Detail správy
V Spišskej Novej Vsi končí úspešný projekt SOVA
Od: Ing. Ľubomír Pastiran, Oddelenie sociálnych vecí/Spišská Nová Ves, 30. 3. 2010/ - V Spišskej Novej Vsi úspešne prebieha projekt terénnej sociálnej práce, v rámci ktorého terénni sociálni pracovníci a ich asistenti poskytujú pomoc marginalizovaným skupinám obyvateľstva. Projekt sa blíži po dvoch rokoch k svojmu záveru.
V apríli 2008 spustili v metropole stredného Spiša projekt zameraný na terénnu sociálnu prácu. Nesie názov „SOVA Prevencia sociálnej vylúčenosti aktívne“ a realizuje ho Mesto Spišská Nová Ves vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia. Na jeho realizáciu mesto získalo nenávratný finančný príspevok vo výške 112 198,76 € (3 380 100 Sk).
Terénna sociálna práca vykonávaná v rámci projektu je zameraná na tieto cieľové skupiny:
- obyvatelia segregovaných a separovaných rómskych komunít v meste (Vilčurňa, Hájik, Podskala),
- obyvatelia v nepriaznivej sociálnej situácii, plnoleté fyzické osoby, rodiny a ich rodinní príslušníci, komunity ohrozené sociálnym vylúčením, vylúčené alebo marginalizované skupiny obyvateľstva,
- obyvatelia s ťažkým zdravotným postihnutím, občania s nepriaznivým zdravotným stavom a seniori ohrození sociálnym vylúčením.
V cieľových skupinách terénni sociálni pracovníci a asistenti terénnych sociálnych pracovníkov vykonávajú rôzne aktivity s cieľom:
- u klientov pochádzajúcich zo skupín obyvateľstva ohrozených sociálnym vylúčením zvýšiť záujem zamestnať sa;
- zlepšiť a získať zručnosti, ktoré sú predpokladom skvalitňovania bývania;
- zlepšiť dostupnosť vzdelávania deťom školského veku, najmä skupine od 6 do 15 rokov;
- zvýšiť zodpovednosť za starostlivosť o vlastné zdravie, ako aj zdravie členov svojej rodiny;
- znížiť sociálno-patologické javy v ohrozených skupinách;
- zlepšiť dostupnosť kvalitných sociálnych služieb pre skupinu seniorov ohrozených sociálnym vylúčením podľa ich potrieb.
Dvojročným pôsobením v uvedených oblastiach bolo dosiahnuté:
- zlepšená komunikácia a vybudovaná dôvera s klientmi,
- terénni sociálni pracovníci a ich sa stali komunikačným uzlom a sprostredkovateľom medzi obyvateľmi rómskych komunít, ich potrebami a problémami a inštitúciami s právomocami tieto potreby a problémy riešiť,
- významný príspevok sociálneho poradenstva v oblasti zamestnateľnosti (zaradenie do evidencie uchádzačov), predškolskej a školskej výchovy (vyriešené mnohé prípady záškoláctva) detí, prevencie užívania drog už malými deťmi, zlepšená starostlivosť o vlastné zdravie a zdravie členov rodiny (zvýšená zdravotnícka osveta, realizácie očkovania detí, sprostredkovanie komunikácie s lekárom),
- zvýšená zodpovednosť za plnenie záväzkov (vyriešené problémy v nedoplatkoch (bývanie, komunálny odpad),
- posun v osobnostnej kompetencii k samostatnému riešeniu svojich problémov.
Projekt sa v súčasnosti dostáva do svojej finálnej fázy. Oficiálne ho Mesto Spišská Nová Ves po dvoch rokoch ukončí zajtra, t. j. 31. marca 2010.
V Spišskej Novej Vsi, 30. marca 2010