Dnes je 15.04.2024, meniny má Fedor
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Otázky, námety a pripomienky

Otázky, námety a pripomienky

Pohotovostné služby lekární

Pohotovostné služby lekární sa nachádzajú hneď na hlavnej stránke v ľavom stĺpci stránky v časti Dôležité kontakty/Lekárne - pohotovosť.

Kde je cestovný poriadok MHD?

Kompletný zoznam cestovných poriadkov liniek MHD je v sekcii Občan/Doprava/MHD vo forme stiahnuteľných PDF súborov, ktoré je možné čítať pomocou programu AcrobatReader.

Kde môžem pridať inzerát?

Inzerciu je možné pridať v sekcii Inzercia (odkaz v ľavom stĺpci stránky). Pre pridanie inzercie je potrebné sa najskôr zaregistrovať a prihlásiť použitím užívateľského mena a hesla.

Upozornenie

Pre zaslanie otázky je potrebné zaregistrovať sa >>

Soňa, 10. 7. 2017:

Dobrý deň,
chcela by som upozorniť na neprehľadnosť pravotočivej zákruty na ulici Trieda 1. Mája na úrovni vchodov 21,23. Pri vychádzaní z bočnej cesty na hlavnú cestu, je takmer v dennom poriadku, že autá zastavia v tesnej blízkosti. Skôr či neskôr sa tu nejaká havária stane. Prosím Vás preto o osadenie zrkadla, ktoré by uľahčilo život šoférom vychádzajúcim z bočnej cesty a takisto aj chodcom ,kedže na tejto zákrute sa nachádza prechod a človek nižšieho vzrastu nevidí či z oboch strán ide nejaké auto.
Ďakujem

Odpoveď:

Tu sme zrealizovali pevné zábrany v križovatke na zamedzenie parkovania vozidiel v bezprostrednej blízkosti priechodu. Takže rozhľadové pomery by mali byť lepšie. Taktiež sa osadilo dopravné značenie, ktorým sme zabezpečili zjednosmernenie obslužnej komunikácie, z ktorej už výjazd do neprehľadnej zákruty nie je možný.
Mesto Spišská Nová Ves 

ladislav, 3. 7. 2017:

Opakovane, zrejme z dôvodu byrokracie, sa obraciam na vás s otázkou o realizáciu jednosmernej dopravy na Ulici Chrapčiakova kvôli nebezpečnému vjazdu z hlavnej cesty a kvôli parkovaniu návštevníkov polikliniky. Osadiť šesť dopravných značiek nemôže byť tak náročné, ako to vyzerá.

Odpoveď:

22. 6. 2017 bolo mestu Spišská Nová Ves doručené rozhodnutie o určení dopravného značenia z OÚ CDaPK, nakoľko je potrebná zmena zvislého aj vodorovného značenia aj na komunikácii na Duklianskej ulici, čiže nejde len o samotnú Chrapčiakovú ale aj o Vajanského ul. Komunikácia na Duklianskej ulici je v správe KSK. Tomu samozrejme predchádzalo spracovanie projektu, vybavenie všetkých vyjadrení až po povolenie. Z Vášho pohľadu sú všetky tieto povinné kroky byrokratickou záležitosťou, no pre mesto Spišská Nová Ves sú povinnosťou. Následne budú objednané a osadené dopravné značky a odfrézovanie vodorovného značenia a jeho zmena na Duklianskej ulici.
Mesto Spišská Nová Ves

11. 9. 2017 došlo z zmene dopravného značenia - zjednosmerneniu ulíc Chrapčiakova a Vajanského v časti medzi ulicami Duklianska - Nad Medzou. Po ulici Chrapčiakovej ul. je možné jazdiť v smere od ul. Nad Medzou k Duklianskej ul. a po Vajanského ul. je to v opačnom smere teda od Duklianskej ul. k ul. Nad Medzou. Dôvodom bolo zabezpečiť plynulosť cestnej premávky v tejto lokalite najmä kvôli zaparkovaným vozidlám.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy

Stefan, 26. 6. 2017:

Mestá Spišské Podhradie a Spišské Vlachy si boli schopné obnoviť zrušenú vlakovú dopravu, a zriadili turisticky vláčik. Ekonomická sila Spišskej Novej Vsi a Levoče je oveľa väčšia. Čo tak sa dohodnúť s primátorom Levoče, odkúpiť alebo prenajať vozeň a prevádzkovať takýto vlak aspoň počas letnej turistickej sezóny?

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet.
Žiaľ, i keď prebehli viaceré rokovania s mestom Levoča, náklady na prevádzkovanie takéhoto turistického vláka sú veľmi vysoké. Vami spomínané mestá prevádzkujú uvedený vlak s výraznou stratou aj napriek získaným dotáciám. Nakoľko dostupnosť nášho mesta je oproti uvedeným mestám neporovnateľne výhodnejšia, neuvažujeme so zriadením pravidelnej premávky takéhoto vlaku.
Mesto Spišská Nová Ves na rozdiel od spomínaných miest vynakladá nemalé finančné prostriedky na zabezpečenie mestskej hromadnej dopravy. Taktiež prispieva na zabezpečenie dopravného spojenia medzi mestom a strediskami cestovného ruchu v destinácii Slovenský raj. Uvažovali sme o príležitostnom zavedení historického vlaku na trase SNV – Levoča pri príležitosti konania Dní mesta. Náklady na prevádzku takéhoto vlaku sú odhadované vo výške 5 000 €/deň. Keďže ide o vysokú sumu, nie je možné financovať to len z rozpočtu nášho mesta, je na to potrebná aj podpora mesta Levoča.
PhDr. Ján Volný, PhD., primátor mesta

ladislav, 22. 6. 2017:

16.5. som dal otázku:z verejne dostupných zdrojov som sa dočítal, že v meste Prešov robili tiež rekonštrukciu verejného osvetlenia, ktoré sa týkalo 1700 svietidiel, výmeny 4 rozvádzačov a opravy 19 rozvádzačov, cely projekt stal 789 tis euro, z čoho 730-tis. eur zaplatila Európska únia. Vedel by nám niekto kompetentný vysvetliť rozdiel medzi ich a našimi podmienkami, keďže u nás to je cca 7,5 mil. eur?

Odpoveď:

V dobe, keď sa zvažovalo riešenie modernizácie, bola na rekonštrukciu verejného osvetlenia dotácia v maximálnej výške 250 tis. € a zahŕňala len výmenu svietidiel a káblových vedení. Vzhľadom na komplexnejšie požiadavky mesta a po analýze najvhodnejšieho riešenia financovania modernizácie verejného osvetlenia bola zvolená forma koncesie. V rámci koncesie sa nejedná len o výmenu starých svietidiel za nové. Koncesia zahŕňa okrem samotnej rekonštrukcie a modernizácie sústavy verejného osvetlenia aj servis a údržba sústavy po dobu 10 rokov a spotrebu elektrickej energie.

Ing. Juraj Sad, PhD., vedúci oddelenia komunálneho servisu MsÚ

zuzana, 22. 6. 2017:

Dobrý deň, pri našej túre do Slovenského raja sa nedalo nevšimnúť si osadu, ktorá je pri Maši. Jej obyvatelia už dlhé roky neustále vo vodách Hornádu peru koberce a znečisťujúci tento tok. Riekou plávajú fľaše od saponátov, malinoviek, polystyrén na ktorom sa plavia deti ktoré sa tam kúpu, našli sme aj chladničku a kreslo... Chcem sa preto opýtať aké konkrétne kroky mesto robí voči týmto neporiadnikom a ako to chce riešiť do budúcna, v dnešnej dobe, kde sa kladie veľký dôraz na chránenie prírody. Neviem si predstaviť akú pokutu by dostal biely občan-nerom, ktorý by sa rozhodol prať koberec napríklad pri veľkom fľudri...?

Odpoveď:

Dobý deň. Vami popisovaný problém nepatrí do kompetencie mesta Spišská Nová Ves, pretože osada sa nachádza v katastri obce Smižany. Tá má vlastnú obecnú políciu, ktorá by mala popísané znečisťovanie riešiť.
Mesto Spišská Nová Ves

Slávka, 20. 6. 2017:

Dobrý deň,
som rada že aj my Slováci sme na úrovni iných Európskych krajín, ktorí si dajú záležať na každej maličkosti pre svoje mesto a štát! Som rodená Spišiačka a som na to hrdá! Som rada že sa v našom meste rozrastajú novinky. Ľudia si dávajú viac záležať..
Nedávno som na FB objavila stránku Útulku a veľmi som sa tomu potešila. Klobúk dole pred tým kto na to prišiel! Bol to ten najlepší nápad ako sa môžu zvieratká adoptovať. Už len kôli tomu že dnešná mládež je spojená s internetom. Tým rýchlejšie si zvieratká nájdu nové domovy. Mňa by zaujímalo či je možné darovať pre zvieratká nejaké konzervy alebo granulky a hlavne u koho sa treba hlásiť! Veľmi pekne ďakujem že mesto prekvitá dobrými nápadmi!
Ďakujem
S pozdravom Slávka

Odpoveď:

Marta, 18. 6. 2017:

Dobrý deň. Chcem sa opýtať,prečo sú na tráve popri novom cyklochodníku od Fľudru ku Tescu tie balvany. Slúži to k niečomu? Lebo ak to bolo myslené ako okrasa, je to hrozné.

Odpoveď:

Je to myslené ako okrasa. Kombinácia výsadby a prírodného kameňa je dnes bežná. Je to vec názoru, ktorý rešpektujeme. Ide však o súčasť projektu a architektonického návrhu. V súčasnosti sa nám to javí ako oživenie predmetnej lokality.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Erika, 11. 6. 2017:

Musím to sem verejne napísať, pretože viem, ako prebieha činnosť v útulkoch v iných štátoch a som nesmierne nadšená z Facebookovej stranky Mestský útulok Spišská Nova Ves. Som hrdá,že sa to v našom meste pohlo a útulok začína byť na úrovni.. Vedie ho ozaj tá správna žena, ako som sa dopočula. Touto cestou by som sa chcela opýtať, či táto žena je zamestnancom útulku?Adopcia psíkov sa niekde posúva, pretože aktivita zamestnancov je vynikajúca! Vidno,že psíky nejdu hoc-kde a že im na ich osude po ich zachranení záleží.. Sú to ozaj pracovníci s veľkým srdiečkom. To ako je pekne vystihnuté a opísané zvieratko o všetkom dianí sme informovaní tým pádom je väčšia šanca na adopcie a to je skvelá práca a prezentácia nášho mesta Spišská Nová Ves ! Obdivujem osobu ktorá toto dokázala.Nežijem síce na Slovensku, ale som Spišiačka hrdá na náš útulok v meste.

Odpoveď:

Erika, 11. 6. 2017:

Musím to sem verejne napísať, pretože viem, ako prebieha činnosť v útulkoch v iných štátoch a som nesmierne nadšená z Facebookovej stranky Mestský útulok Spišská Nova Ves. Som hrdá, že sa to v našom meste pohlo a útulok začína byť na úrovni. Stránku spravuje tá správna žena, ako som sa dopočula. Adopcia psíkov sa niekde posúva. Vidno, že psíky nejdú hoc-kde a že im na ich osude po ich zachránení záleží. To, ako je pekne vystihnuté a opísané zvieratko a o všetkom dianí sme informovaní, tým pádom je väčšia šanca na adopcie, a to je skvelá práca a prezentácia nášho mesta Spišská Nová Ves! Obdivujem osobu, ktorá toto dokázala. Nežijem síce na Slovensku, ale som Spišiačka hrdá na náš útulok v meste.

Odpoveď:

Peter, 7. 6. 2017:

Dobry den, chcel by som sa opytat, kedy kde sa bude nachadzat slubovane druhe workoutove ihrisko a pripadne ako sa o tej lokalite rozhodne. Vopred dakujem za odpoved.

Odpoveď:

O lokalite zatiaľ nebolo rozhodnuté. prosím o trpezlivosť.
Mesto Spišská Nová Ves

 

 

Peter, 25. 5. 2017:

Dobrý deň,
V súvislosti s odpoveďou pána Ing. Susu k príspevku z 19.5.2017, by som sa chcel opýtať, do akej miery sa planuje pri nových asfaltových plochách (ale aj pri rekonštruovaných) využívať odvod dažďovej vody do vsiakavacích jám tvorených malou trávnatou plochou, ktorá je pod úrovňou asfaltovej plochy a je vyformovaná ako jama / priekopa. Toto riešenie som odpozeral v Rakúsku, kde sú tieto vsiakavacie jamy sučasťou každého veľkoplošného parkoviska (zvyčajne pri obchodných domoch). Ide o jednoduché riešenie, kde je asfalt sklopený tak, aby odvádzal vodu cez prerušený obrubník na trávnik, ktorý je uložený nižšie ako asfalt a je vytvarovaný do tvaru jamy, resp. priekopy. Pomáha to zadržiavať vodu v krajine, ochladzuje to ovzdušie v meste a tiež je takto zabránené nárazovému pribudaniu vody vo vodných tokoch.

Ďakujem

Odpoveď:

Ako uvádzate je to riešené pri parkoviskách. V rámci rekonštrukcie ciest s touto možnosťou neuvažujeme, ale tento systém zachytávania vody v území, kde sa neodvádza do kanalizácie využívame v rámci mesta cca 2 roky pri výstavbe nových parkovísk, napr. Agátová ul., Stolárska ul., Strojnícka ul. Jedná sa o vybudovanie tzv. vsakovacích košov pod úrovňou terénu. Ďalšou z možností je realizácia "dažďových záhrad", ktoré plnia okrem iného aj estetické hľadisko.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Olga, 24. 5. 2017:

Dobrý deň, prosím o vysvetlenie prečo trávnaté plochy na sídlisku Za Hornádom v SNV nie sú este stále pokosené. V iných častiach mesta sú tieto plochy už upravené... ďakujem

Odpoveď:

V mesiaci máj sme začali s prvou z troch plánovaných kosieb verejných plôch. Pokosenie viac ako 750 000 m2 nie je možné zvládnuť za pár dní. Je preto logické, že niektoré lokality sú už pokosené, niektoré ešte kosenie čaká. Ku všetkým plochám sa postupne prepracujeme a budú pokosené.

Ing. Juraj Sad, vedúci odd. komunálneho servisu MsÚ

L., 19. 5. 2017:

Dobrý deň, v súvislosti s výmenou asfaltových povrchov na niektorých uliciach v našom meste by som rád poprosil kompetentných, aby bolo aj zabezpečené vhodné odvedenie dažďových vôd z ciest, niektoré kanály sú osadené nad úrovňou cesty a zrážková voda ich obteká a stojí na ulici. Ďakujem.

Odpoveď:

V rámci výmeny asf. kobercov je plánovaná aj úprava dažďových vpustí.
Ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ

Viktor, 2. 5. 2017:

Dobrý deň,
Chcel by som sa opýtať prečo na kultúrnych podujatiach organizovaných v našom meste musí handicaovaná osoba platiť za lístok plnú sumu, pričom sedí na vlastnom vozíku? Opakovane som bol na podujatiach v iných mestách a vstup som mal zadarmo alebo za polovičnú sumu. Chcel by som sa teda preto opýtať prečo je tomu tak? Vopred ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Každý divák platí vstupné za kultúrny program, nie za stoličku, na ktorej sedí. Miesto, ktoré patrí handicapovanému divákovi sa nepredáva - ostáva volné.

Ing. Emil labaj, riaditeľ MKC

Mária, 1. 5. 2017:

Na ulici Šarišská 2121/4 je kanál v havarijnom stave, hrozí nebezpečenstvo úrazu i poškodenia vozidiel. Závadu je nutné odstrániť čo najskôr. Za porozumenie ďakujem.

Odpoveď:

Ďakujeme za podnet, kanál bol opravený.

Mesto Spišská Nová Ves

Anonym, 29. 4. 2017:

Štvrtým cieľom v rozvojovom pláne mesta na roky 2011-2020 je zlepšenie životného prostredia. Vedľa supermarketu Coop Jednota Tempo sa nachádza na mestských pozemkoch 7 bilboardov. Tie znehodnocujú verejný priestor a ich ekonomický prínos je pre mesto mizivý. Hospodárime s plusovými výsledkami, prečo bilboardy z mestských pozemkov neodstránime? Na príjmoch z reklamy skutočne nie sme odkázaní.

Odpoveď:

Ako každý iný, aj Vy máte právo na svoj názor, rešpektujeme toto právo, ale rešpektujeme právo aj iných subjektov. V poznaní danej problematiky Váš názor nepovažujeme za taký, ktorý by sme mali generalizovať.
Mesto Spišská Nová Ves

Matúš, 29. 4. 2017:

Dobrý deň,
Začína cirkusová sezóna. S tým súvisí nelegálne vylepovanie reklamných pútačov. V týchto dňoch kolorit mesta obohacujú papundekle cirkusu Aleš. Chcem sa opýtať ako mesto chce postupovať pri prevencii ich vylepovania? Na cirkusy zjavne blokové pokuty neplatia. Nedodržujú ani nariadenia na odstránenie pútačov. Žiada si to radikálnejšie riešenia. Nenechávajme si skákať po hlave trýzniteľmi zvierat!
Ďakujem za odpoveď.

Odpoveď:

Mestská polícia zaregistrovala vylepovanie plagátov cirkusu a nakoľko na túto činnosť cirkus nemal vydané povolenie aj uložila blokovú pokutu za vylepovanie. Ďalšie umiestňovanie plagátov bolo pozastavené (preto ich napr. nemáme v centre mesta) a zodpovednej osobe cirkusu bolo nariadené odstránenie už vyvesených plagátov. 
Andrej Boroň, zástupca náčelníka MsP SNV 

Peter, 28. 4. 2017:

Dobrý deň!
Píšem v mene nespokojných majiteľov garáži na sídlisku Západ 1 pri nákupnom stredisku Lidl.
Bolo sľúbené že cestu pri garážach nám dajú do pôvodného stavu. To čo nám tam dnes urobili je neuveriteľné. Rozhrnuli rôzne zvyšky zeminy a to takým spôsobom, že jamy ostali a pribudlo blato.
Takže pre autá si asi budeme chodiť v čižmách. Môžte upozorniť firmu, ktorá to má na svedomí? Prosíme o nápravu. Ďakujeme!
Ambrózy.

Odpoveď:

Predmetnú spoločnosť budeme kontaktovať.  V priebehu tohto mesiaca bude zvolané stretnutie za účelom kontroly odstránenia nedostatkov zistených pri kolaudačnom konaní objektu Lidl - je tam zahrnutá aj úprav príjazdovej komunikácie ku garážam. 

Ing. Gabriela Ľorková, referát stavebného poriadku, ddelenie územného plánovania MsÚ

Julia, 28. 4. 2017:

Zdravím Vás, SNV, akurát čítam Vaše Ičko a tak viem čo je nové a čo sa deje u Vás. Spišská je aj moje mesto a najkrajšie na svete. Želám veľa úspechov, máte super pána primátora a zlatých Novovešťanov.
JCL Orlandida USA

Odpoveď:

majo, 25. 4. 2017:

dobry den chcem sa informovat ako je to vlastne s vybudovanim cesty a osvetlenia na ibv červeny jarok,kto je tu cestu povinny a kedy vybudovat?kedze obratil som sa uz aj na mesto SNV a to ma usmernilo ze sa mam informovat u predajcu pozemkov a investora IBV Ten mi nasledne odpovedal že, v lokalite Červený jarok je vlastníkom pozemku pod plánovanými cestami mesto Spišská Nová Ves, ktoré je taktiež investorom výstavby inžinierskych sieti, a mam sa na termíny výstavby informovat na príslušnom odbore MÚ v Spišskej Novej Vsi . Takže moja otazka je kde je vlastne problem s tou cestou?? kedze sa odkazujete jeden na druhého?Ziadam o konkretne a kompetentne vyjadrenie mesta SNV k tomuto problemu že či ?a kedy? zrealizuje mesto cestu a osvetlenie k domom obyvatelom Sp.Novej Vsi žijúcich v lokalite červeny jarok(aj buducim) dakujem

Odpoveď:

O tejto téme už bolo písané mnohokrát. Predmetná lokalita bola riešená v rámci rozvoja individuálnej bytovej výstavby vlastníkom pozemkov a súkromnou spoločnosťou, ktorá mala za úlohu zabezpečiť výstavbu inžinierskych sietí.  Siete mali byť budované z príspevkov nových vlastníkov pozemkov, čiže pri kúpe pozemku časť financií bola poukázaná majiteľovi pozemku a časť na združený účet, ktorý bol kvôli transparentnosti zriadený mestom SNV. Jednalo sa približne o pomer 3/5 za pozemok a 2/5 za siete. Mesto v záujme pomoci pre začatie tejto "súkromnej aktivity" zabezpečilo v spolupráci so súkromnou spoločnosťou výstavbu pripojovacieho potrubia vody v réžii PVS a.s., rozvody plynu v réžii SPP a. s., výstavbu verejných rozvodov kanalizácie a vody z dotačných prostriedkov a vlastných zdrojov mesta, odkúpenie pozemkov pod budúce komunikácie. Do doby kým fungoval proces združovania finančných prostriedkov pri predaji pozemkov bolo možné budovať rozvody NN, rozvodov verejného osvetlenia, resp. provizórne komunikácie. Vzhľadom k tomu, že za posledné približne 3 roky neboli poukázané prostriedky na výstavbu sietí, neboli žiadne ďalšie investície realizované. Mesto v súčasnosti rieši postúpenie stavebných povolení a aktivít spojených s dostavbou sietí vlastníkovi pozemkov, keďže všetky finančné zdroje z predaja sú poukazované len vlastníkovi pozemkov.

Je len prirodzené, že pri vzniku nových lokalít pre individuálnu bytovú výstavbu sa odkúpením pozemkov noví vlastníci podieľajú finančne na zabezpečení výstavby inžinierskych sietí. Tak ako sa podieľali kupujúci v prvej fáze projektu, tak by sa mali podieľať aj noví vlastníci pozemkov.

Mesto SNV doteraz vynaložilo nemalé investície na pomoc a rozbeh tejto lokality a jej rozvoja. Pri odkupovaní súkromných pozemkov sa mesto nijako nezaväzuje novým vlastníkom na investovanie v danej lokalite. Právny vzťah vzniká medzi predajcom a kupujúcim, teda aj v rámci tohto prevodu pozemkov by mal byť vyjasnený postup rozvoja a investícií v predmetnej lokalite. 
ing. Peter Susa, vedúci odd. výstavby a dopravy MsÚ