Dnes je 19.09.2024, meniny má Konštantín
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

13. 08. 2008 15:39

Jozef Banáš predstaví Spišskej Novej Vsi svoj nový dokumentárny román o udalostiach rokov 1968 - 2008

Od: Lucia Kormošová


V rámci spomienky na 40. výročie okupácie Československa vojskami vtedajšej Varšavskej zmluvy zavíta 21. augusta 2008 do Spišskej Novej Vsi niekdajší diplomat, poslanec NR SR, viceprezident Parlamentného zhromaždenia NATO a spisovateľ Jozef Banáš.

Po mimoriadnom úspechu jeho knihy „Idioti v politike“, ktorá sa od jej uvedenia na trh v septembri 2007 zaradila medzi bestsellery, napísal Jozef Banáš dokumentárny román „Zóna nadšenia“. Román prináša na pozadí dramatického príbehu priateľstva a lásky najvýznamnejšie udalosti v období rokov 1968 - 2008. Jeho slávnostné uvedenie sa uskutoční v predvečer výročia okupácie, dňa 20. 8. 2008 v Bratislave.

Spišská Nová Ves má ako druhé mesto na Slovensku česť privítať autora hneď na druhý deň po oficiálnom uvedení románu. Stane sa tak vo štvrtok 21. augusta o 18.00 hod. v koncertnej sále Reduty. S Jozefom Banášom zavítajú do Spišskej Novej Vsi aj jeho dvaja hostia z Nemecka - Thomas Angermann, popri autorovi druhá hlavná postava, podľa ktorej bol román napísaný, a Peter Hartmann - historik a bibliotekár z Berlína, hlavný poradca autora pri písaní románu.

Po literárno-umeleckom pásme bude Jozef Banáš odpovedať aj na otázky z domácej a medzinárodnej politiky. Nasledovať bude autogramiáda a predaj kníh „Idioti v politike“ a „Zóna nadšenia.“

Okrem toho v rámci spomienkového zhromaždenia k 40. výročiu 21. augusta 1968 budú v Spišskej Novej Vsi sprístupnené doteraz ešte nezverejnené originálne podpisové listiny protestnej rezolúcie občanov Spišskej Novej Vsi proti okupácii, ktoré obsahujú viac ako 5 000 podpisov. Pripravená je i výstava mimoriadnych vydaní periodickej tlače v cenzúrovanej aj necenzúrovanej podobe z augusta a septembra 1968.

Na druhý deň sa Jozef Banáš vyberie spolu s Thomasom Angermannom po prvý krát od augusta 1968 do Vyšných Hágov, kde sa pred 40 rokmi začal odvíjať ich spoločný príbeh, ktorý sa stal ústredným motívom románu „Zóna nadšenia“.

POZVÁNKA NA PODUJATIE >>

 

SNV, 13. augusta 2008

-------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Prvý slovenský dokumentárny román z rokov 1968 - 2008

ZÓNA NADŠENIA

(Dramatický príbeh priateľstva a lásky)

„Hľadela som v Mníchove na obrazovku počítača, na ktorej som mala stovky mien Thomas Angermann. Povedala som si, že skôr, ako to vzdám, zavolám aspoň jednému z nich. Vytočila som číslo prvého. A to bol on!“           
Mária Banášová ml. spomína, ako našla po tridsiatich siedmich rokoch kamaráta svojho otca. Tak začal tento príbeh...

Príbeh

Hlavný hrdina, dvadsaťročný študent Jozef sa v júli 1968 zaľúbi v Kyjeve do Ukrajinky Alexandry, v auguste 1968 sa vo Vysokých Tatrách zoznámi s nemeckým študentom Thomasom, ktorý sa vracia do Nemecka v noci z 20. na 21. augusta. Tej istej noci prichádza do Československa cez východnú hranicu Alexandra ako príslušníčka sovietskej okupačnej armády. Z lásky k Jozefovi ide dobrovoľne pomôcť Čechom a Slovákom v boji s údajnou kontrarevolúciou. Okupácia priateľstvo a lásku mladých ľudí preruší, no spôsob, ako život nasledujúcich 37 rokov preplietal ich osudy, vyráža dych.

Niekdajší diplomat a politik Jozef Banáš nezvyčajne otvorene odhaľuje svet medzinárodnej politiky, diplomacie a tajných služieb. Na pozadí dramatického príbehu sa čitateľ oboznámi s najvýznamnejšími udalosťami nedávnej minulosti v Nemecku, Česku, Rusku, Ukrajine a na Slovensku.

O autorovi

Jozef Banáš (59), vyštudoval Vysokú školu ekonomickú, bol novinárom, obchodníkom, topmanažérom, diplomatom a politikom. Napísal štyri televízne scenáre, tri divadelné komédie, tri knihy, desiatky komentárov, glos a fejtónov. Film „Začiatok sezóny“ podľa jeho scenára získal druhú cenu na filmovom festivale v Santa Remo v Portugalsku, komédia „No comment“ žiarila v hviezdnom zložení Filip, Radič, Noga, Piško, Skrúcaný v divadle West a satira „Idioti v politike“ sa stala bestsellerom.

Je manželom sochárky Márie, otcom dcér Márie a Adely, známej moderátorky. V súčasnosti sa venuje len písaniu.

Povedali o knihe

Pavol Paška, predseda NR SR: „Brilantný pokus o rekonštrukciu jednej historickej éry. Netradičná kombinácia reálnej politiky a dramatických osudov jeho hrdinov, robí z tohto románu jedinečné dielo.“

Thomas Angermann, Berlín, mediátor: „Tento román budú čítať ľudia aj v Nemecku, Česku, Rusku, Ukrajine a v iných krajinách. Je to príbeh Európy, ktorý nás spája.“

Anton Baláž, spisovateľ: Sugestívny a čitateľsky atraktívny obraz nášho nedávneho života. V súčasnej slovenskej literatúre práve takéto dielo chýbalo.“

Matej „Sajfa“ Cifra, moderátor: „Keby Banáš tento román publikoval o desať rokov skôr, s nadšením by som ho čítal ako povinnú stredoškolskú literatúru.“

Martin Čukan, politik, politológ: Táto kniha otrasie každým. Doposiaľ som nečítal svedectvo doby napísané tak napínavo a zároveň nonšalantne.“

Ľubomír Feldek, spisovateľ: „Som presvedčený, že Banáš sa do diplomacie ešte vráti, ale na druhej strane sa teším, že ju na čas opustil a po „Idiotoch v politike“ napísal „Zónu nadšenia.““

Ivan Laluha, politik, historik: „Na naše pomery podáva autor nezvyčajne úprimne obraz doby nie tak dávno minulej.“

Jozef Mikloško, politik, spisovateľ: „Hoci sa autor dal na tenký ľad a niekedy sype soľ do nezacelených rán, viem, že kniha poletí svetom.“

Juraj Soviar, novinár a textár: „Tento román postaví na nohy mnohých a nie všetci budú autorovi po jeho prečítaní tlieskať.“

Odpovedá román aj na tieto otázky?

  • Kandidoval na prezidenta Slovenskej republiky agent sovietskej vojenskej rozviedky?
  • Prečo sa tešil prezident USA Lyndon Johnson správe, že armády Varšavskej zmluvy vstúpili v roku 1968 do Československa?
  • Organizovala demonštrácie v Západnom Berlíne východonemecká tajná služba Stasi?
  • Spolupracoval hlavný hrdina Baláž s Štb?
  • Bol to dôstojník Stasi, ktorý začal rúcať berlínsky múr?
  • Dohodli Gorbačov a Krenz pád berlínskeho múra bez politického súhlasu?
  • Ako sa správali v Moskve v auguste 1968 Dubček, Husák a Biľak?
  • Prečo nemohol ísť Chruščov v Kolodne na latrínu?
  • Prečo boli vedrá v sovietskych kolchozoch deravé?
  • Ako sa stala populárna slovenská herečka veľvyslankyňou v Rakúsku?
  • Bol vysoký funkcionár Ústavu pamäti národa agentom KGB?
  • Za koľko sa dal v Sovietskom zväze kúpiť Leninov rad?
  • Prečo vybuchol Černobyľ?
  • Kam mizli vo východnom Berlíne cibuľové hlavičky?
  • Čím si utierali zadky na Starej Turej, keď nebol toaletný papier?
  • Organizovala udalosti 17. novembra 1989 Charta 77, Štb, alebo Socialistický zväz mládeže?
  • Koľko vodky stihol vypiť Jeľcin, kým rozprášil pučistov?
  • Čo robili dnešní oneskorení antikomunisti za komunizmu?

Technické údaje

Po bestselleri „Idioti v politike“ (september - december 2007 v Top ten v sieti Panta Rhei, Pemic, Martinus; júl 2008 v Top ten v sieti Pemic a Martinus) je to druhá kniha Jozefa Banáša vo vydavateľstve Kelion.
Prezentácia knihy dňa 20. 8. 2008, distribúcia v auguste v sieti Panta Rhei, od 1. 9. vo všetkých kníhkupectvách.
Román vychádza v predvečer 40. výročia invázie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa.
Autor pracoval na románe od apríla 2006.
Počet strán: 399, cena 299,- Sk. Väzba polotvrdá

Ukážky z knihy

O chvíľu sa dvere v Dubčekovej kancelárii rozleteli opäť. Vošli vyšší dôstojníci KGB. Nižší plukovník si napochytro odškrtal zoznam prítomných vysokých činiteľov KSČ. „Beriem vás pod svoju ochranu,“ povedal. Chránení boli ozaj dobre. Každý z nich mal na zátylku odistený samopal.

Prezident Spojených štátov Lyndon B. Johnson spokojne nalial po odchode sovietskeho veľvyslanca Dobrynina, ktorý mu prišiel oznámiť, že vojská Varšavskej zmluvy práve vstúpili do Československa, obom spolupracovníkom whisky. „Od zajtrajšieho dňa vymení sovietska invázia v Československu našu akciu vo Vietname na titulných stránkach svetových médií. Na zdravie, páni!“

O tom, že sa 17. novembra 1989 zišlo na nádvorí Patologického ústavu lekárskej fakulty na Albertově asi desať tisíc študentov, sa prezident republiky Gustáv Husák dozvedel z vysielania Slobodnej Európy. ‚Ešte dobre, že sme to prestali rušiť, inak by som nevedel, čo sa v krajine, kde som prezidentom, deje...’ pomyslel si a sarkasticky sa usmial.

„Povedzte tomu chudákovi,“ stratil nervy Baláž, „že to bola jeho posledná šanca. Povedzte mu, že som prestal špásovať!“
„To má  byť hrozba, pán poslanec?“
Baláž treskol dvermi a odišiel. Ôsmeho októbra priniesli všetky noviny na titulných stranách správu, že na východnom Slovensku počas služobnej cesty havaroval podpredseda Správnej rady Ústavu pamäti národa Pavol Horváth. Bol na mieste mŕtvy.

Vybral sa späť k domu. Cestou premýšľal, či by jej u nových mocných nemohlo uškodiť, že podpísala Antichartu a bola nomenklatúrnym kádrom predsedníctva ÚV KSS. Veril však v ich toleranciu a pochopenie. Pozbieral všetku svoju guráž a navrhol ministrovi zahraničných vecí Jiřímu Dienstbierovi za veľvyslankyňu do Rakúska herečku Hanu Kunovú.

„Vy sa s pánom šéfredaktorom poznáte?“ prekvapene sa spýtal Lagovič. Baláž bol pre neho na rozdiel od šéfredaktora prototypom bezcharakterného človeka.
„Samozrejme, že poznám. Viac ako tridsať rokov...“
„A odkiaľ sa poznáte, ak sa smiem spýtať?“
„Boli sme spolu na vojne. Vo Vojenskej politickej akadémii Klementa Gottwalda,“ usmieval sa Baláž a pozoroval mladého novinárskeho bojovníka za pravdu. „To ste netušili, že pán šéfredaktor bol na vojne v Gottwaldovej akadémii...“ Lagovič šokovaný na neho hľadel. „A to, že pán zástupca vášho šéfredaktora bol funkcionárom komunistickej strany a Antichartu podpísal pre istotu dvakrát, viete?“ Lagovič mlčal. „Pekne oboch odo mňa pozdravte.“


„Ak nemáte čas hovoriť s mladými o minulosti či súčasnosti, dajte im čítať túto knihu.“ Oľga Feldeková


Vydavateľstvo Kelion, Bratislava, Júl 2008

 

Viac informácii o knihe získate aj na: