Detail správy
O REX GLORIE VENI CUM PACE, Pocta Konrádovi Gaalovi – miesto prianí
Tento rok si pripomíname 655. výročie založenia prvej gotickej zvonolejárskej dielne na Spiši. Pri tejto príležitosti bude 10. novembra pred Radnicou slávnostne odhalený a požehnaný pamätník Pocta Konrádovi Gaalovi – miesto prianí.
Zvony živých volajú, mŕtvych oplakávajú a blesky lámu.
Konrád Gaal založil v Spišskej Novej Vsi prvú a zároveň najvýznamnejšiu gotickú zvonolejáreň na Slovensku. Prvá písomná správa o ňom pochádza z roku 1357. Jeho nasledovníci udržali jej činnosť do roku 1516. Bez zveličovania môžeme povedať, že Konrád Gaal a ostatní majstri z jeho rodinnej dielne prispeli svojimi zvonmi a krstiteľnicami do pestrej palety európskeho gotického kovolejárstva jedinečným prejavom. Tvarovo dokonalé a zvukovo bezchybné gaalovské zvony dodnes zvonia v Spišskej Kapitule, v Košiciach, desiatkach obcí na Spiši, ale aj v Krakove na Hlavnom námestí. V spišskonovoveskej najvyššej kostolnej veži Slovenska sa dodnes nachádza tzv. Šmertný zvon s priemerom 92 cm z roku 1486, ktorý pochádza z dielne posledného majstra preslávenej dielne Jána Wagnera. V interiéri kostola sa nachádza bronzová krstiteľnica, ktorej časť (tzv. noha v tvare kónickej nádoby) historici prisudzujú práve zakladateľovi dielne.
Konrád Gaal sa prejavil i ako filantrop. Vo svojom závete zanechal základinu pre udržiavanie kaplnky, kaplána a špitála - ústav pre biednych, bezvládnych a chorých (dnes Slovenský kostol na Levočskej ulici).
O ideové stvárnenie existencie známej a poprednej zvonolejárskej dielne založenej Konrádom Gaalom vo forme pamätníka sa vedenie mesta rozhodlo jednak z dôvodu okrúhleho 655. výročia založenia dielne (1357), jednak z dôvodu potrebného zviditeľnenia významných historických pamiatok nachádzajúcich sa v Rímskokatolíckom farskom kostole Nanebovzatia Panny Márie. Zvony ako súčasť bohatstva našich pamiatok dnes unikajú pozornosti verejnosti. Ich rozmery a funkčná trvanlivosť spôsobila ich zachovanie do súčasnosti. V našom meste majú návštevníci pri výstupe na vežu jedinečnú možnosť dotknúť sa týchto svedkov doby.
„Pamätník Pocta Konrádovi Gaalovi – miesto prianí si našiel svoje miesto v historickom centre mesta pred Radnicou a zároveň aj pred domom, kde dielňa v minulosti sídlila. Hlavným dôvodom jeho osadenia bolo sprostredkovať ľuďom vedomosti o tejto skutočnosti, aby boli hrdí na to, že tu pôsobil významný autor umeleckých diel, ktoré dodnes pretrvávajú, či už v našich kostoloch alebo múzeách“ uviedol v tejto súvislosti primátor mesta Ján Volný.
Pamätník, autorom ktorého je akademický sochár Štefan Kovaľ, pozostáva zo sochárskeho diela predstavujúceho imaginárny portrét stredovekého Konráda Gaala. Pod ľavou rukou ukazujúcou na jeho dielo - rez zvona - je znázornený prúd žeravého kovu tečúceho do formy, pravá ruka ukazuje do výšin na pozadí lúčov smerujúcich na vežu rímsko-katolíckeho kostola, v ktorej sa nachádza jeden z posledných zvonov gaalovskej dielne tzv. Šmertný zvon.
Na zadnej strane polozvona sa nachádza text O REX GLORIE VENI CUM PACE (O, kráľ slávy, príď s pokojom), ktorý nevystihuje len náboženský obsah, keďže zvony zvolávajú dodnes do chrámu na bohoslužby, ale i túžbu nás všetkých po pozemskom mieri a pokoji. Podľa kampanológa Juraja Spiritzu sa tento latinský text nachádza na siedmich zachovaných gaalovských zvonoch.
A prečo sa v názve pamätníka nachádza text "miesto prianí"?
Už spomínaný latinský verš je v podstate ľudským prianím po pokoji a mieri na zemi, no polozvon pamätníka vás pozýva do svojich útrob, kde môžete nahlas alebo potichu vysloviť svoje prianie a symbolickým zvukom zvončeka ho vyslať do nebies.
Slávnostné odhalenie a požehnanie pamätníka sa uskutoční v sobotu 10. 11. 2012 o 17.00 hod.
Predchádzať mu bude konferencia Spišského dejepisného spolku so začiatkom o 10.00 hod. v Spišskom divadle venovaná obdobiu trvania poľského zálohu spišských miest, o 16.00 hod. slávnostná svätá omša, ktorú bude celebrovať spišský diecézny biskup Mons. Štefan Sečka.
Mesto Spišská Nová Ves pri tejto príležitosti zabezpečilo vydanie príležitostnej poštovej pečiatky a pohľadnice. Okrem nej bude možné získať odtlačok aj ďalšej pečiatky, ktorá bola vydaná k výročiu konania slávnostnej prísahy vernosti zástupcov spišských miest habsburskej monarchii, ktorá sa uskutočnila 5. 11. 1772 v rímskokatolíckom kostole. Týmto aktom bol v našom meste symbolicky ukončený poľský záloh. Podobné zloženie prísahy vernosti sa o niekoľko dní neskôr, 9. 11. 1772, uskutočnilo v Starej Ľubovni. Formálne bol záloh zrušený 18. septembra 1773, kedy príslušnú dohodu podpísal vo Varšave poľský kráľ Stanislav II. August Poniatowski. Autorom grafických návrhov oboch pečiatok je Ing. Marián Kellner.
Počas dňa budete mať možnosť absolvovať prehliadku výstavy Šestnásť spišských miest v rokoch 1412 - 1876 v Múzeu Spiša.
V Spišskej Novej Vsi 5. 11. 2012
Text:
Edita Sýkorová, Andrea Jančíková – kancelária primátora, Spišská Nová Ves, 053/4176 622, 0915 695 453, edita.sykorova(at)mestosnv.sk
Edita Sýkorová, Andrea Jančíková – kancelária primátora, Spišská Nová Ves, 053/4176 622, 0915 695 453, edita.sykorova(at)mestosnv.sk
Kontakt:
Ing. Andrea Jančíková – vedúca kancelárie primátora, 053/4176 613, 0907 944 284, andrea.jancikova(at)mestosnv.sk