Wojtek Kurtyka: ČÍNSKY MAHARADŽA

Adaptácia a réžia: Klaudyna Rozhin
Preklad: Sylvia Galajda
Hrajú: Peter Čižmár, Michal Sabovčík, Adam Brodanský, Jozef Šiška

Nezvyčajný horolezecký thriller ikony svetového himalájizmu, slovenská a svetová premiéra scénickej verzie knihy Wojteka Kurtyku. Magický a filozofický príbeh o prekonaní samého seba. Hypnotizujúci svet Džemu, Číslice, Krey, Magickej Pumpy, jašteričky zvanej Geko… Silné emócie, životné reflexie, skvelý humor…
Nielen pre horolezcov!


V predstavení účinkujú aj vynikajúci slovenskí horolezci (z nášho mesta napr. Michal Sabovčík, ale aj Adam Brodanský z Kežmarku a ďalší…). 

Wojtek  Kurtyka je človek - legenda: spoluzakladateľ alpského štýlu vo svetovom himalájizme, má na konte niekoľko prvých a zároveň najťažších výstupov na Himaláje, Hindukusu a Karakorum v alpskom štýle. Liezol s vynikajúcimi a najlepšími himalájistami, o. i. Alex MacIntyre, Jerzy Kukuczka, Reinhold Messner.

Čínsky Maharadža je opisuje prípravy na výstup bez istenia v ceste na 30 m vysokú skalnú platňu v Bolechovickej doline.

Nie je to iba obyčajný horský príbeh. Je to veľmi osobné a inšpirujúce  rozprávanie o hľadaní vlastnej cesty, budovaní psychiky, o boji so strachom a vlastnými ohraničeniami. O človeku, ktorý, aby dosiahol to, čo sa zdá byť nemožným, musí ovládnuť svoj strach, umŕtviť myseľ a získať stav absolútnej harmónie ducha a tela. Hora sa stáva symbolom výzvy, Džem-symbolom strachu a sily náchylnej ku komformizmu.

"Odvaha, to nie je absencia strachu, ale uvedomenie si, že sú veci dôležitejšie než strach. Odvážny nie je ten, kto strach necíti, ale ten, kto ho dokáže ovládnuť a ďalej napredovať."

A vlastne o tom je toto predstavenie. O dozrievaní uvedomovania si tejto pravdy.