Detail správy
Malá vojna a jej miesto v pamäti národa
Minulý rok sme si pripomenuli 75. výročie vojenského napadnutia Slovenska zo strany Maďarska. Vtedy sa v Ústave pamäti národa (ÚPN) zrodila myšlienka zorganizovať o tejto zamlčovanej historickej skutočnosti konferenciu.
Maďarská politika sa neuspokojila so ziskami z tzv. Viedenskej arbitráže 2. novembra 1938, keď na základe rozhodnutia nacistického Nemecka a fašistického Talianska získalo vyše 20 % územia Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Budapešti nestačilo ani získanie Podkarpatskej Rusi, ktorú okupovala od 14. marca 1939. Už v tento deň sa maďarské jednotky pokúsili z užhorodského smeru o prienik na Zemplín. Boli však zastavení gardistickými dobrovoľníkmi z Michaloviec, ktorí za cenu 13 padlých oddialili maďarský postup. O pár dní neskôr, 23. marca 1939, už približne 40 tisíc maďarských vojakov, bez vyhlásenia vojny, frontálne napadlo východné Slovensko a obsadilo územie približne dvoch okresov - Sobrance a Snina. Pre Slovenský štát, vyhlásený len 14. marca 1939, to bola ťažká rana. Na obranu hraníc štátu, ktorý sa ešte len formoval, sa povedľa vojenských jednotiek postavili jednotky Hlinkovej gardy a množstvo dobrovoľníkov. Táto udalosť vošla do literatúry ako „Malá vojna“. Súčasťou Malej vojny bol aj incident, keď maďarské letectvo bombardovalo Spišskú Novú Ves. Výsledkom bolo ďalších 13 obetí a tiež fakt, že Spišská Nová Ves vošla do histórie ako druhé mesto v Európe (po španielskej Guernice) bombardované pred začiatkom druhej svetovej vojny.
Práve na tejto pôde organizuje mesto v spolupráci s ÚPN a tiež v spolupráci s Maticou slovenskou v dňoch 19. - 20. 3. 2015 odbornú konferenciu pod názvom Malá vojna a jej miesto v pamäti národa. Koná sa v Koncertnej sieni Reduty na Radničnom námestí v Spišskej Novej Vsi.
Cieľom konferencie je jednak predostrieť najnovšie poznatky výskumu, ale aj otvoriť diskusiu a priblížiť túto, neprávom obchádzanú tému, predovšetkým mladším generáciám. Venovaná je ako samotným udalostiam Malej vojny a ich kontextu, tak aj jej pamäti. Medzi konferenčné témy patrí napr. maďarská politika voči Slovensku, priebeh marcových bojov, bombardovanie mesta či téma vojnových obetí. Odborníci sa dotknú aj pamäťových tém, ako napr. reflexia udalosti v historiografii, publicistike a kinematografii či osudy účastníkov obrannej vojny. Konferencia je doplnená aj menším sprievodným podujatím a je určená pre širokú verejnosť, osobitne mladšie generácie.
Program konferencie vo formáte PDF >>>
V Spišskej Novej Vsi 17. 3. 2015
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Text a informácie:
Martin Lacko, Ústav pamäti národa, t. č. 0908 819 707