Detail správy
Cena mesta Spišská Nová Ves za rok 2013
Primátor mesta PhDr. Ján Volný, PhD., 22. mája o 15.00 hod. v obradnej sieni Radnice slávnostne udelí najvyššie ocenenie mesta Spišská Nová Ves. Okrem toho odovzdá aj Cenu primátora.
Mesto Spišská Nová Ves v snahe oceniť aktivitu, pravidelnú činnosť, pomoc pri výstavbe a zveľaďovaní mesta, reprezentáciu mesta, ako aj podnietiť aktivitu obyvateľov tohto mesta udeľuje raz ročne Cenu mesta Spišská Nová Ves. Poslanci na poslednom zasadnutí konanom 24. apríla 2014 schválili udelenie tohto ocenenia za rok 2013 dvom laureátom.
Ocenenie získalo Občianske združenie Banícky spolok Spiš za výrazný prínos v oblasti zachovania baníckych tradícií. Táto nezisková mimovládna nepolitická organizácia združuje na báze dobrovoľnosti záujemcov o históriu a súčasnosť baníctva a s ním súvisiacich odvetví na Spiši.
Cieľom činnosti Baníckeho spolku Spiš je zachovávanie a propagovanie histórie baníctva, zachovávanie baníckych tradícií a zvykov a podpora ich rozvíjania inými subjektmi. Spolok sa usiluje o vytváranie pozitívneho prostredia pre geológiu a baníctvo v súlade so zásadami trvalo udržateľného rozvoja. Propaguje predmet svojej činnosti na verejnosti formou článkov v regionálnej tlači a v odborných periodikách, vo vydávaných publikáciách, organizovaním výstav a verejných expozícií. Usiluje sa, aby propagácia baníckych tradícií sa stala súčasťou širšie koncipovaných regionálnych zámerov, rozvojových koncepcií a rozvoja turistického ruchu.
Od svojho založenia v roku 2008 ako občianskej združenie realizoval širokú škálu aktivít. Vydal alebo sa podieľal na vydaní knižných publikácií Baníctvo mesta Spišská Nová Ves, Technické pamiatky spojené s banskou a hutníckou činnosťou na Spiši – západný Spiš“ I. diel – Spišská Nová Ves a okoli, II. diel – Gelnica. Tieto publikácie okrem iného objavujú banské technické pamiatky a navrhujú ich ochranu. Z radov Baníckeho spolku Spiš viacerí autori prispeli do odborných časopisov (najmä do časopisu Montanrevue) i do regionálnych periodík článkami o histórii baníctva a hutníctva na Spiši. Históriu baníctva propaguje spolok aj na internetovej stránke mesta. V roku 2011 BSS zorganizoval prvú vedeckú konferenciu v Spišskej Novej Vsi, venovanú problematike minulosti, súčasnosti a perspektívam baníctva na Spiši. Spolok sa zapojil do celoštátnych projektov Slovenská banská cesta a Slovenská železná cesta. V spolupráci s mestom vybudoval náučný chodník v Novoveskej Hute. V spolupráci so Slovenským technickým múzeom – vysunutým pracoviskom v Spišskej Novej Vsi spolok organizuje cyklus prednášok so zaujímavými témami a podieľa sa na organizovaní výstav s baníckou tematikou, ako aj na budovaní a zdokonaľovaní stálych expozícií múzea v Multifunkčnom energeticko-baníckom centre.
V oblasti zachovania baníckych tradícií spolok každoročne organizuje Barborské slávnosti spojené so šachtágom – prijímaním čestných členov do baníckeho stavu. Obnovil tradíciu Baníckeho dňa na území mesta Spišská Nová Ves. Podieľal sa na organizácii 3. Stretnutia banských miest a obcí Slovenska v roku 2010. V lone spolku sa zrodil aj Banícky spevácky zbor, ktorý sa zúčastňuje kultúrnych podujatí v meste a dôstojne reprezentuje zborový spev založený na interpretácii piesní s baníckou tematikou.
Zástupcovia Baníckeho spolku Spiš boli v januári prijatí na rozpravu a ocenenie u prezidenta SR Gašparoviča. Dňa 30. 1. 2014 zástupcovia Baníckeho spolku Spiš boli prijatí na audiencii u premiéra a predsedu vlády SR Fica.
Ocenenie bolo udelené aj Jozefovi Gurkovi, in memoriam, za výrazný vklad vo výchove dorastu v oblasti umenia.
Jozef Gurka sa narodil 5. marca 1914 v Užhorode. Tam vyrastal, absolvoval základnú a úspešne vyštudoval učiteľstvo na Učiteľskom ústave. V roku 1943 si založil rodinu v Košiciach.
Po skončení II. svetovej vojny sa s ňou presťahoval do Svitu, kde aj učil v Baťovej škole. Po jej likvidácii sa presťahoval do Spišskej Novej Vsi. Tu pôsobil v Osemročnej strednej škole. Neskôr jeho pôsobenie bolo v tom istom type školy v Rudňanoch. Po založení školy pre Štátne pracovné zálohy pri Novom Domove (neskôr Stredné odborné učilište) začal pôsobiť tam. Jeho organizátorské vlastnosti, ale i úloha kvalitného učiteľa, ho určili a bol poverený vedením – riaditeľovaním Detského domova na Ul. J. Hanulu, kde dosiahol s kolektívom vynikajúce výsledky pri výchove detí s poruchami správania. Po presťahovaní Detského domova do Mlyniek - Biele vody v roku 1960 sa stal riaditeľom Ľudovej školy umenia (teraz ZUŠ), kde pôsobil až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1974.
Za jeho pôsobenia v ĽŠU absolvovali školu stovky žiakov, z ktorých veľa z nich pôsobí a účinkuje v hudobnom i výtvarnom svete. Pod jeho vedením a za spolupráce učiteľov bola založená detská dychovka, ktorá bola ozdobou rôznych spoločenských a kultúrnych udalostí mesta. Vzniklo výtvarné oddelenie za pôsobenia takej osobnosti, ako bol pán Polom.
Od príchodu do SNV až do dôchodku, ale aj v ňom, pokiaľ mu zdravie dovolilo, sa angažoval v kultúrnom dianí mesta, zvlášť v Zbore pre občianske záležitosti na obradoch, slávnostiach a spoločenských udalostiach mesta.
Okrem uvedených laureátov boli na Cenu mesta Sp. Nová Ves za rok 2013 nominovaní:
- prof. Jaroslav Fabián – univerzitný profesor v Regensburgu, ktorý objasnil mechanizmus, ktorým sa postupne stráca „pamäť“ elektrónu, vymyslel prvý funkčný prototyp takzvaného spinového tranzistora, je autorom najrýchlejšie citovaného textu prestížneho periodika Review of Modern Physic;
- Milan Novák - bývalý vedúci investičného oddelenia na odbore výstavby vtedajšieho ONV, neskôr bol poverený riadením investorskej organizácie Stavoinvesta Košice, stredisko Spišská Nová Ves;
- Dr. Monika Nováčeková – celý svoj život sa venovala práci so ženami, podporovala rozvoj folklórnych súborov na dedinách, jej zásluhou sa v Spišskej Novej Vsi začali konať kultúrne akcie Čaro Vianoc, Predveľkonočné stretnutie rodín;
- Ing. Vladimír Klaučo – dlhodobo vyvíja aktívnu činnosť v oblasti zachovania baníckych tradícií nadväzujúcu na predchádzajúce pôsobenie v riadiacich funkciách v Železorudných baniach, š. p. Spišská Nová Ves, patril medzi špičkových odborníkov na zavádzanie nových banských technológií;
- Ing. Alexander Jiroušek - venuje sa fotografickej tvorbe ako výtvarník v slobodnom povolaní;
- Juraj Griger - veľmi snaživý, pracovitý a skromný človek, zamestnanec spoločnosti B NOVA, ktorý sa stará o čistotu ulíc mesta;
- Bytové družstvo Spišská Nová Ves - v máji 2013 dovŕšilo 50 rokov od založenia, zabezpečuje seriózny výkon správy a údržby pre viac ako 5 000 bytov v našom meste;
- Spevácka skupina Lipa - amatérske spevácke teleso, pôsobí pri Klube dôchodcov Lipa na Fabiniho ulici č. 7.
Primátor mesta ďalej slávnostne udelí aj Cenu primátora mesta Spišská Nová Ves Jánovi Petríkovi za výrazný prínos v sprístupňovaní histórie mesta.
Ján Petrík sa narodil v Spišskej Novej Vsi v rodine rušňovodiča. Vzdelanie získal na Strednej priemyselnej škole geologickej a baníckej v Spišskej Novej Vsi v rokoch 1965 – 1969. Po ukončení štúdia pracoval v Geologickom prieskume, n. p., Spišská Nová Ves. Neskôr pracoval ako technik vo firme URANPRES, s. r. o., Spišská Nová Ves. V súčasnosti je na dôchodku. Od roku 1972 je členom Horskej služby oblasti Slovenský raj. Od roku 1998 je horským vodcom v Slovenskom raji. Je členom Spišského dejepisného spolku.
Prostredníctvom svojich kníh nám priblížil nielen históriu a osobnosti Spiša, Slovenského raja, horolezectva, ľadového hokeja v Spišskej Novej Vsi, letectva Spiša, Novoveskej Huty. Za vydaním jeho publikácií je potrebné vidieť hodiny strávené v archívoch, matrikách, komunikáciu s patričnými ľuďmi, ako i vycestovanie za hranice. Jeho prvou prácou bola monografia o dejinách Malej vojny v a bombardovaní Spišskej Novej Vsi v roku 1998. Ďalšími publikáciami sú Spišská tragédia (1999), Karpackie niebo 1939 (2001) - s Andrzejom Olejkom (v poľskom jazyku), pamätnica k 50. výročiu Aeroklubu v Spišskej Novej Vsi Lietanie v Spišskej Novej Vsi (2004), monografia Novoveská Huta (2005), Slovenský raj - Náčrt histórie a osobností Slovenského raja (2006), pamätnica pri príležitosti 50. výročia pôsobenia Horskej služby v Slovenskom raji Horská služba a Slovenský raj (2006) s Karolom Hricom, monografia o obci Hrabušice Hrabušice (2006) s Ivanom Chalupeckým a Ladislavom Lučivjanským, biografia priekopníka letectva zo Spiša Štefan Petróczy von Petrócz (2007), druhé vydanie Spišskej tragédie (2007), 75 rokov ľadového hokeja v Spišskej Novej Vsi (2008), Horolezectvo v Spišskej Novej Vsi (2011).
Publikoval články v časopisoch Letectví + Kosmonautika, Krásy Slovenska, Tatry, Spišské hlasy, Nové Spišské hlasy, Korzár, Informátor a v príležitostných zborníkoch a ročenkách Spišského dejepisného spolku. Spracoval päť ročníkov Kroniky mesta Spišská Nová Ves. V súčasnosti napomáha k vydaniu dlho pripravovanej monografie Dejiny Spišskej Novej Vsi, do ktorej prispel kapitolami o spišskonovoveskom športe.
Ján Petrík sa riadi výrokom Matúša Pajdušáka: „... odhalím tunajší život a pochodím celú dedovizeň, aby nebola už neznáma a cudzia potomkom, aby nechodili po nej ako cudzinci, lež ako dedičia ...“
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Text:
Edita Sýkorová, PR mesta Spišská Nová Ves, t. č. 41 76 622, 0915 695 453, edita.sykorova(at)mestosnv.sk
Informácie:
Ing. Andrea Jančíková, vedúca kancelárie primátora, t. č. 41 76 613, 0907 944 284, andrea.jancikova(at)mestosnv.sk