Reduta

Špecifickosť divadelných budov na Slovensku spočíva v ich prirodzenom prepojení na stredoeurópske umeleckohistorické a divadelné tradície. Budovy vznikali v čase, keď slovenské mestá boli viacnárodné. Preto, okrem Martina, ktorý bol centrom slovenského národného života, sú autormi divadelných budov zväčša viedenskí a budapeštianski architekti.

Dodnes sa na Slovensku zachovalo osem historicky cenných divadelných budov, ktoré tvoria počtom skromnú, ale kvalitatívne pestrú skupinu. Od Bratislavy po Spišskú Novú Ves v oblúku jedného storočia (divadlo v Hlohovci postavili roku 1802, Redutu a divadlo v Spišskej Novej Vsi vybudovali v rokoch 1899 až 1902) sú akousi vzorkou architektonických, umeleckohistorických a divadelných smerovaní. Poslednou v rade historickej divadelnej architektúry na Slovensku je secesná divadelná budova v Spišskej Novej Vsi. Podobne ako košická budova, dokumentuje podivu­hodnú výpravnosť rakúsko-uhorskej monarchie na jej najvzdiale­nejšom východe.

Na mieste, kde dnes stojí divadlo, stál roku 1844 hostinec. Roku 1863 ho Andreas Roth prestaval, keď k jednej strane budo­vy pripojil divadelnú sálu, k druhej strane nešpecifikovanú sálu. Zachovaný projekt hovorí o priestrannom divadle, v 19. storočí dosť neobvyklom. Architekt Kálmán Gerster riešil dnešnú secesnú budovu tak, že do nej okrem divadla umiestnil aj hotel, koncertnú sálu - redutu a kaviareň. Súveký popis hovorí o bielej a zlatej výzdobe a o 235 miestach na sedenie. Táto príjemná, romanticky pôsobiaca stavba so štyrmi nárožnými vežičkami stojí v miestach, kde sa pôvodné historické námestie končí. Mohutný vstupný portál je zo severnej strany ukončený balkónom. Spredu je vstup do vnútra, pričom strecha je ukončená labuťou sediacou na lýre, čo predpovedá, že v tejto časti sa nachádza divadlo. Z vnútornej výzdoby stojí za zmienku obrovský luster a nástenná maľba Jozefa Hanulu nad portálom.

V tejto budove sa v súčasnosti okrem Spišského divadla na­chádza aj reštaurácia a kaviareň Sonáta a sídlo Mestského kultúr­neho centra, ktoré sa stará o kultúrne vyžitie sa občanov nášho mesta. Jedným z priestorov, ktorý sa využíva na koncerty vážnej hudby, ale aj iných komorných koncertov je koncertná sála. Veľmi silné je v meste divadelné hnutie. Pôsobí tu profesionálne scéna Spišského divadla a ochotnícky súbor Hviezdoslav, ktorý má za sebou už vyše 75-ročnú činnosť.

Interiér divadla (foto)
Koncertná sála (foto)

Od súťaže na budovu parlamentu v Budapešti po divadlo a Redutu v Spišskej Novej Vsi. Dominantné princípy v architektúre Kolomana Gerstera - článok Ústavu dejín umenia

Pozrite si panoramatické zábery (zvoľte Reduta, Pred Redutou) »

Adresa:
Radničné námestie 4, Spišská Nová Ves