Detail správy
Zástupcovia KSK prezentovali PHSR okresu Spišská Nová Ves
Od: Lucia KormošováPlán hospodárskeho a sociálneho rozvoja Košického samosprávneho kraja na programovacie obdobie 2007 - 2013, resp. jeho strategickú časť prišli 5. marca 2008 predstaviť okresu Spišská Nová Ves zástupcovia vyššieho územného celku.
Pracovné stretnutie vyplynulo z uznesenia Zastupiteľstva KSK, ktoré uložilo prerokovať 2. časť spomínaného strategického dokumentu, od ktorého sa budú odvíjať i rozvojové aktivity mesta Spišská Nová Ves, aj na úrovni jednotlivých okresov patriacich pod KSK. Prezentácie PHSR sa ujal zástupca riaditeľky Úradu KSK p. Ing. Imrich Fülöp a referentky z tamojších odborov územného plánovania a region. rozvoja.
Tridsiatke prítomných zástupcov Spišskej Novej Vsi, inštitúcií, okolitých miest a obcí postupne vo veľkej zasadačke MsÚ predstavili strategickú, t. j. problémovú a návrhovú časť PHSR po jednotlivých oblastiach - doprava, životné prostredie, sociálna oblasť, zdravotníctvo, cestovný ruch a poľnohospodárstvo. Výsledkom boli konštatovania, že v okrese SNV je potrebné riešiť napr. tieto nedostatky:
- nevyhovujúci až havarijný stav niektorých ciest II. a III. triedy,
- chýbajúce cesty vyššej kvality/úrovne,
- potrebnú rekonštrukciu miestnych komunikácií,
- vysokú nehodovosť na cestách,
- zhoršujúci sa problém v zásobovaní pitnou vodou,
- vysoké množstvo produkovaného odpadu,
- nízku úroveň separovaného zberu odpadu,
- absentujúce sociálne služby pre seniorov,
- potrebnú modernizáciu zdravotníckych zariadení,
- pokles počtu zahraničných turistov,
- nepriaznivý demografický vývoj,
- v rámci vzdelávania nedostatok technických profesií,
- nedostatočné využívanie potenciálu zdrojov obnoviteľných foriem energie,
- atď.
PHSR súčasne vymedzuje prehľad hlavných faktorov rozvoja a kľúčových aktivít na zlepšenie situácie v tej - ktorej oblasti. Celý 335-stranový materiál si môžete pozrieť na www.kosice.regionet.sk v sekcii Činnosti KSK - Regionálny rozvoj.
Ďalej bol prezentovaný projekt „Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013“. V prípade jeho úspešnosti by na kultúrne aktivity malo ísť okolo 1 mld. korún. Veľkým plusom projektu podľa KSK je, že na ňom budú môcť participovať aj subjekty zo širšieho regiónu, nie iba mesto Košice, ktoré dokážu svojimi nápadmi podporiť kultúrne zázemie a infraštruktúru regiónu a prilákať doň čo najviac turistov.
Súčasťou stretnutia bolo predkladanie projektov, nápadov a pripomienkovanie PHSR zo strany dotknutých miest a obcí spišskonovoveského okresu s cieľom čo najviac vylepšiť spomínaný plán. Hovorilo sa napr. o skládke nebezpečného odpadu v Krompachoch, odkalisku pri Slovinkách, o aktivitách ťažobných spoločností, či diaľničných privádzačoch.
Spoločným úsilím pri tvorbe tohto dokumentu je podľa slov Ing. Fülöpa nájsť vhodné riešenia pre zmiernenie existujúcich regionálnych rozdielov v rámci Košického kraja, ako aj vo vzťahu k ostatným krajom na Slovensku. PHSR je otvorený dokument, ktorý sa bude každoročne prehodnocovať.
SNV, 7. marca 2008