Dnes je 18.10.2024, meniny má Lukáš
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Vybrané odkazyBanícky spolok SpišKronika > Kronika 2010

Kronika 2010

5. február 2010  V školiacom stredisku Obecného úradu v Hnilčíku sa uskutočnilo slávnostné uvedenie druhého doplneného vydania publikácie Mariána Jančuru Hnilčík, sprievodca miestopisom a ľudskými osudmi. Podujatia sa zúčastnili zástupcovia miestnej samosprávy na čele so starostom Vladimírom Fabiánom, členovia občianskeho združenia Hnilčík pre prítomnosť, pre budúcnosť a pozvaní sponzori publikácie.

Publikáciu vydalo spomínané občianske združenie spolu s obcou. Monografiu o histórii obce Hnilčík s množstvom geomontanistického faktografického materiálu vypracoval hnilčícky rodák Ing. Marián Jančura, povolaním ložiskový geológ. Do monografie prispel množstvom fotografií Miloš Greisel. Grafickú úpravu navrhol Lucián Cmorej. Na slávnostnom krste sa zúčastnili aj predseda Baníckeho spolku Spiš Ing. Vladimír Klaučo a člen výboru Ing. Jozef Daniel, ktorí v príhovoroch zhodnotili obsahovú stránku knihy a jej význam pre poznanie histórie baníctva v kedysi významnom grételsko – roztockom a bindtskom rudnom poli.

Publikácia sa okamžite po vydaní stretla s pozitívnym ohlasom občanov obce, ako aj verejnosti v meste Spišská Nová Ves.

10. február 2010  Občianske združenie Banícky spolok Spiš spolu s Múzeom Spiša zorganizovali prezentáciu a krst publikácie Technické pamiatky spojené s banskou činnosťou na Spiši autorov Adriany a Petra Klingovcov, Vladimíra Klauča a Martina Gaňa. Publikácia sa zaoberá zachovanými historickými technickými pamiatkami, súvisiacimi s baníckou a hutníckou činnosťou v okolí Spišskej Novej Vsi. V knihe nájdete historické mapy, popisy objektov, grafickú dokumentáciu, historické a súčasné fotografie. Publikácia vznikla s podporou občianskeho združenia Banícky spolok Spiš a neziskovej organizácie Rochus – Rozvoj Spiša.

27. máj 2010  V prednáškovej sieni Galérie umelcov Spiša v Spišskej Novej Vsi sa uskutočnilo valné zhromaždenie Baníckeho spolku Spiš.

27.-28. august 2010  Stretnutie baníckych miest a obcí Slovenska
Mesto Spišská Nová Ves, Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska a Banícky spolok Spiš zorganizovali v dňoch 27.– 28. augusta 2010 tretie stretnutie baníckych miest a obcí Slovenska, za účasti prezidenta SR Ivana Gašparoviča a pod záštitou predsedu Košického samosprávneho kraja Zdenka Trebuľu. Na tretie stretnutie banských miest a obcí Slovenska prišla tisícka zástupcov baníckych spolkov a cechov, okrem Slovákov aj baníci z Česka, Poľska či Maďarska. Spišská Nová Ves na celý rok prevzala banícku štandardu do svojho držania. Na ďalší rok poputuje do Rožňavy. Mesto Gelnica získalo s ďalšími ocenenými jednotlivcami štátny odznak ministerstva hospodárstva za udržiavanie baníckych tradícií. Stretnutie v metropole Spiša bolo súčasťou osláv Dní mesta Spišská Nová Ves.

10. október 2010  V nedeľu 10. októbra 2010 boli obciam Mlynky, Hnilec a Hnilčík, ako i Spišskej Novej Vsi, miestnej časti Novoveská Huta slávnostne odovzdané tabule - panely, ktoré symbolizujú baníctvo v týchto obciach. Tieto tabule sú súčasťou Slovenskej banskej cesty. Slovenská banská cesta ma za cieľ v banských, hlavne rudných regiónoch ukázať, ale hlavne zachovať pamiatky po baníckej činností. Prípravou tabúľ v uvedených lokalitách bol poverený Banícky spolok SPIŠ. Vytlačenie textov zabezpečilo Združenie baníckych spolkov a cechov Slovenska. Slávnostného odhalenia tabúl sa zúčastnili členovia baníckeho spolku, spevácky zbor, študenti Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi, funkcionári jednotlivých obcí, miestni kňazi a obyvatelia obcí.

7. december 2010  V tento deň pripravil Banícky spolok Spiš tradičné Barborské dni. Program pozostával z dvoch základných častí: súťaž speváckych zborov o najlepšiu interpretáciu baníckej piesne a Šachtág so sprievodnými akciami.
V prvej časti v súťaži speváckych zborov o putovnú zlatú karbidku sa predstavili 3 spevácke zbory: Miešaný spevácky zbor Chorus Iglovia Spišská Nová Ves, Dievčenský spevácky zbor Iuventus paedagogica Levoča a Spevácky zbor Baník pri BSS v Spišskej Novej Vsi. Každý zo zborov zaspieval 6 piesni, z ktorých boli minimálne 2 banícke. Na základe rozhodnutia nezávislej trojčlennej poroty, 1. miesto a putovnú zlatú karbidku získal spevácky zbor Baník a to podľa vyjadrenia predsedu poroty Ing. Emila Labaja, riaditeľa Mestského kultúrneho centra v Spišskej Novej Vsi najmä za raketovú rýchlosť s akou sa sformoval, a zospieval, ako i to, že je nositeľom baníckych tradícií v Spišskej Novej Vsi. Putovnú karbidku odovzdali víťaznému zboru Ing. V. Klaučo, predseda BSS a Dusty Nikol, prezident Tournigan Energy Ltd. Z USA.
Tradičný Šachtág, ktorý nasledoval po súťaži spevokolov sa riadil novelizovaným „Pivným zákonom“. Za zvukov fanfár boli uložené na čestné miesto banícke, spolkové a mestské zástavy, ako i putovná zástava Stretnutia baníckych miest a obcí, a banícke insígnie. Po privítaní hostí zástupcom BSS Ing. Karáskom, tento požiadal Ing. Jána Osifa o prevzatie predsedu prezídia. Tento sa ujal za zvukov klopačky funkcie a vyvolával jednotlivých vzácnych hostí, aby po dekorovaní prijali miesto v prezidiálnej tablici. V úvode báseň „ Sv. Barbora“ predniesla sl. Gbúriková.  
Počas Šachtágu boli odovzdané ocenenia autorom knihy Baníctvo mesta Spišská Nová Ves Ing. Jančurovi, Greiselovi, Cmorejovi a Bdžochovi.
V rámci slávností bol urobený i krst knihy  Ing. Eduarda Múnznera „ 70 rokov Obvodného banského úradu V Spišskej Novej Vsi“ Krst realizovali Ing. Baffi a Ing. Daniel.
V závere Šachtágu bola odovzdaná banícka karbidka Dusty Nikolovi a slávnosť bola ukončená za zvukov Baníckej hymny.

15. december 2010  Banícky spolok Spiš Spišská Nová Ves na zasadaní svojho výboru dňa 15.12.2010 prijal jednomyseľné stanovisko k pripravovanej reorganizácii Strednej priemyselnej školy v Spišskej Novej Vsi. Ako stavovské občianske združenie, ktorého členmi je veľké množstvo banských odborníkov, baníkov, geológov a príslušníkov príbuzných povolaní, rozhodne nesúhlasí so zámerom spojiť vyprofilovanú, svojim študijným zameraním na Slovensku  jedinečnú a pre rezort baníctva a geológie potrebnú školu s úplne odlišnou, skôr na učebné predmety zameranou školou, a to bez garancie zachovania študijného odboru „Geológia, geotechnika a environmentalistika“, produkujúceho budúcich odborníkov pre stále aktuálne povolania v podzemnom staviteľstve, pri výstavbe tunelov a diaľnic, pri dobývaní nerastov a v environmentálnej oblasti.

Celé znenie stanoviska BSS.