Detail správy
Séria odborných seminárov ukončená v Nitre
Od: Útvar rozvoja mesta a cestovného ruchu, MsÚ
www.husk-cbc.eu
Sériu odborných seminárov organizovaných v rámci slovensko-maďarského projektu „Výstavba a zriadenie Multifunkčného energetického a baníckeho centra – Dom bezhraničného priateľstva / Multifunkciós energetikai és bányászati központ létrehozása – Határtalan barátság háza“ zavŕšil v dňoch 7. – 8. júna 2011 posledný, v poradí ôsmy seminár. Zástupcovia Mesta Spišská Nová Ves ako vedúceho partnera projektu a Esztergomi Környezetkultúra Egyesület (Združenie kultúry životného prostredia v Ostrihome) ako cezhraničného partnera navštívili Energetickú agentúru v Nitre, ktorá je praktickým príkladom spolupráce viacerých inštitúcií v oblasti trvalo udržateľnej energetiky.
V rámci spoločného projektu podporeného z Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013 s kódom HUSK/0801/2.1.1/0242 absolvovali partneri projektu od augusta 2010 sériu odborných seminárov v Maďarsku a na Slovensku. Účastníci seminárov sa postupne oboznámili s históriou baníctva na Spiši, s vplyvom baníctva na životné prostredie či možnosťami jeho využitia pre rozvoj cestovného ruchu, kde ako vhodný príklad poslúžili pamiatky Slovenskej banskej cesty a Slovenskej železnej cesty. Ďalšie semináre boli tematicky zamerané na otázky environmentálneho vzdelávania, ekostavebníctva či problematiku klimatických zmien súvisiacu s energetikou. Posledný seminár bol venovaný téme „Obnoviteľné zdroje energie – možnosti vytvárania klastrov spolupráce inštitúcií s cieľom podpory rozvoja využívania obnoviteľných zdrojov energie“. V rámci neho vycestovali Spišskonovovešťania a Ostrihomčania pod Zobor, kde navštívili Energetickú agentúru v Nitre.
„Energetickú agentúru v Nitre v roku 2009 ako združenie založili Mesto Nitra, Mesto Vráble, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Energetické Centrum Bratislava, Energoprojekt Bratislava, a. s., a Nitrianska Teplárenská spoločnosť, a. s. Činnosť agentúry je finančne podporovaná z prostriedkov Európskej únie v rámci programu Intelligent Energy – Europe. Agentúra poskytuje konzultácie a bezplatné energetické poradenstvo pre obyvateľov Nitry, propaguje a publikuje príklady racionálneho využívania zdrojov energie a obnoviteľných zdrojov energie, iniciuje a pripravuje projekty vedúce k znižovaniu energetickej náročnosti, poskytuje podporu pri vzniku energetického manažmentu najmä pri správe budov a podobne,“ priblížil činnosť agentúry účastníkom seminára jej riaditeľ Ing. Ladislav Ondrejička.
Okrem uvedených aktivít agentúra vydáva elektronický časopis Energetický spravodajca, organizuje semináre, školenia a podujatia pre verejnosť. Aktívne spolupracuje so samosprávou v Nitre, ale i obcami v okrese, pri vypracovávaní rôznych analytických a koncepčných dokumentov. „Pre nitriansku samosprávu agentúra vypracovala Akčný plán trvalo udržateľnej energie mesta Nitra do roku 2020. V rámci neho si mesto prostredníctvom viacerých opatrení stanovilo ambiciózny cieľ znížiť množstvo oxidu uhličitého (skleníkového plynu) v ovzduší o 20 % do roku 2020. Nitra sa k tomuto cieľu zaviazala ako jeden zo signatárov tzv. Dohovoru primátorov (Covenant of Mayors), t. j. iniciatívy Európskej komisie zameranej na zmiernenie zmeny klímy prostredníctvom zavádzania inteligentnej miestnej politiky udržateľnej energie,“ informovala Mgr. Jana Kuciaková z agentúry, ktorá samospráve zároveň pomáha aj pri reálnom plnení cieľov zakotvených v akčnom pláne.
Návšteva nitrianskej energetickej agentúry ukončila sériu odborných seminárov, ktoré boli v rámci slovensko-maďarského projektu realizované ako sprievodná aktivita popri výstavbe budovy Multifunkčného energetického a baníckeho centra – Domu bezhraničného priateľstva v Spišskej Novej Vsi. „Budova, ktorá bude dokončená už v najbližších dňoch, vytvorí zázemie (Dom bezhraničného priateľstva) pre ďalšie rozvíjanie slovensko-maďarskej spolupráce naštartovanej v rámci jednotlivých odborných seminárov. Okrem toho tu uplatnenie tiež nájdu inštitúcie pôsobiace v oblasti cestovného ruchu, baníctva, ale taktiež poskytujúce energeticko-poradenské agentúrne činnosti zamerané na energeticky úsporné a efektívne riešenia, ako aj na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Práve tento moment bol pre nás motiváciou, aby sme v rámci posledného odborného seminára navštívili Nitru – partnerské mesto Spišskej Novej Vsi, konkrétne Energetickú agentúru v Nitre, a hľadali tu inšpiráciu pre jedno z budúcich možných využití našej novopostavenej budovy,“ uviedla Ing. Zuzana Záborská, projektová manažérka za vedúceho partnera projektu.
Slovensko-maďarský projekt oficiálne ukončí záverečná konferencia, ktorá sa uskutoční 27. júna 2011 v Spišskej Novej Vsi.
„Obsah tohto článku nereprezentuje oficiálne stanovisko Európskej únie.“