Dnes je 05.10.2024, meniny má Viera
Mesto Spišská Nová Ves
 
   Aktuality > Detail

Detail správy

24. 05. 2010 10:01

Čo robiť v prípade pohrýzenia zvieraťom

Od: Regionálna veterinárna a potravinová správa Sp. Nová Ves

Regionálna veterinárna a potravinová správa Spišská Nová Ves informuje verejnosť o postupe pri vyšetrení zvierat, ktoré poranili človeka, o povinnostiach vlastníkov alebo držiteľov zvierat a o právach poraneného človeka.  

Besnota je vírusová choroba všetkých teplokrvných živočíchov, ktorá postihuje predovšetkým centrálny nervový systém. Patrí medzi zoonózy (choroby prenosné na človeka). Ochranná vakcinácia je jediným známym opatrením, ktoré v prípade poranenia skutočne besným zvieraťom zachráni život poškodenému človeku.

Vlastník alebo držiteľ zvieraťa je povinný podľa §17 ods. 5 zákona č. 39/2007 Z. z. o veterinárnej starostlivosti v znení neskorších predpisov na vlastné náklady pri vnímavých mäsožravých zvieratách starších ako tri mesiace zabezpečiť vakcináciu a každoročnú revakcináciu proti besnote a zabezpečiť bez meškania veterinárne vyšetrenie zvieraťa, ktoré poranilo človeka, ako aj zabezpečiť vyšetrovanie a vakcináciu zvieraťa podľa jeho fyziologických a biologických potrieb.

V zmysle § 4 ods. 4 zákona č. 282/2002 Z. z., ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov je držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie, povinná povedať svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu vlastníka psa osobe, ktorú pes pohrýzol.

Dôvodom vyšetrenia zvieraťa, ktoré poranilo človeka, je možnosť prenosu besnoty. Besnota je nebezpečná choroba, prenosná na všetky teplokrvné stavovce vrátane človeka. Po prepuknutí príznakov má vždy smrteľný priebeh a je neliečiteľná.

Pri poranení človeka zvieraťom môžu nastať tieto situácie:

Vlastník alebo držiteľ a zviera sú známe

a) zviera je vakcinované - vlastník alebo držiteľ zabezpečí na vlastné náklady veterinárne vyšetrenie zvieraťa na 1., 5. a 14. deň od poranenia, počas tejto doby akúkoľvek zmenu zdravotného stavu zvieraťa je jeho držiteľ povinný okamžite hlásiť vyšetrujúcemu súkromnému veterinárnemu lekárovi

b) zviera nie je nevakcinované - vlastník alebo držiteľ zabezpečí na vlastné náklady veterinárne vyšetrenie zvieraťa na 1., 5. a 14. deň od poranenia počas tejto doby akúkoľvek zmenu zdravotného stavu zvieraťa je jeho držiteľ povinný okamžite hlásiť vyšetrujúcemu súkromnému veterinárnemu lekárovi, v prípade negatívneho klinického nálezu, zviera sa zavakcinuje na náklady vlastníka alebo držiteľa

c) Vlastník alebo držiteľ nie je známy, zviera nie je známe – odchytené zviera sa izoluje, zabezpečí sa veterinárne vyšetrenie zvieraťa na 1., 5. a 14. deň od poranenia, v prípade akýchkoľvek podozrivých klinických príznakov a zmenách správania sa zviera usmrtí a bezodkladne zašle na laboratórne vyšetrenie. V prípade, že sa nezistí vlastník alebo držiteľ zvieraťa vyšetrenia sú hradené zo štátneho rozpočtu. Vyšetrujúci veterinárny lekár podľa bodu 9 odsek 1) písm. c) Národného programu eradikácie besnoty v Slovenskej republike vystaví veterinárne osvedčenie o vyšetrení zdravotného stavu zvieraťa, ktoré poranilo človeka alebo zviera.

Na základe cieľavedomej eradikácie besnoty na Slovensku sa v súčasnosti besnota hlavne orálnej vakcinácie líšok nevyskytuje. Posledný výskyt besnoty u zvieraťa bol v našom regióne zaznamenaný v meste Gelnica v roku 2003, no nikdy pohryzenie zvieraťom nemôžme podceňovať.  

                                                          
                                                           MVDr. Monika Kurucová
                                                           Regionálny veterinárny lekár
                                                           MVDr. Ľubomír Dzimko
                                                           Veterinárny inšpektor zdravia zvierat RVPS