Detail správy
Múzeum Spiša otvorilo výstavy o dejinách mesta
Od: Ing. Lucia KormošováMúzeum Spiša vo svojich priestoroch v decembri sprístupnilo pri príležitosti 740. výročia prvej písomnej zmienky o meste verejnosti tri zaujímavé výstavy venované dejinám Spišskej Novej Vsi.
Múzeum po prvý krát vo svojej 57-ročnej existencii sprístupnilo širokej verejnosti stálu výstavu zameranú na bohaté dejinné udalosti nášho mesta pod názvom „Spišská Nová Ves v horizonte času a z každodenného života“.
Vo výstavných priestoroch múzea tiež pribudla do 30. 4. 2009 výstava pod názvom „Genius Loci mesta 21. storočia“. Pojem „genius loci“ znamená duch miesta a každý, kto túto výstavu navštívi, sa ako šmahom čarovného prútika naozaj prenesie do obdobia rokov 1850 až 1950, ku ktorému sa výstava tematicky viaže. Stovky exponátov z Múzea Spiša, Múzea v Kežmarku a Múzea obchodu v Bratislave skutočne vystihujú ducha tejto doby. Nájdete na nej možno svoje predmety, ktoré ste darovali alebo predali do zbierkového fondu múzea, na fotografiách možno spoznáte svojich predkov a príbuzných, zaspomínate si pri množstve dobových predmetov. Môžete tiež skúsiť poskladať puzzle zobrazujúce naše námestie alebo si vyberte niektorú z budov v meste a nechajte ju zhotoviť a nainštalovať na veľkú 3D plastickú mapu.
Vernisáž tejto jedinečnej výstavy bola 4. decembra o to slávnostnejšia, že autorka výstavy Dana Rosová, vedúca spoločensko-vedného odd. Múzea Spiša (na fotke v strede), si prevzala Cenu primátora mesta za dlhoročnú prácu v oblasti odkrývania a propagácie histórie mesta.
Na príprave výstavy odborne spolupracovali aj historička PhDr. Ružena Kormošová a riaditeľka pobočky Štátneho archívu v SNV Mgr. Nina Palková. Výtvarne ju dotvárala Mgr. Tatiana Stašíková z GUS, pomocnú ruku poskytla aj vedúca Komisie pre rozvoj kultúry pri MsZ Mgr. Jolana Prochotská.
Do tretice bola otvorená aj „Trinásta komnata“ - reinštalovaná časť stálej Expozície prírody a histórie regiónu venovaná histórii baníctva, ktorú zostavila Ing. Zuzana Krempaská, vedúca prírodovedného odd. Múzea Spiša (na fotke prvá zľava). Prostredníctvom trojrozmerných zbierkových predmetov (meracích prístrojov, pracovných nástrojov, banských svietidiel, dreveného modelu banského gápľa...), ale i jedinečných historických banských máp, listín a dokumentov, prezentuje najvýznamnejšie ložiská medenorudného a železorudného baníctva na Spiši. Expozícia je doplnená o vzorky železnej, medenej striebornej rudy, ale prezentuje aj produkty z nich vyrobené. Určite zaujmú medené mince razené v Smolníku v 18. - 19. storočí, ale i ďalšie predmety dokumentujúce toto jedinečné odvetvie.
Všetky 3 výstavy finančne podporilo Ministerstvo kultúry SR.
V decembri tiež svoje 25. výročie otvorenia oslávila sviatočným programom Expozícia klávesových hudobných nástrojov v letohrádku Dardanely v Markušovciach, ktorá patrí pod naše múzeum.
SNV, 5. decembra 2008