Príležitostné pečiatky

29. 11. 2019 - 750. výročie 1. písomnej zmienky o meste Spišská Nová Ves

V samotný deň výročia, 29. 11. 2018 bolo možné získať ODTLAČOK PRÍLEŽITOSTNEJ POŠTOVEJ PEČIATKY. Námet obrazovej časti vychádza z mapového podkladu centrálnej časti mesta, hrubšie línie znázorňujú doposiaľ zachované objekty pôvodnej zástavby. Autorom grafického návrhu je Ing. Stanislav Susa. Odtlačok pečiatky môžete získať na Pošte 1 (Hlavná pošta na Štefánikovom námestí).

29. 11. 2013 - 745. výročie 1. písomnej zmienky o meste Spišská Nová Ves

Námet obrazovej časti pečiatky vychádza z listiny ostrihomského arcibiskupa Filipa z 29.  novembra 1268, v ktorej sa spomína plebanus de Villa Nova (farár mesta Villa Nova). Autorom grafického návrhu je Ing. Marián Kellner. Odtlačok pečiatky a obálku s prítlačou mohli záujemcovia získať na Pošte 1, Štefánikovo námestie, Spišská Nová Ves od 29. novembra 2013.

18. 10. 2013 HC OSY - Majsterky Slovenska

V novembri 2013 bola Spišská Nová Ves bola hostiteľkou najvýznamnejšieho hokejového podujatia roka - Európskeho pohára majsteriek žien. V skupine C sa na spišskonovoveskom ľade predstavili majsterky z Českej republiky, Dánska, Poľska a domáce HC Osy - majsterky Slovenska. 

Pri tejto príležitosti bola vydaná príležitostná pečiatka, ktorou sme si pripomenuli majstrovské tituly HC OSY. Autor návrhu pečiatky je Marián Kellner.

Program Ligy majstrov odštartoval stretnutím Karvinej s dánskym Hvidovre. Dánky vyťažili z minima maximum a Karvinú zdolali o gól 3 : 2. V prvom vystúpení zverenkyne trénera Pavla Finduru bez väčších problémov zdolali Polonyiu Bytom 7 : 1. Ako rozhodujúci sa ukázal súboj domácich hokejistiek proti Dánkam. Najnešťastnejší okamih prišiel v 59. minúte po inkasovaní štvrtého gólu z hokejky Perssonovej. Tento gól stal Spišiačky postup zo skupiny C, lebo v nedeľu dokázali vyhrať stratený zápas s Karvinou 5 : 3. Dánky porazili Poloniu Bytom 5 : 2 a s  veľkou dávkou šťastia sa stali víťazkami turnaja. Spišiačky od postupu delilo neuveriteľných 62 sekúnd. Po dvoch rokoch sme tak opäť na Spiši videli kvalitný ženský hokej na majstrovskej úrovni. Rovnako majstrovsky bola zvládnutá celá organizácia turnaja. Celý štáb na čele s Miroslavom Gavalierom okrem hokejových zápolení pripravil aj spoločenský program. Všetky zúčastnené družstvá odchádzali maximálne spokojné. Len domácim hokejistkám ostali  oči pre plač. Postup z C – skupiny bol reálny a chýbalo tak  málo. „Chceli sme postúpiť, chceli sme hrať semifinálovú skupinu, čo by sa stalo po prvý raz v  histórii nášho ženského hokeja. Nešťastný záver zápasu s Dánskom, škoda toho, lebo aj zápas s Karvinou ukázal, že hokej hrať vieme a družstvo je vývoja schopné. Boli to tri náročné dni, tri náročné zápasy. Dievčatá ukázali silu spišskonovoveského ženského hokeja. Škoda, od postupu nás delil jeden gól,“ smutne skonštatoval po turnaji tréner HC Osy Spišská Nová Ves Pavol Findura. Po organizačnej stránke to bolo zvládnuté výborne. 

26. 6. 2013 - Pocta spišským zonolejárom

Odtlačok príležitostnej poštovej pečiatky (autor Marián Kellner) mohli záujemcovia získať 26. júna 2013 na hlavnej pošte.V ten deň sa v Múzeu spiša konali Dvorné dialógy o slávnej ére stredovekého spišskonovoveského kovolejárstva. Tie boli pokračovaním

3. mája 2013, kedy bol vrámci otvorenia letnej turistickej sezóny slávnostne  odhalený kostolný zvon pochádzajúci zo známej stredovekej  spišskonovoveskej zvonolejárskej dielne založenej Majstrom Konrádom. Zvon je umiestnený v blízkosti nedávno odhaleného pamätníka „Miesto prianí – Pocta Majstrovi Konrádovi“.

Uliaty bol na prelome 14. a 15. storočia. Nachádza sa na ňom nápis v gotickej majuskule O+REX+GLORIE+VENI+CVM+PACE (Ó, kráľ slávy, príď s pokojom), ktorý  vystihuje nielen náboženský obsah, keďže zvony dodnes zvolávajú do chrámov na   bohoslužby, ale i túžbu nás všetkých po pozemskom mieri a pokoji. Podľa kampanológa  Juraja Spiritzu sa tento text v nepatrných odchýlkach nachádza na siedmich zachovaných zvonoch pochádzajúcich zo spišskonovoveskej stredovekej zvonolejárne.Zvon bol pôvodne umiestnený vo veži farského kostola v Markušovciach. Jeho výška (bez 6-ramennej profilovanej koruny) je 85 cm, dolný priemer má 86 cm. Mestu Spišská Nová Ves ho ako svoj zbierkový predmet poskytlo do nájmu  Východoslovenské múzeum v Košiciach.Slávnosť odhalenia zvona pokračovala v Múzeu Spiša, kde sa konala vernisáž výstavy Zvony, zvonice a zvonenie na Spiši v minulosti.

„Bol to náš veľký sen, dostať sem jeden z mála zachovaných zvonov z dielne, ktorá ich vyprodukovala niekoľko stoviek. Bohužiaľ, však mali pomerne krátku históriu, pretože hlavne pri požiaroch, vojnách a pohromách boli zničené. Podnet na získanie tohto zvonu nám poskytla Danka Rosová. Vďaka nej bol umiestnený na symbolické miesto pred budovu, kde dielňa sídlila a zároveň pred radnicu, keďže jeden z posledných majstrov dielne, Ján Wagner, pôsobil aj ako podrichtár nášho mesta,“ uviedol v tejto súvislosti primátor mesta Ján Volný.

10. 11. 2012 - Odhalenia pamätníka Pocta Majstrovi Konrádovi

Tohtoročné výročia - 600. výročie vzatia spišských miest do poľského zálohu a 240. výročie ich reinkorporácie pod správu Uhorska (v tomto období pôsobila   v našom meste známa zvonolejárska dielňa Majstra Konráda) - sme sa rozhodli pripomenúť inštalovaním pamätníka majstrovi Konrádovi, osobnosti, ktorá v stredoveku preslávila naše mestoMajster Konrád sa prejavil aj ako filantrop. Okrem toho, že otvoril v meste zvonolejársku dielňu, ktorá rozvíjala svoju činnosť do roku 1527, prispieval tiež na kaplnku (dnes Slovenský kostol  Nepoškvrneného počatia Panny Márie). V roku1369 Konrád  v svojom závete zriaďuje základinu 12 zlatých pre udržiavanie kaplnky a kaplána. Neskôr pri kaplnke založili špitál (ústav pre chorých, chudobných a starých). Kaplnka a špitál sa nachádzali na dnešnej Levočskej ulici, mimo mestského opevnenia pri Levočskej bráne. Zvonolejárska dielňa Konráda a jeho nasledovníkov u nás existovala takmer dve storočia. Malo by nás napĺňať hrdosťou, že bola najúspešnejšou kovolejárskou dielňou na Slovensku, ba známou i v celej Európe. Vzišlo z nej množstvo zvukovo dokonalých zvonov a nádherných krstiteľníc. Viaceré z nich plnia svoje vznešené poslanie v blízkom i ďalekom okolí už viac ako pol tisícročia. Pamätník Pocta Konrádovi -  miesto prianí - nachádza svoj priestor pred spišskonovoveskou Radnicou a zároveň aj pred domom, kde dielňa v minulosti sídlila. 10. novembra o 17.00 hod. privítali Spišskonovovešťania Konráda po poltisícročí opäť v Spišskej Novej Vsi!

Viac informácií nájdete v:
Prílohe Ička 11/2012
- Pocta Konrádovi - miesto prianí

Dni mesta - príloha >>>

5. 11. 2012 - 240. výročie ukončenia poľského zálohu

600. výročiu vzniku zálohu spišských miest ako i 240. výročiu jeho ukončenia bolo venovaných v roku 2012 viacero podujatí. Na sklonku leta to boli Dni mesta Spišská Nová Ves, a do konca roka prebiehajúca výstava v Múzeu Spiša výstava Šestnásť spišských miest v rokoch 1412 – 1876. 

V novembri okrem slávnostného požehnania pamätníka Pocta Kondrádovi Gaalovi – miesto prianí Mesto Spišská Nová Ves v spolupráci so Slovenskou poštou zabezpečilo vydanie dvoch príležitostných poštových pečiatok.

Jednou z nich bola pečiatka vydaná k výročiu konania slávnostnej prísahy vernosti zástupcov spišských miest habsburskej monarchii, ktorá sa uskutočnila v spišskonovoveskom rímskokatolíckom kostole 5. 11. 1772Týmto aktom bol v našom meste symbolicky ukončený poľský záloh. O jeho ukončenie sa zaslúžila panovníčka Mária Terézia, ktorej podpis je ústredným motívom pečiatky. Podobné zloženie  prísahy vernosti Márii Terézii sa o niekoľko dní neskôr  9. 11. 1772 uskutočnilo v Starej Ľubovni.
Formálne bol záloh zrušený 18. septembra 1773.
Odtlačok pečiatky mohli záujemcovia získať na hlavnej pošte 1 v Spišskej Novej Vsi. Autorom grafického návrhu pečiatky je Ing. Marián Kellner.

Viac informácií o poľskom zálohu nájdete v prílohe KSM Informátor vydanej k Dňom mesta - tie boli venované práve hore uvedeným výročiam:
Príloha - Dni mesta Spišská Nová Ves 2012 >>>

12. 8. 2011 90. výročie založenia James

Horolezecký klub JAMES bol založený 17. augusta 1921 v spišskonovoveskej Redute. Pri tejto príležitosti sa uskutočnilo slávnostné zasadanie VV SHS Bratislava12. augusta 2011 v Koncertnej sieni  historickej Reduty. V rámci  neho sa uskutočnil Krst knihy „Horolezectvo v SNV –pamätnica k 90. výročiu spolku JAMES autora Jána Petríka a uvedenie príležitostnej poštovej pečiatky autora Mariána Kellnera.  Na pečiatke je graficky znázornené logo klubu, ktoré nebolo od jeho počiatku doposiaľ zmenené.

1. 6. 2011 - HC OSY Majsterky Slovenska

HC Osy obhájili majstrovský titul.
Cez Turčianske Teplice a Prešov sa prebojovali HC Osy Spišská Nová Ves do  finále play-off I. ženskej hokejovejligy. Spišskonovovešťanky obhajovali titul z minulej sezóny. Súperkami im boli Popradčanky, ktoré pred play-off výrazne posilnili. Samotný postup do finále bol pre zverenkyne trénera Pavla Finduru veľkým úspechom.Séria začala v Poprade. HC Osy prehrali 3 : 6 a všetko nasvedčovalo prognózam pred finále, že posilnené Popradčanky získajú titul. V druhom stretnutí už na domácej pôde HC Osy zabojovali a po víťazstve 4 : 1 si vynútili rozhodujúci tretí zápas. Jediný gól Janky Čulíkovej rozhodol otom, že po roku sa na Spiši opäť oslavoval majstrovský titul.

6. 11. 2010 - 90. výročie založenia Miestneho odboru Matice slovenskej

6. 11. 1920 bol v Spišskej Novej Vsi založený Miestny odbor Matice slovenskej. Jeho predsedom sa stal Neitus Vollay. Mal 134 členov. Pri príležitosti 90. výročia založenia bola zhotovená príležitostná pečiatka. Autorom grafického návrhu je Ing. Marián Kellner.

1. 11. 2010 Požehnanie sôch evanjelistov

V roku 2010 vedenie mesta zabezpečilo rekonštrukciu pôvodných sôch evanjelistov v minulosti osadených na priečelí starého cintorína. Sochy boli pred cca 40-timi rokmi pre zlý technický stav demontované a uložené v Markušovciach. Spolu s rekonštrukciou pôvodných sôch boli zhotovené aj ich kópie, ktoré sú osadené na pôvodnom mieste. 1. 11. 2010 sa uskutočnilo slávnostné požehnanie týchto sôch Mons. Františkom Tondrom, spišským diecéznym biskupom. Pri tejto príležitosti bola zhotovená i príležitostná poštová pečiatka. Autorom grafického návrhu je Ing. Marián Kellner. Na pečiatke je zobrazený sv. Marek.

15. 9. 2010 Immaculata

Autor: Ing. Marián Kellner

Poštová príležitostná pečiatka zhotovená pri príležitosti slávnostného požehnania zrekonštruovanej národnej kultúrnej pamiatky MARIÁNSKY MOROVÝ STĹP SO SOCHOU NEPOŠKVRNENEJ PANNY MÁRIE - IMMACULATOU.

Sochu Nepoškvrneného Počatia Panny Márie ( IMMACULATU), pravdepodobne najstaršiu na Spiši, dal zhotoviť v rokoch 1724 – 1730 knieža Teodor  Konštantín Lubomirski, poľský starosta, ktorý v tomto období spravoval zálohované spišské mestá. Jej autorom bol levočský sochár Fridrich Horn. Socha Panny Márie bola inštalovaná na námestí pred Rímskokatolíckym farským kostolom  Nanebovzatia Panny Márie. Na svojom mieste vytrvala až do súčasnosti a bola svedkom všetkých významných i každodenných udalostí a starostí obyvateľov mesta. Postupne však začala podliehať poveternostným podmienkam, preto bola v decembri roku 2009 demontovaná a prevezená na rekonštrukciu do ateliéru akademického sochára Štefana Kovaľa vo Vyšných Ružbachoch. Na svoje pôvodné miesto sa vrátila v septembri roku 2010. Na obnovu tejto významnej historickej pamiatky prispeli dobrovoľnou zbierkou občania mesta a mestská samospráva, ktorá uvoľnila z rozpočtu mesta finančnú sumu  128 536 Eur.

28. 8. 2010 - 3. stretnutie banských miest a obcí Slovenska

Autor : Ing. Marián Kellner

Obrazovej časti druhej pečiatky dominuje Kriváň. Kriváň a Spišská Nová Ves, ako to ide dokopy? Tí, ktorí si v duchu odpovedia, že úplne samozrejme, lebo Kriváň je národným symbolom, symbolom Slovákov a Slovenska, majú úplnú pravdu. My však prichádzame so spojením, ktoré nie je úplne bežne známe.

Nuž, ak spojíme Spišskú Novú Ves, baníctvo, Kriváň a známe národné výstupy naň, nájdeme hľadaný myšlienkový priesečník. Je ním Jonáš Andrej Czirbesz. Aby sme dostatočne ozrejmili obsahovú stránku pečiatky, uvádzame, že Jonáš Andrej Czirbesz bol občanom nášho mesta a bol (okrem iného) banským podnikateľom. Pokiaľ ide o Kriváň, tento tatranský štít je známy tiež niekdajším čulým banským ruchom (kutalo sa tu za drahými kovmi) a aj v tejto spojitosti je potrebné hľadať  dôvod, prečo sa v našej pečiatke objavuje  meno Jonáša Andreja Czirbesza  - jeho výstup na Kriváň z augusta 1772 (v časti literatúry sa uvádza tiež rok 1773) je prvým známym  a zaznamenaným výstupom na tento končiar a zrejme súvisel práve s jeho banskými aktivitami.

Klopport (tiež ako Klopporth, Klopp Orth či Klepar) je väčšine našich občanov už známym pojmom, a to hlavne v súvislosti s výstavbou objektov Baníckeho námestia. Veci znalí občania vedia, že ide o názov niekdajšej baníckej osady zo stredoveku nachádzajúcej sa približne v časti mesta dnes označenej ako Banícke námestie, preto aj ona sa oprávnene dostala do obsahu pripravenej príležitostnej pečiatky.

27. 8. 2010 - 3. stretnutie banských miest a obcí Slovenska

Autor: rytec a grafik Rudolf Cigánik

Hlavným motívom pečiatky je Sv. Barbora, patrónka a ochrankyňa baníkov, ktorá je uctievaná baníkmi v regióne Handlovej, Kremnice a niektorých oblastí Spišsko-gemerského rudohoria, vrátane regiónu stredného Spiša.

9. 2. 2010 ZIMNÁ KALOKAGATIA 2010

Autor: Ing. Marián Kellner

4. 1. 2010: Uvedenie poštovej známky s motívom gotického relikviára

Autor návrhu príležitostnej pečiatky: Ing. Emil Labaj

  • Uvedenie poštovej známky s motívom gotického relikviára

10. 12. 2009: 800. výročie prvej písomnej zmienky o Spiši

Autor: Ing. Marián Kellner

Príležitostná poštová pečiatky je jediným poštovým produktom tohto druhu, ktorý pripomína 800. výročie 1. písomnej zmienky o Spiši.

Obrazová časť pečiatky dokumentuje niekdajšie hranice Spiša s jeho názvom v slovenčine, latinčine, maďarčine a nemčine.

  • 800. výročie prvej písomnej zmienky o Spiši

3. 8. 2009: Prvý deň prevádzky Pošty Západ 1

Autor: Ing. Marián Kellner

12. 5. 2009: 20. výročie založenia ZOO

Autor: Karol Dzurík st.

1. 1. 2009: Prvý deň s eurom

Autor: Ing. Marián Kellner

28. 11. 2008: Prvá písomná správa o meste Spišská Nová Ves

Autor: Ing. Marián Kellner

1. 4. 2008: 20. výročie vyhlásenia Slovenského raja za národný park

21. 12. 2007: Finále európskeho pohára juniorov

Autor: Ing. Marián Kellner

5. 9. 2007: 60. výročie organizovaného basketbalu v meste

Autor: Ing. Marián Kellner

 

23. 8. 2007: 75. výročie hokeja

Autor: Ing. Marián Kellner

12. 7. 2007: Gen. M. R. Štefánik

Autor: Ing. Marián Kellner