci.
Pre rok 2019 sa vedenie BSS rozhodlo, že na stenu Baníckej slávy patria i ľudia, ktorí sa v staršej histórií významne zaslúžili o baníctvo a hutníctvo na Spiši, a tým preslávili ako rodáci mesto Spišská Nová Ves, ale taktiež i Krompachy a Kremnicu. Z histórie baníctva poznáme, že o slávu pri zakladaní a podnikania moderných železiarni na Spiši sa zaslúžili hlavne bratia Jozef a Ľudovít Trangousovci.
Slávnostnú schôdzu viedol Ing. Pavol Regec, slávnostný prejav „Bratia Trangousovci“ si pripravil Ing. Jozef Daniel a úryvky z ich činnosti predniesol člen divadla Hviezdoslav v SNV p. Peter König. Slávnostný akt odhalenia portrétov predniesol viceprimátor SNV Ing. Jozef Gonda a Ing. Vladimir Klaučo. Obidvaja po odhalení portrétov predniesli slávnostné prejavy.
Trangous.pdf
Október 2019
PREDNÁŠKA - PhDr. Marián Soják, PhD.- Hučivá diera – Prvá tatranská jaskyňa s pravekým osídlením
Dňa 17. októbra predniesol PhDr. M. Soják prednášku v Banícko – energetickom centre Barborka, ktorá zaujala poslucháčov svojim obsahom, ale i prednesom.
Jaskyňa Hučivá diera v Belianskych Tatrách bola osídlená už v praveku. Svedčia o tom nálezy tímu slovenských a poľských archeológov. Ide o prvý nález svojho druhu, skôr sa žiadne prehistorické predmety v tatranských jaskyniach nenašli. Objav kamenných pracovných nástrojov v jaskyni Hučivá diera potvrdil slovensko-poľským výskumníkom prítomnosť ľudí z obdobia staršej doby kamennej, v dobe ľadovej, na našom území.
"Všetky nálezy, ktoré sme tu našli, patria do obdobia pred 15-tisíc rokmi," povedal archeológ Marián Soják zo slovenskej akadémie vied, ktorý výskum viedol spolu so svojim poľským kolegom Pawel Valde-Nowakom z Archeologického ústavu Jagelonskej univerzity v Krakove. „Až doteraz sme nevedeli, že lovci sobov prešli na juh cez hrebeň Tatier. Je to vzácnosť," dodal. "Objavili sme desiatky kamenných hrotov, ktoré prežili úplne alebo vo fragmentoch. Pôvodne boli pripevnené na kopije či oštepy. Nálezy staré viac ako 15 000 rokov dokazujú, že jaskyňa Hučivá diera je jedinečná. Je prvou tatranskou jaskyňou osídlenou v praveku," Nové nálezy menia mapu pravekého osídlenia Európy. „Lovci sem prinášali hotové nástroje zo všakovakých odrôd kameňa a ďalších surovín. Vo vyhĺbenej jame si založili masívne ohnisko. Nemuselo mať len tradičnú funkciu, ale aj kultovú alebo náboženskú. Našli sme do 300 kusov kamennej štiepanej industrie, najmä čepele, hroty s vrubmi, retušované trojuholníky, rydlá a typické čepieľky so šikmou koncovou retušou. Vsadzovali sa do pôvodných hrotov z kostí alebo parohu, prípadne do harpún na lov zvierat a rybolov. Nechýbal zlomok kostenej ihlice, ktorou praveká dáma zošívala kožušinový odev.“ Podľa Pawel Valde-Nowaka „nálezy dokazujú, že lovci žili v jaskyni dlho. Po niečom podobnom vedci bezúspešne pátrali v tatranských jaskyniach od 19. storočia. Je možné smelo hovoriť o osídlení magdalénskéj kultúry, ktorá je známa napríklad z niektorých francúzkych jaskýň a zo španielskej jaskyne Altamira“.
Magdalenién je archeologická kultúra vrchnej častí mladého paleolitu (17 až 11 tisíc rokov p.n.l.). Jedná sa o poslednú veľkú civilizáciu obdobia paleolitu. Je pomenovaná podľa Madeleine v Dordogne vo Francii. „Bol to kult lovcov sobov, rozvíjalo sa jaskynné umenie a zaznamenaný bol rozmach výroby z kostí"
V následnej besede autor prednášky a výskumu odpovedal na otázky týkajúce sa pokračovania výskumu, analýz, ktoré sú robené v Poľsku, ale i otázok týkajúcich sa ďalšieho využitia a výstavy artefaktov.
Čo všetko sa ešte skrýva v podzemí Slovenska to nám povie budúcnosť. Ale s veľkou pravdepodobnosťou je toho ešte mnoho. Bolo by však veľmi dobré, keby archeologický výskum sa zameral i na prieskum zaniknutého historického baníctva na Spiši, ale i na Slovensku.
Zasadanie rady združenia.
Dňa 16.10.2019 sa v Košiciach uskutočnilo Zasadanie rady združenia. Za BSS sa tohto zasadania zúčastnil Ing. V. Klaučo za BSS, Ing. J. Daniel za redakčnú radu a Ing. P. Regec a p. A. Jenčušová za revíznu radu združenia.
Z priebehu zasadania združenia vyplynuli niektoré body, ktoré je potrebné plniť. Zasadanie ďalšej rady zduženia a redakčnej rady bude 24. 1. 2020 v Handlovej, kde bude i prvý banícky uholný šachtág. Do 17. januára je potrebné dať návrh na členov nového vedenia združenia pre voľby, ktoré budú 19. marca v Banskej Štiavnici. Je potrebné doplniť plán činností spolkov na rok 2020, aby ho bolo možné združením ho upraviť a publikovať. Je potrebné pripraviť za jednotlivé spolky návrh na dotácie pre rok 2020 do 19. marca 2020. Schválený bol návrh, aby sa letná detská banícka univerziáda nazvala po JUDr. Vilimovi. Starostke Sloviniek p. G. Kopnickej sa ohlásili organizátori jazdy p. Káčera, ktorí by chceli, aby jeho jazda v roku 2020 viedla banskými mestami a obcami. Vložné na stretnutie baníckych miest a obcí sa schválilo na 8 Eur. Zo združenia bolo na vlastnú žiadosť ukončené členstvo Nadácie „Opálové bane“
Záverom Doc. Ing. J. Ďurové oboznámil zúčastnených o stave baníctva vo svete na základe spracovaných materiálov zo zasadania svetového baníctva v Peru.
September 2019
Slávnostná členská schôdza v Helcmanovciach.
Na pozvanie Bansko-robotníckeho spolku sv. Jána Krstiteľa a Občianskeho združenia
Bansko robotníckého spolok v Helcmanovciach zúčastnili sa p. Alžbeta Jenčušová a Img. Jozef Daniel
slávnostnej schôdze 29.9.2019 pri príležitostí 120. výročia založenia Bansko-robotníckeho spolku v Helcmanovciach.
Program schôdze: Slávnostná sväta liturgia a banícka ofera v chráme sv. archanjela Michala
Sprievod na cintorín a panychída za zosnulých baníkov.
Slávnostný obed členov BRS a hostí v DSaK
Slávnostná členská schôdza
Kultúrny program
Posedenie s občerstvením
Na slávnostnej členskej schôdzi vystúpil s pozdravným prejavom za BSS Ing. Jozef Daniel a odovzdal jubilujúcemu spolku vecný dar Baníckeho spolku Spiš.
Deň baníkov Gelnica 2019.
Na pozvanie Baníckeho spolku v Gelnici zúčastnila sa p. A. Jenčušová a Ing. J. Daniel 27. septembra Dňa baníkov v Gelnici.
Banícky deň otvoril primátor mesta Ing. Dušan Tomaško, MBA, ktorý zdôraznil banícku históriu mesta Gelnice i súčasné snahy zachovania technických baníckych a hutníckych pamiatok. Predsedníčka spolku p. Darina Demková predniesla príspevok o baníckych osobnostiach Gelnice.
V príhovore hostí vystúpil za BSS Ing. J. Daniel.
V kultúrnom programe najviac zaujala Banícka dychová hudba z Helcmanoviec, pod vedením bývalého pracovníka Železorudných baní a súčasného starostu obce Helcmanovce Tibora Theisa. JE to pravdepodobne už jediná banícka spišská dychová hudba.
Oltár s baníckym námetom – história.
V roku 1694 bol postavený artikulárny evanjelický kostol v Spiškej Novej Vsi. Pri oprave interieru v roku 1766 bol tento doplnený o drevený polychromovaný oltár (s baníckym motívom), kazateľnicou, chórom a orgánom.
1781 „Toleračný patent“ Jozefa II., na základe čoho bol postavený nový, murovaný, evanjelický kostol. Pôvodný oltár bol s kazateľnicou a chórom kúpila cirkevná evanjelická obec v Rakúsoch ((pri Kežmarku) do svojho nového evanjelického kostola v roku 1797.
Po obnove interieru v Rakúsoch bol oltár, kazateľnica a zábradlie chóru demontované a predané Karpatskému spolku do Karpatského (dnes Podtatranské) múzea v Poprade v roku 1924. Po oprave a úprave bol v roku 1927 do roku 1949 súčasťou exponátov tohto múzea. Potom bol rozobraný a uložený v depozite.
V rokoch 1964– 1984 bol zapožičaný do Baníckeho múzea v Rožňave, kde bola urobená replika tohto obrazu, ktorá je vystavená v uvedenom múzeu.
Po vrátený bol reštaurovaný v Bratislave (Levoči?) a od roku 1988 je súčasťou expozície pobočky Podtatranského múzea v Spišskej Sobote.
Túto expozíciu s cieľom oboznámenia a fotografovania uvedeného oltára navštívil Ing. Klaučo a p. J. Klaučová, neskoršie M. Greisel a posledne Ing. Daniel a A. Jenčušová.
Deň baníkov v Telkibányi.
Na pozvanie obce Telkibánya (Maďarsko) a jej baníckeho spolku navštívili členovia baníckych spolkov Slovenska uvedené mesto pri príležitostí osláv dňa baníkov. Za BSS sa stretnutia zúčastnil Ing. V. Klaučo, p. Anna Kačírová, p. Ján Bolf a Ing. Jozef Daniel.
Na programe bola bohoslužba reformovanej cirkvy, položenie vencov, na cintoríne, ako spomienku na tých, čo prišli pri baníckej práci o život. Nasledovalo otváranie miestnej studničky a kultúrny program.
Písal sa rok 1487 keď sa v Košiciach zišli zástupcovia 7 banských miest a to Gelnice, Rudabányi, Smolníka, Jasova, Telkibányi , Rožňavy a Spišskej Novej Vsi, aby ako spoločenstvo 7 Hornouhorských banských miest vypracovali štatút , tykajúci sa banského práva, súdnictva, ako i zásady spolupráce. Uvedené banícke mestá prijali Gelnické banské právo.
Po 532 rokoch od stretnutia v Košiciach vznikla myšlienka obnovy spolupráce medzi uvedenými mestami. Preto po kultúrnom programe sa zástupcovia slovenských a maďarských baníckych spolkov zišli, aby dohodli ďalšiu spoluprácu medzi uvedenými banskými centrami. Prvou akciou bude výstava historických maďarských fliaš s baníckou tematikou v Baníckom múzeu v Rožňave.
Banícky deň v Rudňanoch.
Na slávnostnom zasadaní pri príležitosti 20. výročia vzniku Baníckeho cechu Rudňany 21. septembra 2019 sa zúčastnil člen výboru BSS Ing. Pavol Kubičár. Zastupoval predsedu Ing. Vladimíra Klauča, ktorý zo zdravotných dôvodov sa nemohol zúčastniť.
Prednášku – Hodnotenie histórie baníctva Rudňany predniesol Ing. Michal Kapusta a zhodnotenie činnosti Baníckeho cechu Rudňany predseda Ing. Cyril Kacvinský.
V pozdravnom vystúpení Ing. Kubičár hodnotil veľmi dobré vzájomné vzťahy Baníckeho spolku Spiš Spišská Nová Ves a Baníckeho cechu Rudňany a odovzdal predsedovi Ing. Kacvinskému banícky krčah Baníckeho spolku Spiš.
Štôlńa „Svätá Helena“ Poprad – Kvetnica.
Dňa 20. septembra 2019 sa uskutočnilo v Poprade - Kvetnici slávnostné požehnanie štôlne svätá Helena, z roku 1308.. Štôlňa je najstaršou technickou pamiatkou tohto druhu v meste Poprad. Priestory tejto štôlne spolu so štôlňou Strieborná z roku 1562 bude Banícky spolok Horného Spiša poskytovať aj na duálne vzdelávanie pre žiakov základných, stredných škôl ako aj pre štúdijne účely absolventov vysokých škôl pôsobiacich vo VÚC Prešovského samosprávneho kraja. Súčasťou tohto dňa bolo aj odhalenie pamätnej tabule Baníckeho učilišťa štátnych pracovných záloh v roku 1950 až 1956 v Poprade. za účasti ešte žijúcich študentov tohto učilišťa s prezentáciou archívnych dokumentov z histórie učilišťa.
Za BSS sa akcie zúčastnil Ing. V. Klaučo, Viktor Daniel a Ing. j. Čuj.
August 2019
Stretnutie s priateľmi z Pezinka.
Dňa 7. augusta 2019 navštívili centrum Barbora 4 členovia Malokarpatského baníckeho spolku z Pezinku, pod vedením jeho predsedu Štefana Graneca.
Stretnutia sa za BSS zúčastnil jeho predseda Ing. Klaučo, Ing. Košťál, Ing. Daniel a Ing. Kubičár. Cieľom stretnutia bolo prejednanie otázok a činností jednotlivých spolkov a Združenia, spolupráce medzi spolkami ako i návšteva a prehliadka vysunutej baníckej expozície v Barbore.
Júl 2019
Rokovanie Rady združenia v Ľubietovej.
V dňoch 18. a 19. júla 2019 sa stretli zástupcovia baníckych spolkov, redakčnej rady časopisu Montanrevue a kontrolnej rady, v Ľubietovej, na rokovaní rady Združenia.
Za Banícky spolok Spiš sa jednania zúčastnil Ing. Klaučo, Ing. Daniel a p. Jenčušová.
Dňa 18. júla sa uskutočnila exkurzia po baníckych pamiatkach v okolí Ľubietovej a výstup na vrch Vysoká.
Dňa 19. júla sa uskutočnilo rokovanie rady Združenia na Obecnom úrade v Ľubietovej. Na zasadaní boli prerokované, okrem kontroly úloh z predošlých rokovaní, hlavne otázky týkajúce sa dotácií na rok 2019 a 2020, prípravy materiálov „Slovenská banská cesta“, otázka stretnutí banských miest a obcí Slovenska 2020 – 2022, otázka „Baníckych dní 2019“, ako i ďalšie úlohy a problémy Združenia a spolkov.
Je potrebné sa poďakovať predsedníčke spolku OZ Libetha Dagmar Zajacovej a starostovi obce Ľubietová Pavlovi Zajacovi za vzornú prípravu zasadania Rady združenia.
Jún 2019
Rozlúčili sme sa JuDr. Dušanom Vilimom.
Zasadnutie Košického baníckeho a hutníckeho cechu.
Na pozvanie vyššie uvedeného cechu zúčastnili sa členovia Baníckeho spolku Spiš Ing. V. Klaučo, Ing. P. Regec a ing. J. Daniel 24.6.2019 ich pravidelného zasadnutia. Program zasadnutia okrem zhodnotenia činností za minulé obdobie a plánu činností na II. polrok, ako i prednášky Ing. Mikuláša Vargu : „ 50 rokov po vybudovaní tunela Stratená“ obsahoval i oslavu „70 rokov jubilanta doc. Ing. Juraja B. Ďuroveho, PhD.“
Členovia BSS mu k jubileu zablahoželali, poďakovali sa za spoluprácu a odovzdali mu pozdravný list a dar BSS.
V Gelnici oživili drviaci banský stroj POCHWERK
Po štôlni Jozef 3. júna 2019 slávnostne oživili unikátny banský stroj. Pochwerk, ktorý slúžil pred 300 rokmi na drvenie rudy pred ďalším spracovaním. Toto zariadenie ako vôbec prvý exponát vysunutého skanzenu Bane Jozef poháňa voda z neďalekého Turzovského jazera. V Europe sa jediné podobné zariadenie nachádza len v Nemecku.
„Pri návšteve Baníckeho múzea, banského chodníka, Bane Jozef a banského skanzenu získajú turisti viacero na seba nadväzujúcich informácií. Návšteva Hnileckej doliny sa tak stane najväčšou baníckou zážitkovou atrakciou v Košickom kraji a zároveň priblíži históriu Gelnice ako kráľovského banského mesta,“ povedal pri oživení Pochwerku primátor Gelnice Dušan Tomaško.
Predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka zdôraznil pomoc samosprávneho kraja pri budovaní skanzénu.
Múzeum plánuje doplniť expozíciu aj o ďalšie objekty a zariadenia, ktoré sa v tomto regióne v minulosti používali pri banskej činnosti. Turisti sa tak môžu tešiť na neskoršie ukážky viacerých banských strojov, drviacich stolov, hutníckej pece, či klopačky. Plánuje sa postaviť aj historický banský domček a vláčik. Odhadovaná celková investícia je 200 000 eur. V Europe sa jediný podobný s
Za Banícky spolok Spiš sa oživenia Pochwerku zúčastnili : K. Danielová, A. Jenčušová, V. Daniel a Ing. J. Daniel.
Máj 2019
Slovenský banský archív v Banskej Štiavnici a stretnutie banských seniorov.
V dňoch 28. a 29. mája sa zúčastnil Ing. Jozef Daniel a p. Alžbeta Jenčušová štúdia v SBA s cieľom získania prvých podkladov pre pripravovanú publikáciu „Technické banícke a hutnícke pamiatky Spiša-časť V (Rudňany, Poráč, Markušovce)“.
30. mája 2019 sa Ing. J. Daniel zúčastnil 9. stretnutia absolventov BF VŠT Košice – veteránov v kaplnke Sv. Ignáca v budove Slovenského banského múzea v Banskej Štiavnici. Veteráni boli prijatí primátorkou B. Štiavnice Mgr. Nadeždou Babiakovou.
Prednášky pre Strednú odbornú školu ekonomickú.
Dňa 24 mája 2019 predniesol Ing. Jozef Daniel 2 prednášky „Baníctvo Spiša 1“, so zameraním na ekonomiku v baníctve.
2. stretnutie banských miest a obcí – ĽUBIETOVÁ 2019.
„Je to nielen príležitosť pripomenúť si slávnu históriu baníctva, ale aj jeho obrovský prínos pre všeobecný rozvoj ľudstva. Žijeme dobu, ktorá baníctvu nepraje, dobu kedy sa suroviny považujú za tak samozrejmú vec, že nik za nimi nevidí ťažkú prácu baníka v podzemí, mnoho krát v ohrození vlastného života, Ľudia, ktorí prídu z jediným cieľom, ukázať svetu, že mu stále máme čo ponúknuť, to čo sa dnes stráca – úcta k tradíciám, srdečnosť, nezištnosť a kamarátstvo.“
Uvedené slova sú súčasťou pozvania Pavla Zajaca starostu Ľubietovej na významné stretnutie priateľov baníctva a hutníctva, ktoré sa uskutočnilo 17. – 19. mája v Ľubietovej.
Uvedeného stretnutia sa zúčastnili i členovia Baníckeho spolku Spiš. Dňa 17. mája sa stretnutia zúčastnili Ing. Košťál s manželkou, ktorí sa zúčastnili zasadania Slovenskej banskej spoločností, Ing. Klaučo, ing. Čech, J. Slamený, V. Daniel, a Mlynár, ktorí sa zúčastnili slávnostného otvorenia a slávnostného šashtágu. V kostole sv. Márie Magdalény boli odovzdané i vyznamenania. Za Banícky spolok Spiš odznak sv. Barbory dostal Ing. Vladimír Čech a cenu Ministra hospodárstva Jozef Slamený. Blahoželáme.
V sobotu dňa 18.5.2019 sa programu zúčastnila početná delegácia BSS, kde podstatnú časť delegácie tvorili členovia speváckeho zboru Šachtár. Je potrebné ich pochváliť, pretože vzorne reprezentovali BSS, či už na súťaži spevokolov, kde vo svojej kategórií získali prvé miesto, ako i počas slávnostného sprievodu obcou. Vysoko hodnotíme i spoluprácu vedúceho Šachtáru p. Pačnára, speváckeho zboru Šachtár a speváckeho zboru Haliar zo Starých Hôr, ktorí úspešne pôsobili počas prietrže mračien, ktorá prerušila program stretnutia. Negatívom bola minimálna účasť z vedenia BSS a členov BSS.
LUBIETOVA.PDF
Spišská premiéra filmu „Cesty medi“.
Nový dokumentárny film „Cesty medi“ prináša neopakovateľné nahliadnutie do histórie baníctva a metalurgie medi od neskorého stredoveku až po raný novovek. Príbeh je hľadaním odpovedí na úlohu a miesto slovenských banských revírov v celosvetových súvislostiach v stredoveku.
Príbeh začína na pobreží Namíbie, kde objavili pri ťažbe diamantov unikátny nalez päťsto rokov starého vraku portugalskej lode Bom Jesus. Popri zlatých minciach a iných cennostiach tu našli aj obrovské množstvo medi.
Korenie bolo v tom čase vyhľadávaným tovarom, za ktoré sa platilo zlatom i meďou. Vznikli prvé banky na svete. Kedy a kde vznikla najstaršia nepretržite fungujúca mincovňa v Európe (Kremnica), odkiaľ prišiel najbohatší človek na svete a čo znamenal prvý syndikát medi v histórii sme sa dozvedeli v druhej časti filmu.
V tretej časti filmu sme sa dozvedeli ako sa ťažila meď, čo sa z nej vyrábalo, prečo sa stala produktom prvého kapitalistického podniku na svete, kde vznikol, kto ho založil a v čom sa stal výnimočným. Film nám priblíži, čo spôsobila rozpínavosť Osmanskej ríše, ako i to odkedy hovoríme o protoglobalizacii sveta a čo vôbec znamenala.
Ako fungoval obchod a ako sa šírili obchodné informácie, prečo sa stal Lisabon najdôležitejším prístavom v Európe, kto vymyslel prístroj astroláb a na čo sa používal, aké správy priniesol Vasco de Gama z prvej objavnej cesty do Indie, čo je chemický otlačok medi a odkiaľ skutočne pochádzalo 22 ton medi nájdenej vo vraku portugalskej lode z pobrežia Namíbie sa uvádza v štvrtej časti filmu - zo Slovenska.
Film Cestami medi rozpráva príbeh medi, ktorý dokumentuje význam baníctva na území Slovenska, pôsobenie a úlohu Fuggerovskej rodiny v rozvoji baníctva a obchodu, podiel a miesto slovenských banských revírov v globalizácii sveta. Film natočili slovenskí filmári v spolupráci s významnými domácimi a zahraničnými historikmi.
Režisérom a autorom filmu je Stanislav Manca. Vo filme vystupuje i člen BSS Ing. Marián Jnčura CSc. na lokalite Červený vrch (Smolník). Premietania sa zúčastnilo 360 divákov.
Film bol uvedený v spolupráci Mesta Spišská Nová Ves, Baníckeho spolku Spiš a Slovenského technického múzea Košice.
Po ukončení filmu pokračoval program diskusiou s autormi filmu v Banícko – energetickom centre Barbora, ktorej sa zúčastnilo 75 účastníkov.
Banícky spolok Spiš dostal od p. Stanislava Manca nasledujúce stanovisko – obzretie sa za premierou:
„Vážená pani Jančíková, Vážený pán Klaučo,
dnes som sa vrátil zo Spiša domov. Ešte včera som spolu s priateľmi podnikol pekný výlet na Téryho chatu aj keď trocha v zimných podmienkach.V hlavách mi však vírili veľmi pekné spomienky na premietanie filmu v Spišskej Novej Vsi a následne prijemné stretnutie s ľuďmi, ktorí majú radi históriu. Som aj skutočne veľmi rád, že na premietaní sa zúčastnili študenti a žiaci škôl, pretože si myslím, že práve im sú určené takéto podujatia. Nesmierne ma teší, že vydržali so záujmom pozerať až do konca filmu. Verím, že k témam z filmu sa budú vracať na hodinách vyučovania a DVD-čka, ktoré som im daroval, im v tom budú pomáhať.
Vážený pán Klaučo,
Dovoľte, aby som Vám a Vášmu celému tímu poďakoval za myšlienku zorganizovať premietanie filmu v meste Spišská Nová Ves a za vynikajúcu organizáciu celého podujatia. Všetko ste mali premyslené a pripravene do posledného detailu. Nehovoriac o vynikajúcich koláčoch, ktoré ste zaobstarali a chutili skutočne výnimočne dobre.
Vážená pani Jančíková,
Nesmierne si vážim, že mesto Spišská Nova Ves prijalo úlohu hostiteľa tohto podujatia a takto pomohlo pozdvihnúť jeho úroveň. Plná kinosála kina Mier a záujem médií TV TA3, rádia Regina RTVS a spišskej TV sú toho jasným dôkazom.
Ešte raz veľké poďakovanie.
S úctou
Stano Manca“
Maketa portugalskej lode Bom Jesus
Režisér filmu S.Manca
Diskusia o vzniku a realizácií filmu
Účastníci diskusie v centre Barbora
Záverečná recepcia s autormi filmu
20 rokov Podtatranského klubu zlatokopov.
Podtatranský klub zlatokopov je otvorená, dobrovoľná, nezárobková organizácia, združujúca záujemcov o geológiu, mineralógiu, paleontológiu a ekológiu, so zameraním na zlato, techniku jeho vyhľadávania a históriu ťažby. Pri príležitostí 20 výročia založenia klubu, na základe pozvania, zúčastnili sa členovia Baníckeho spolku Spiš Ing. V. Klaučo, p. J. Klaučová, Ing. Valter Kirol, Mgr. Š. Kupčík, V. Daniel, p. K. Danielová a Ing. J. Daniel slávnostnej oslavy spojenej so súťažou v ryžovaní zlata o „Spišskú karbidku“ a „OTVÁRANIE CLAIMOV 2019“. Súťaž sa uskutočnila 4. 5. 2019 na mieste Bufet Ihla Čingov . Z BSS sa súťaže zúčastnil Mgr. Š. Kupčík za profesionálov a V. Daniel za amatérov. Vyhodnotenie a oslavy jubilea sa uskutočnili vo večerných hodinách, kde členovia BSS Mgr. Š. Kupčík, Ing. Valter Kirol a Ing. V. Klaučo pripravili I. Zlatokopecký šashtág, ktorý mal veľmi dobrú odozvu.
Dňa 5.5.2019 navštívilo 30 účastníkov slávností Banícko – energetické centrum Barbora, kde si Ing. J. Daniel pripravil špeciálnu prednášku o baníctve okolia Spišskej Novej Vsi a činností BSS. Následne účastníci si prezreli Banícku expozíciu s výkladom Ing. V. Klauča, Ing. J. Čuja a Ing. J. Daniela. V popoludňajších hodinách navštívilo 16 účastníkov Banícku expozíciu s fáraním v štôlni Ľudmila, kde prehliadku zaistil člen BSS Ing. M. Jančura CSc. a Ing. Ján Čeník.
Apríl 2019
Návšteva členov Baníckeho spolku Spiš Maďarska.
Na základe pozvania Fakulty BERG TU v Košiciach zúčastnili sa členovia BSS Ing. V. Klaučo, Ing. Jozef Košťál, Ing. Jaroslav Böhmer a Ing. Jozef Daniel 29. 4. 2019 študijnej cesty do Miškolca a Tapolca. Táto študijná cesta sa uskutočnila na základe dobrých vzťahov Fakulty BERG s Miškoveckou univerzitou - Fakultou vied o Zemi , ako aj na základe medzinárodnej spolupráce v rámci hydrogeologického projektu.
Účastníci navštívili Univerzitu v Miškovci, kde boli prijatí dekanom Fakulty vied o Zemi - profesorom Péter Szucsom. Po prijatí navštívili historickú knižnicu so sprievodcom doc. László Lénártom, v ktorej sa nachádzajú i historické materiály z banskoštiavnickej akadémie. Doc. Lénárt prisľúbil, že sa pozrie na materiály zo Spiša, prípadne nám ich zoskenuje.
V ďalšom si účastníci prezreli, s podrobným výkladom, najväčšiu úpravňu pitnej vody v Europe v Tapolci, ako i historickú úpravňu. Taktiež navštívili zariadenie na úpravu termálnej vody pre jaskynné kúpele.
Dňa 16. apríla 2019 sme privítali v Banícko – energetickom centre BARBORA vzácneho hosťa, samostatného pracovníka Archeologického ústavu SAV v Nitre, pracovisko SNV, PhDr. Mariána Sojáka PhD., ktorý predniesol vyššie uvedenú prednášku.
Prednáška pozostávala z posledných archeologických výskumov Dolného Spiša, najmä z území v blízkostí SNV, ktoré poslucháčov najviac zaujímali. Jednalo sa hlavne o katastre:
1. Spišská Nová Ves
2. Spišský Hrhov
3. Spišské Podhradie
4. Levoča
V Spišskej Novej Vsi v častí pod Blaumontom, kde má byť nová. moderná bytová výstavba bolo zistené osídlenie s pohrebiskom z doby staršej doby bronzovej. Mrtví boli pochovávaní v skrčenej polohe a to na ľavom boku ženy, na pravom muži. Zatiaľ bolo zistených cca 30 hrobov s množstvom korálov, ktoré boli vedľajším produktom pri výrobe medi.
Z ďalších výskumov autor prednášky podrobnejšie popísal náleziská:
Spišské Podhradie – Stredné hony I., 2009
Spišské Podhradie
Levoča – Mariánska hora, 2018, starý eneolit (3500 pred Kr.!!!)
Levoča – Burg, 2018, hrot kopije z mladšej doby bronzovej (cca 1300 pred Kr.)
Levoča, poloha Vinica. Antický námet so zobrazeným Bakchusom a Ariadne na grafickom liste renesančnej medirytiny od Giovanniho Battistu Franca (1498-1561).
Je potrebné zdôrazniť, že prednáška PhDr. Mariána Sojáka PhD. bola na vysokej odbornej a prednášateľskej úrovni, že zaujala poslucháčov, o čom svedčí i bohatá a zaujímavá diskusia po prednáške.
Prednášajúci PhDr. Marián Soják PhD.
Účastníci prednášky
Február 2019
Valné zhromaždenie Spišského dejepisného spolku.
Dňa 27. 2. 2016 sa v Kežmarku uskutočnilo XXIV. valné zhromaždenie Spišského dejepisného spolku, ktorému predsedal doc. PhDr. Ivan Chalupecký. Pred jeho začiatkom odzneli dve prednášky. S prvou z nich vystúpila PhDr. Nora Baráthová, ktorá prítomným priblížila tému s názvom Thökölyovci a Kežmarok. Mgr. Erika Cintulová sa venovala stému výročiu úmrtia röntgenológa Dr. Vojtecha Alexandra. Na úvod rokovania valného zhromaždenia odzneli správy rekapitulujúce činnosť spolku za rok 2015. V ďalšej časti stretnutia odzneli návrhy na činnosť v roku 2016. Najväčšiu podporu členov SDS získalo zorganizovanie konferencií, ktorých náplňou bude zhodnotenie 40 rokov práce pobočky Archeologického ústavu SAV na Spiši a 760. výročie prvej písomnej zmienky o Poprade. Obsahom jesennej exkurzie sa stanú významné archeologické lokality na Spiši.
Banícky spolok Spiš je kolektívnym členom Spišského dejepisného spolku, ako i opačne. Na valnom zhromaždení, z poverenia vedenia BSS, s diskusným príspevkom o činností BSS a s pozvaním na akcie, ktoré BSS uskutoční v najbližšom období vystúpil Ing. Pavol Kubičár.
Valné zhromaždenie Baníckeho spolku Spiš 2019 .
Dňa 19. februára 2019 sa zišli členovia Baníckeho spolku Spiš a hostia na valnom zhromaždení spolku, aby vyhodnotili rok 2018 a stanovili si plán a úlohy pre rok 2019.
Na začiatku Valného zhromaždenia zaznela hymnická pieseň „Zdar Boh hore“ v podaní Baníckeho spevokolu pod vedením p. Pačnára. Po privítaní hostí a účastníkov VZ 2019, ako i schválení zapisovateľa a overovateľov zápisnice bola schválená spoločná mandátová a návrhová komisia pod vedením p. Jozefa Slameného. Po minúte ticha za členov spolku, ktorí v roku 2018 odišli do baníckeho neba a to prof. Ing. Michala Muchu a Milana Vanáckeho nasledovala správa o činností spolku v roku 2018, ktorú predniesol predseda BSS Ing. Vladimír Klaučo. V roku 2018 spolok zorganizoval celý rad akcií a riešil úlohy v súlade s Kalendáriom na rok 2018. Vo svojom zhodnotení predseda BSS podrobne rozobral činnosť spolku v uplynulom roku. Správu o hospodárení za rok 2018 predniesla hospodárka spolku Mária Čornejová, správu revíznej komisie jej predseda Ing. Pavol Regec. Návrh plánu činnosti (kalendárium) na rok 2019 Ing. Marián Jančura CSc a rozpočet na rok 2019 p. Mária Čornejová. Kalendárium obsahuje najdôležitejšie plánované činností spolku a to v častí „Pracovné aktivity“ – 22 bodov a „Spoločenské aktivity“ 8 bodov. V diskusií vystúpili mnohí členovia spolku, ako i hostia. Ďakovné listy si prevzali jubilanti spolku, ako i niektorí ďalší účastníci za ústretovosť a podporu spolku.
Po návrhu Uznesenia a jeho doplnení, bolo toto odsúhlasené, a tým i Kalendárium a rozpočet na rok 2019.
Záver Valného zhromaždenia, po záverečnom slove predsedu BSS a baníckej hymne, po občertvení bol v znamení baníckych a ľudových piesní v podaní baníckeho spevokolu..
ZDAR BOH !
Január 2019
Prednášky pre stredné školy.
Každoročne v januári prichádzajú žiaci 7 a 8 ročníka na exkurziu a prednášky do Barbory. Bolo to tak i tohto roku, keď 60 žiakov si 30. januára prezreli expozíciu Baníctvo Spiša, výstavu Miloša Greisela, ako i vypočuli prednášku Ing. J. Daniela: „Baníctvo 5 nerastov v Novoveskej Hute“. Žiakov v expozícií sprevádzal a podal úspešný výklad Ing. J. Košťál.
Cezhraničná spolupráca Slovensko – Maďarsko.
30. januára 2019 zvolal Ing. Norbert Werner, člen výkonného výboru Združenia 30baníckych spolkov a cechov v spolupráci s BSS SNV mimoriadnu poradu spišských baníckych spolkov a cechov k možností získania fondov z Cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom. Cieľom programu je napomáhať spoločnému rozvoju slovensko-maďarských prihraničných regiónov s finančnou podporou Európskej únie. Na slovenskej strane sa jedná o Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Banskobystrický kraj a Košický kraj. Na maďarskej strane sú to regióny Budapest, Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg.
Na stretnutí sa okrem zástupcov Baníckeho spolku Spiš zúčastnili i zástupcovia Baníckeho cechu Rudňany, Baníckeho cechu Slovinky a OZ Bansko-robotnícky spolok Helcmanovce.
Účastníci stretnutia sa dohodli na príprave a prejednaní v spolkoch a cechu možností projektov, na ktoré by bolo možné požiadať o fondy z Cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom.
Cieľom programu je napomáhať spoločnému rozvoju slovensko-maďarských prihraničných regiónov s finančnou podporou Európskej únie. Nástupcom programu v období 2014-2020 je Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko. Pre získanie aktuálnych informácií prosíme navštívte webovú stránku www.skhu.eu.
Na maďarskej strane sú to regióny Budapest, Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg.
Prioritná os 1 Príroda a kultúra.
Cieľom prioritnej osi je zvýšenie atraktívnosti prihraničnej oblasti prostredníctvom zachovania a ochrany životného prostredia a kultúrnych hodnôt.
V rámci programu Slovenská republika – Maďarsko bude implementovaný aj Fond malých projektov, v rámci ktorého budú podporované projekty s menším rozpočtom. Tento fond bude možné využiť pre prioritné osi Príroda a kultúra a Posilnenie cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti.
Novoročné stretnutie baníkov s jeho excelenciou prezidentom Slovenskej republiky Andrejom Kiskom.
Stretnutie prezidenta s baníkmi Slovenska sa uskutočnilo v prezidentskom paláci v Bratislave 17. januára 2019. Za BSS sa stretnutie zúčastnil Ing. J. Čuj, Ing. J. Daniel, Ing. J. Jaško a Ing. V. Klaučo ml..
Prezident SR vo svojom príhovore k zástupcom baníkov Slovenska:
„V prvom rade mi dovoľte privítať Vás a zaželať Vám všetkým v novom roku to, čo považujem za najdôležitejšie: zdravie, šťastie a lásku; a spokojnosť a radosť zo života. Prosím, odovzdajte toto moje posolstvo aj Vašim blízkym, rodinám, príbuzným, priateľom a kolegom vo všetkých Vašich spolkoch a združeniach po celom Slovensku a Česku. Chcem sa vám poďakovať za prácu v ťažkých podmienkach, ale hlavne za úsilie chrániť, udržiavať a rozvíjať tradície, s ktorými je spätá minulosť našej krajiny. Sú to tradície, ktoré môžu obdivovať návštevníci našich banských miest.“
V ďalšej častí prejavu predniesol nasledujúce posolstvo :
„Preto s rešpektom a hlbokou úctou k Vášmu povolaniu vravím, že je našou povinnosťou hľadať poctivé odpovede na výzvy, ktorým baníctvo čelí v súčasnosti. Sú to výzvy ekonomické, ktoré súvisia s efektívnosťou ťažby a jej podpory. Ekologické, ktoré súvisia s vplyvom na okolie baní a životné prostredie. A v neposlednom rade vplyv na zdravie samotných baníkov.“
Za baníkov Slovenska, Banícke spolky a cechy Slovenska, predniesol príspevok Ing. E. Sombathy, v ktorom uviedol súčasný stav baníctva Slovenska, ako i činnosť a snahu ZBSC na riešenie tejto situácie.
Cezhraničná spolupráca Slovensko – Maďarsko.
30. januára 2019 zvolal Ing. Norbert Werner, člen výkonného výboru Združenia 30baníckych spolkov a cechov v spolupráci s BSS SNV mimoriadnu poradu spišských baníckych spolkov a cechov k možností získania fondov z Cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom. Cieľom programu je napomáhať spoločnému rozvoju slovensko-maďarských prihraničných regiónov s finančnou podporou Európskej únie. Na slovenskej strane sa jedná o Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Banskobystrický kraj a Košický kraj. Na maďarskej strane sú to regióny Budapest, Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg.
Na stretnutí sa okrem zástupcov Baníckeho spolku Spiš zúčastnili i zástupcovia Baníckeho cechu Rudňany, Baníckeho cechu Slovinky a OZ Bansko-robotnícky spolok Helcmanovce.
Účastníci stretnutia sa dohodli na príprave a prejednaní v spolkoch a cechu možností projektov, na ktoré by bolo možné požiadať o fondy z Cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom.
Cieľom programu je napomáhať spoločnému rozvoju slovensko-maďarských prihraničných regiónov s finančnou podporou Európskej únie. Nástupcom programu v období 2014-2020 je Program spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko. Pre získanie aktuálnych informácií prosíme navštívte webovú stránku www.skhu.eu.
· na maďarskej strane sú to regióny Budapest, Pest, Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg.
Prioritná os 1 Príroda a kultúra
Cieľom prioritnej osi je zvýšenie atraktívnosti prihraničnej oblasti prostredníctvom zachovania a ochrany životného prostredia a kultúrnych hodnôt.
V rámci programu Slovenská republika – Maďarsko bude implementovaný aj Fond malých projektov, v rámci ktorého budú podporované projekty s menším rozpočtom. Tento fond bude možné využiť pre prioritné osi Príroda a kultúra a Posilnenie cezhraničnej spolupráce orgánov verejnej správy a osôb žijúcich v pohraničnej oblasti.
Prednášky pre stredné školy.
Každoročne v januári prichádzajú žiaci 7 a 8 ročníka na exkurziu a prednášky do Barbory. Bolo to tak i tohto roku, keď 60 žiakov si 30. januára prezreli expozíciu Baníctvo Spiša, výstavu Miloša Greisela, ako i prednášku Ing. J. Daniela: „Baníctvo 5 nerastov v Novoveskej Hute“. Žiakov v expozícií sprevádzal a podal úspešný výklad Ing. J. Košťál.
Prvá prednáška v roku 2019 v Banícko - energetickom centre BARBORA.
PREDNÁŠAJÚCI : Dipl. Ing. PETER BAJTOŠ, PhD.
NÁZOV PREDNÁŠKY : Pôvod anomálneho chemického zloženia vody bane Mária v Rožňave
Dňa 15. januára 2019 sa uskutočnila v Multicentre Barbora prednáška Dipl. Ing. Petra Bajtoša PhD. Ing. Bajtoš má vysokoškolské vzdelanie v odbore ložisková geológia. Postgraduále štúdium v odbore hydrogeológia ukončil v roku 1991 v Ostrave. Od roku 1986 pracuje na Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra v Spišskej Novej Vsi, s odborným zameraním na regionálny hydrogeologický výskum a na hodnotení vplyvov ťažby na životné prostredie. Je členom výboru Slovenskej asociácie hydrogeológov a členom International Mine Water Association (za SR a ČR).
Autor vo svojej prednáške sa zaoberal jedným z najstarších ťažených ložísk SGR ložiskom Mária bane, kde začiatky ťažby tejto banskej lokality je možné dať už do XIII. storočia. Ložisko komplexných rúd Mária - Strieborná žila je jedno z najbohatších v strednej Európe, čo sa týka obsahu jednotlivých prvkov v rude. Ložisko tvorí hlavná žila Mária s dĺžkou vyše 1 km a max. mocnosťou 20 m, ktorá sa vyznačuje významným podielom Cu-rúd. V roku 1981 na XIII. obzore bane Mária bola zistená „Strieborná žila“ s vysokým podielom Ag tetraedritu. Po r. 1993 bolo rozhodnuté o mokrej konzervácii bane, s cieľom zachovať ho v „pohotovostnom“ stave pre obdobie, kedy bude vyriešená technológia spracovania tejto suroviny a určená ekonomická a ekologická vhodnosť projektu.
Autor prednášky ďalej poukázal na kvalitu a množstva vytekajúcej banskej vody pred a po zatopení. Poukázal i na Ph ukazovatele, ako i na obsahy jednotlivých prvkov vo vode. Napr. Ph pred zatopením bolo 6,5-8. Po zatopení to bolo 2,72-3,12. Po čiastočnom odčerpávaní vôd to bolo 6,5-7,9. Vek vody je 20 000 rokov.
Z bohatej diskusie, sa žiada uviesť názor Prof. Ing. Juraja B.
Ďurove PhD. :
- bolo by vhodné takúto prednášku predniesť i v Rožňavskom regióne,
- prednášku po spracovaní publikovať v Montanrevue.
Zabudli ste heslo?
Prosím napíšte emailovú adresu, ktorú ste zadali pri registrácii. Stlačte "Poslať heslo" a Vaše prihlasovacie heslo bude odoslané emailom. Uistite sa, že emailová adresa je napísaná správne.